REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe funkcje w Google 2023. Wiarygodność wyszukiwarki oparta o sztuczną inteligencję

Google wprowadza w swojej wyszukiwarce nowe funkcje oparte o sztuczną inteligencję. To odpowiedź na to, co oferuje Bing Microsoftu. Podstawowe założenie? Budowanie wiarygodności i przeciwdziałanie “fejk newsom”. 

Twórcy i użytkownicy sztucznej inteligencji przed sądem. Jest się czego bać?

Sztuczna inteligencja to temat roku. Z jednej strony wykorzystywana do pracy i rozrywki, a z drugiej do kreowania fake newsów i łamania praw autorskich. Czy unijny AI Act ureguluje wreszcie kwestie korzystania ze sztucznej inteligencji? 

Sztuczna inteligencja wspiera handel konwersacyjny. Nowe narzędzia e-commerce

Handel konwersacyjny wspierany przez sztuczną inteligencję, współczynniki konwersji i związana z nimi personalizacja to jedne z najbardziej efektywnych narzędzi w nowoczesnym handlu internetowym. Tak uważa aż 90% menedżerów e-sklepów. Są to także jedne z najcenniejszych instrumentów dla e-commerce do pomiaru zwrotu z inwestycji (ROI). Jak je skutecznie zaimplementować oraz zwiększyć sprzedaż on-line?

Czy sztuczna inteligencja zastąpi nauczycieli języków obcych?

Języki obce. Z raportu platformy Babbel wynika, że 63 proc. pracowników pokolenia Gen Z (18-24 lata) używa języka obcego w swoim miejscu zatrudnienia. Jednocześnie aż 74% polskich pracodawców nie zapewnia pracownikom możliwości doskonalenia swoich umiejętności językowych. Czy AI mogłaby wypełnić tę lukę, abyśmy mogli samodzielnie uczyć się języków?

REKLAMA

Systemy sztucznej inteligencji już kłamią i manipulują nami, ponieważ zostały tak zaprojektowane

Jak ludzie reagują na fałszywe informacje podawane przez sztuczną inteligencję. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że zaufanie do systemu tracimy wówczas, gdy ten przyzna się do kłamstwa i wprowadzenia w błąd. Jeśli o nim nie wspomni, a tylko przeprosi, wówczas najprawdopodobniej uznamy to za zwykłą pomyłkę. Czy to znaczy, że użytkownicy darzą sztuczną inteligencję nadmiernym zaufaniem?

Sztuczna inteligencja w praktyce. Nudna, ale użyteczna?

Faktyczne zastosowania generatywnej sztucznej inteligencji mogą być mniej ekscytujące niż sugerowałby ogromny szum wokół tego zjawiska. Sukces w tym obszarze nie musi zależeć od przełomowego sposobu myślenia, ale od realistycznych oczekiwań, skrupulatnego planowania i odpowiedniego zarządzania ryzykiem. Dobrym przykładem są roboty przemysłowe wspierane sztuczną inteligencją.

Kto jest autorem publikacji tworzonych przy pomocy sztucznej inteligencji?

Sztuczna inteligencja a autorstwo. O ile samo korzystanie ze sztucznej inteligencji na przykład do tworzenia tekstów nie jest nielegalne, o tyle wątpliwości budzi już przypisywanie sobie ich autorstwa przez osobę, która napisała prompt. Zdaniem naukowców konieczne jest stworzenie regulacji. Pierwszą taką próbę podejmuje Unia Europejska.

Jak studenci wykorzystują sztuczną inteligencję?

Sztuczna inteligencja. Szwedzcy studenci są pozytywnie nastawieni do wykorzystywania w edukacji narzędzi sztucznej inteligencji – wynika z badań przeprowadzonych przez Chalmers University of Technology. Jak sztuczną inteligencję najczęściej wykorzystują młodzi ludzie? 

REKLAMA

Człowiek-cyborg żyje z anteną w czaszce. Dzięki temu "widzi" kolory

Człowiek-cyborg. Technologie mogą stać się nie tylko częścią naszego życia, ale też ciała; to z pewnością zmieni nas jako społeczność - uważa Neil Harbisson. Artysta od 20 lat żyje z implantem pozwalającym mu "usłyszeć" kolory, których nie widzi z powodu choroby.

Robot-stonoga nie musi znać terenu po którym chodzi. Do czego się przyda?

Robot-stonoga. Wielonożne roboty, inspirowane mechaniką ruchu stonogi, mogą się przemieszczać w trudnym terenie bez konieczności zbierania danych z jakichkolwiek czujników lub technologii sterowania. Do czego może posłużyć takie urządzenie?

Sztuczna inteligencja: Neuroprognozowanie wskaże przyszłe przeboje

Sztuczna inteligencja wchodzi do przemysłu rozrywkowego. Naukowcy połączyli uczenie maszynowe z badaniami mózgu i stworzyli system, który wśród nowych piosenek znajduje przyszłe przeboje. Serwisy streamingowe będą mogły natychmiast określić przyszłe hity i proponować je ludziom.

Boty pomagające klientom banku. Na czym polega użyteczność?

Z jakimi sprawami klienci najczęściej dzwonią lub piszą do banku? To między innymi zmiana limitu wypłat, odblokowanie serwisu czy zasięgnięcie wiedzy na temat swoich operacji na karcie. Obecnie z takimi zagadnieniami świetnie radzą sobie boty. W czym mogą pomóc?

Interfejs mózg–komputer to nie to samo co interfejs komputer–mózg. Rozmowa z prof. Szczepanem Paszkielem

Wszczepiany do mózgu czip Neuralink ma wejść w fazę badań z udziałem ludzi. Z pomocą rezonansu magnetycznego naukowcy odczytują już całkiem dokładnie, o czym myśli dana osoba. O potencjalnych korzyściach i zagrożeniach związanych z czytaniem pracy ludzkiego mózgu opowiada dr hab. inż. Szczepan Paszkiel z Politechniki Opolskiej.

Kontakt z voicebotami odstrasza klientów?

Tylko 10% rozmówców kończy konwersację po tym jak usłyszy, że rozmawia z botem. Aż 70% osób, które rozpocznie rozmowę prowadzi ją do końca, choć trwa ona kilka minut. Skąd zatem bierze się przekonanie, że w większości ludzi nie lubi rozmawiać z voicebotami?

DGP: Parlament Europejski przyjął regulacje o AI

Akt o sztucznej inteligencji przyjęty przez PE. Posłowie nie zgodzili się na masową inwigilację. 

Sztuczna inteligencja: Jak wytresować voicebota

Udane szkolenie inteligentnych asystentów głosowych i wykorzystanie najnowszych możliwości AI, pozwalają zwiększyć poziom zadowolenia klientów z obsługi do 90 proc. i zmniejszyć liczbę przekazywanych zadań pracownikom z 15 do 5 proc, wynika z najnowszych danych rynkowych. Jednak trening botów obejmuje wiele etapów i procesów. Poznaj sekrety udanego szkolenia voicebotów.

Trzeba zająć się moralną i etyczną stroną sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja. Według 46 proc. dyrektorów i menedżerów pojawienie się ChatGPT przyczyniło się do zwiększenia inwestycji w AI w ich organizacji. 70 proc. z nich jest w fazie eksperymentowania z tą technologią, a blisko co piąta przeszła już do etapu pilotażu lub wdrożenia – wynika z majowego badania firmy doradczej Gartner. 

AI lepiej przewidziała ryzyko raka piersi, niż standardowe modele

W badaniu z udziałem kilku tysięcy kobiet, sztuczna inteligencja (AI) lepiej określała ryzyko zachorowania na raka piersi, niż pozwalają na to standardowe modele kliniczne. To szansa na spersonalizowaną opiekę dla każdej kobiety – twierdzą naukowcy.

Sztuczna inteligencja: Obawy trzeba nazwać i opisać konkretnie

Nie straszmy sztuczną inteligencją, tylko nazywajmy obawy bardziej konkretnie – nawołuje prof. Nello Cristianini z University of Bath, który sam jest ekspertem w tej dziedzinie.

Czy sztuczna inteligencja może doprowadzić do wyginięcia ludzkości?

Systemy sztucznej inteligencji (AI) mogą w ciągu zaledwie dwóch lat stać się wystarczająco potężne, by zabić wielu ludzi, więc przez ten czas trzeba znaleźć sposób na ich kontrolowanie - ostrzegł Matt Clifford, doradca brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka ds. sztucznej inteligencji.

W jaki sposób uczy się sztuczna inteligencja? Od algorytmów do inteligentnych systemów

Sztuczna inteligencja i jej zdolność do uczenia się stanowi rewolucję w dziedzinie informatyki. Przyjrzymy się więc procesowi uczenia się sztucznej inteligencji, od podstawowych algorytmów po zaawansowane techniki.

Praca stanie się luksusem?

Postępujące zmiany technologiczne sprawiają, że za chwilę wiele zawodów może przestać istnieć. Czy coś dobrego może z tego wyniknąć? Jak przygotować się na rozpoczynającą się rewolucję na rynku pracy - tłumaczy Alicja Kotłowska, ekspertka ds. zarządzania z Uniwersytetu SWPS.

Przełomowe technologie generują zapotrzebowanie na nowe umiejętności [RAPORT]

Postępująca digitalizacja przedsiębiorstw, wzrost zapotrzebowania na specjalistów nowych technologii, rozwój rozszerzonej rzeczywistości czy wykorzystanie sztucznej inteligencji na rynku pracy – to tylko niektóre z aktualnych trendów IT wpływających na rynek pracy, zaprezentowane w najnowszym raporcie ManpowerGroup „IT World of Work”. 

Komisarz UE Breton: Europa nie czeka z uregulowaniem AI, przygotowujemy już ustawy

Europa nie czeka z uregulowaniem sztucznej inteligencji (AI), przygotowujemy ustawy, które mają zostać zatwierdzone do końca roku – poinformował komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, cytowany przez dziennik „Le Figaro”.

Sztuczna inteligencja wspiera neurochirurgów podczas operacji

Sztuczna inteligencja od dawna wspomaga neurochirurgów podczas operacji, ale nigdy nie zastąpi człowieka – powiedział dr Konrad Ciecierski, informatyk, szef Zakładu Bioinformatyki i Rozpoznawania Maszynowego NASK podczas Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”

Sztuczna inteligencja a rynek pracy. Czy będzie masowe bezrobocie?

Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy nie jest powodem do paniki. Żadna ze zmian technologicznych nie wywołała masowego bezrobocia - twierdzi dr Wojciech Hardy, adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Sztuczna inteligencja podczas testów chciała "zabić" swojego operatora

W trakcie wirtualnych testów wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) do kierowania dronami usiłowała ona "zabić" swojego operatora - napisał w piątek izraelski portal I24, powołując się na wywiad z pułkownikiem Tuckerem Hamiltonem, odpowiadającym za testowanie wykorzystania AI w lotnictwie wojskowym USA.

Test Turinga, czyli rozumienie sztucznej inteligencji i granice ludzkości

Test Turinga to jedno z najważniejszych pojęć związanych z sztuczną inteligencją (AI), które budzi wiele kontrowersji, ale także fascynuje. Wprowadzony przez brytyjskiego matematyka Alana Turinga w 1950 roku, test ten ma na celu określenie, czy maszyna potrafi zachować się na tyle inteligentnie, aby mogła być uznana za człowieka. W niniejszym artykule postaramy się zgłębić temat testu Turinga, omówimy, jakie istotne wyzwania wiążą się z tym testem.

„Falcon 40B” dostępny za darmo! Jest to duży model sztucznej inteligencji

Model „Falcon 40B”, opracowany przez Instytut Innowacji Technologicznych (TII), wiodący otwarty duży model sztucznej inteligencji ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, teraz jest dostępny bez opłat licencyjnych do użytku komercyjnego oraz w ramach badań naukowych w odpowiedzi na globalne zapotrzebowanie na integracyjny dostęp do sztucznej inteligencji.

Komisja Europejska zakazuje AI w pracy nad wrażliwymi dokumentami

Komisja Europejska poinstruowała swoich pracowników, by przestali używać oprogramowania wykorzystującego technologię sztucznej inteligencji do prac nad dokumentami o szczególnej ważności i zawierającymi wrażliwe informacje. Fragmenty wewnętrznych wytycznych KE publikuje w czwartek m.in. portal informacyjny Politico.

UE i USA chcą opracować zasady dotyczące sztucznej inteligencji

UE i USA opracują wspólny kodeks postępowania w zakresie sztucznej inteligencji AI - ustalono po zakończonym w środę w Lulea na północy Szwecji posiedzeniu Radu UE - USA ds. Handlu i Technologii (TTC) z udziałem sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

Prywatność w dobie sztucznej inteligencji. Jak chronić dane i zachować zaufanie?

Wraz z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji (AI) pojawiają się coraz większe obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa danych. W dzisiejszym świecie, gdzie gromadzenie i analiza danych odgrywają kluczową rolę w działaniu systemów AI, ochrona danych osobowych i zabezpieczenie informacji przed nieautoryzowanym dostępem staje się priorytetem. Jakie są zagrożenia związane z prywatnością i bezpieczeństwem danych w kontekście AI?

Od logiki po głębokie sieci neuronowe, czyli kluczowe kategorie sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina, która dynamicznie rozwija się w dzisiejszych czasach, wpływając na wiele aspektów naszego życia. Jej zastosowania obejmują różnorodne dziedziny, takie jak medycyna, przemysł, transport, edukacja i wiele innych. Jednym ze sposobów klasyfikacji sztucznej inteligencji jest podział na różne kategorie, które obejmują różnorodne podejścia i techniki. W niniejszym artykule omówimy główne kategorie sztucznej inteligencji, ich zastosowania oraz obecny stan rozwoju w każdej z tych obszarów.

Odkrywanie tajemnic czarnej skrzynki AI. Dlaczego zrozumienie działania sztucznej inteligencji jest kluczowe dla przyszłości?

W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Jej rozwój i implementacja mają znaczący wpływ na wiele dziedzin, takich jak medycyna, przemysł czy transport. Jednak wraz z postępem AI pojawiają się także pewne wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć. Jednym z kluczowych problemów jest tzw. "czarna skrzynka" AI, której działanie i decyzje są trudne do zrozumienia dla ludzi. W niniejszym artykule omówimy istotę tego problemu, jego konsekwencje oraz możliwe rozwiązania.

Sztuczna inteligencja może być równie niebezpieczna jak broń nuklearna - alarmują naukowcy!

Sztuczna inteligencja (AI) może doprowadzić do zniszczenia ludzkości. Ryzyko takie powinno być traktowane równie poważnie, jak zagrożenie wojną nuklearną - czytamy "USA Today". Setki ekspertów podpisały się pod specjalnym oświadczeniem w sprawie AI.

AI zmienia rynek pracy - potrzebni pracownicy z umiejętnościami cyfrowymi

Sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence - AI) zmienia rynek pracy - potrzebni są pracownicy z umiejętnościami cyfrowymi i wysokimi kwalifikacjami z zakresu AI. Unia Europejska opublikowała w kwietniu 2023 r. zalecenie rady w sprawie poprawy zapewniania umiejętności cyfrowych w kształceniu i szkoleniu (COM2023/0100, dalej jako: zalecenie), z którego wynika co należy zmienić w procesie edukacji i szkolenia przyszłych oraz aktualnych pracowników, aby mieli zagwarantowaną pracę. W jakim kierunku zmierza więc cyfrowa przyszłości Europy? 

AI w rękach cyberprzestępców. Co to oznacza dla bezpieczeństwa?

Sztuczna inteligencja - popularny ChatGPT może napisać program potrafiący wykraść dane. Jednak nie będzie on na tyle zaawansowany, by pokonać zabezpieczenia stosowane przez firmy finansowe - przekonywali Maciej Ogórkiewicz (Grupa ING) i Przemysław Wolek (ING Hubs Poland oraz Grupa ING), którzy uczestniczyli w konferencji Infoshare w Gdańsku.

Sztuczna inteligencja pomoże w marketingu?

71 proc. dyrektorów marketingu ma problem z realizacją swoich strategii w ramach obniżonych budżetów. To powoduje, że muszą poszukiwać nowych możliwości, aby przy funduszach, jakimi dysponują, mogli spełniać założone plany

Sztuczna inteligencja. Chat GPT komentuje wyniki sondażu

Sztuczna inteligencja to temat sondażu przeprowadzone go przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Poprosiliśmy Chata GPT o komentarz do wyników tego sondażu. Oto co nam powiedział:

Obowiązek informowania o stosowaniu sztucznej inteligencji w miejscu pracy

Czy istnieje obowiązek informowania przez pracodawcę pracowników i związków zawodowych o stosowaniu sztucznej inteligencji w miejscu pracy?  Być może niebawem dojdzie do zmiany ustawy o związkach zawodowych - czy związki zyskają nowe uprawnienia kontrolne a pracodawca będzie miał więcej obowiązków? Sztuczna inteligencja na celowniku polskiego ustawodawcy.

Praca platformowa - czy algorytmy mogą zwolnić pracownika?

Praca platformowa i sztuczna inteligencja rozwijają się coraz bardziej, jednak wraz z ich rozwojem pojawia się coraz więcej problemów prawnych i luk. Najczęściej z tej formy zatrudnienia korzystają dostawcy jedzenia czy przewoźnicy. Okazuje się, że sztuczna inteligencja i algorytmy mogą zwolnić pracownika - "wyrotować go" i odciąć dostęp do aplikacji - platformy, która go zatrudnia. Czy to jest legalne? Co z prawem do odwołana się? Czy praca stała się towarem a wynagrodzenie ceną za ten towar? Unia Europejska zajmuje się od jakiegoś czasu uregulowaniem statusu prawnego podmiotów korzystających z aplikacji i platform. Trwają aktualnie prace nad projektem dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych (COM 2021 762 final 2021/0414 COD, dalej: dyrektywa).

Sztuczna inteligencja. Zagrożenie czy szansa?

Sztuczna inteligencja jest zdecydowanie zagrożeniem – tak uważa ponad 14 proc. Polaków. Przeszło 9 proc. ankietowanych twierdzi, że jest ona zdecydowanie szansą. To wyniki sondażu przeprowadzonego przez IBRiS.

Kościół i wyzwanie sztucznej inteligencji. Rzecznicy Konferencji Episkopatów Europy rozmawiali o wpływie AI na ewangelizację

Wyzwania, które stawia dziś ewangelizacji sztuczna inteligencja, były głównym tematem spotkania rzeczników Konferencji Episkopatów Europy w stolicy Cypru Nikozji - poinformowała w komunikacie Konferencja Episkopatu Polski.

Niemcy: uczniowie mieli oszukiwać przy pomocy AI

Po domniemanym oszustwie z użyciem sztucznej inteligencji (AI) na pisemnym egzaminie maturalnym w Hamburgu, Bawarskie Stowarzyszenie Nauczycieli (BLLV) wzywa do reformy klasycznego systemu oceniania uczniów. Szkoły nie powinny ignorować zmian społecznych - stwierdziła szefowa stowarzyszenia.

Sztuczna inteligencja pomoże w blokowaniu nielegalnych treści

Bazujący na sztucznej inteligencji program, przygotowany przez polskich naukowców, pomoże w pracy moderatorom, którzy czyszczą internet z nielegalnych treści. Program ma rozpoznawać wideo, obrazy i teksty o charakterze pedofilskim.

Sztuczna inteligencja w psychiatrii. "Maszyna nie ma uczuć, nie ma empatii, ale potrafi je znakomicie udawać"

Zdaniem psychiatry dr n. med. Dariusza Juchnowicza, potencjał sztucznej inteligencji w psychiatrii jest ogromny, ale może nieść też zagrożenia. Jego zdaniem wkrótce może się okazać, że jedyną przewagą lekarza nad sztuczną inteligencją, jest różnica w obecności fizycznej i bliskości drugiego człowieka.

"Sztuczna inteligencja ma potencjał, by zabić wiele osób" - mówi były szef Google

Zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) są egzystencjalne, bo ma ona potencjał, by w niedalekiej przyszłości skrzywdzić lub zabić wiele, wiele osób - ostrzegł w środę w Londynie były szef firmy Google Eric Schmidt.

Sztuczna inteligencja i medycyna: rewolucja?

W 2023 r. generatywna sztuczna inteligencja weszła do powszechnej świadomości i biznesów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowania medyczne.

Izrael chce być "supermocarstwem" sztucznej inteligencji. Stawia na zastosowania militarne

Naszą misją jest sprawić, że Izrael stanie się "supermocarstwem sztucznej inteligencji", również o zastosowaniu bojowym - oznajmił dyrektor generalny izraelskiego resortu obrony Ejal Zamir. Poinformował też, że zostanie na to przeznaczony "rekordowo wysoki budżet".

Cyberbezpieczeństwo a sztuczna inteligencja. Jakie są korzyści i zagrożenia?

Jakie są korzyści, wyzwania i potencjalne zagrożenia związane z użytkowaniem AI w cyberbezpieczeństwie analizuje Yihua Liao, Szef Działu Sztucznej Inteligencji firmy Netskope.

REKLAMA