REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sztuczna inteligencja może doprowadzić do wyginięcia ludzkości?

AI
Sztuczna inteligencja może być zdolna, by zabijać ludzi

REKLAMA

REKLAMA

Systemy sztucznej inteligencji (AI) mogą w ciągu zaledwie dwóch lat stać się wystarczająco potężne, by zabić wielu ludzi, więc przez ten czas trzeba znaleźć sposób na ich kontrolowanie - ostrzegł Matt Clifford, doradca brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka ds. sztucznej inteligencji.

Clifford, który pomaga premierowi w utworzeniu rządowej grupy zadaniowej ds. sztucznej inteligencji, powiedział, że jeśli ludzkość nie znajdzie sposobu na kontrolowanie tej technologii, decydenci powinni być przygotowani na szereg zagrożeń, od cyberataków po tworzenie broni biologicznej.

REKLAMA

AI bardziej inteligentna niż ludzie

REKLAMA

"Jeśli spróbujemy stworzyć sztuczną inteligencję, która jest bardziej inteligentna niż ludzie i nie będziemy wiedzieć, jak ją kontrolować, to stworzy to potencjał dla wszelkiego rodzaju zagrożeń teraz i w przyszłości. Słuszne, że powinno to być bardzo wysoko w programach rządzących" - powiedział w rozmowie z TalkTV. Jak dodał, tym co go w obecnej sytuacji najbardziej niepokoi, to fakt, że "ludzie, którzy budują najbardziej wydajne systemy (sztucznej inteligencji), swobodnie przyznają, że nie rozumieją dokładnie, w jaki sposób przejawiają one takie zachowania, jakie przejawiają".

Clifford został zapytany m.in. o oświadczenie podpisane w zeszłym tygodniu przez ponad 350 ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją, w tym szefa OpenAI, firmy odpowiedzialnej za stworzenie ChatGPT, w którym ostrzegli oni, że w dłuższej perspektywie istnieje również ryzyko, że technologia ta może doprowadzić do wyginięcia ludzkości.

Ryzyko egzystencjalne

"Ryzyko egzystencjalne, o którym jak sądzę, mówili autorzy listu, dotyczy tego (...), co się stanie, gdy skutecznie stworzymy nowy gatunek, inteligencję, która jest większa niż ludzka" - powiedział. Zapytany, w jakim czasie może to nastąpić, odparł, że spektrum czasowe wśród ekspertów od sztucznej inteligencji jest bardzo szerokie, ale w najbardziej skrajnej obecnie perspektywie, może to się stać w ciągu dwóch lat. Zastrzegł jednak, że nie ma na myśli zniszczenia całej ludzkości, lecz zdolności do zabijania wielu ludzi, a także, że niektórzy eksperci mówią o dekadach.

Potrzeba kontrolowania sztucznej inteligencji

Clifford dodał, że te dwa lata to czas, w którym ludzkość musi znaleźć sposób na skuteczne kontrolowanie sztucznej inteligencji, zanim stanie się ona niemożliwa do opanowania. Podkreślił też, że sztuczna inteligencja ma potencjał, by stać się przytłaczającą siłą dobra - pod warunkiem, że znajdziemy sposoby na jej kontrolowanie. "Jeśli wszystko pójdzie dobrze, można sobie wyobrazić sztuczną inteligencję leczącą choroby, zwiększającą produktywność gospodarki, pomagającą nam osiągnąć gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

REKLAMA

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

Czy sztuczna inteligencja namiesza w tegorocznych wyborach?

Najgłośniejszym tematem 2023 roku była sztuczna inteligencja. Generatywna AI jest niewątpliwie najszybciej rozwijającym się obszarem sztucznej inteligencji. Czy w tym roku można spodziewać się przełomów? Co z tegorocznymi wyborami pod okiem AI? 

REKLAMA

Pracownicy nie wiedzą, czy w ich firmach korzysta się ze sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jednocześnie fascynuje i budzi obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą miejsca pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Tym bardziej, że pracownicy często nie wiedzą, czy w ich firmach wykorzystuje się AI. 

Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?

W dynamicznym świecie biznesu innowacje odgrywają kluczową rolę. Sztuczna inteligencja (AI) staje się rewolucyjnym narzędziem, zmieniającym sposób, w jaki firmy funkcjonują i konkurują na rynku. Rozwój generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, stał się punktem zwrotnym dla liderów biznesu, wyznaczając nowe standardy w dziedzinie technologii. W odpowiedzi na ten trend Lazarski University of Technology wprowadza innowacyjny program "Gen AI dla Biznesu", który nie tylko dostarcza teoretycznej wiedzy o sztucznej inteligencji, ale skupia się też na jej praktycznym wykorzystaniu w biznesie. Uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę, ale i niezbędne narzędzia do efektywnego wykorzystania AI w celu rozwijania innowacji i wzmacniania przewagi konkurencyjnej swoich firm.

REKLAMA