REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

AI lepiej przewidziała ryzyko raka piersi, niż standardowe modele

Sztuczna inteligencja, medycyna, AI
Sztuczna inteligencja lepiej przewidziała ryzyko raka piersi
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W badaniu z udziałem kilku tysięcy kobiet, sztuczna inteligencja (AI) lepiej określała ryzyko zachorowania na raka piersi, niż pozwalają na to standardowe modele kliniczne. To szansa na spersonalizowaną opiekę dla każdej kobiety – twierdzą naukowcy.

Ryzyko zachorowania przez kobietę na raka piersi określa się z pomocą specjalnych modeli, które uwzględniają różnego rodzaju informacje o zdrowiu pacjentki, takie jak wiek, rodzinna historia związana z tą chorobą, urodzenia dzieci czy wyniki badań mammograficznych.

REKLAMA

"Kliniczne modele ryzyka opierają się na informacjach gromadzonych z różnych źródeł, które nie zawsze są dostępne lub zebrane" – wyjaśnia dr Vignesh A. Arasu, radiolog z kalifornijskiego Kaiser Permanente (USA).

Sztuczna inteligencja w badaniach mammograficznych

"Najnowsze postępy w dziedzinie uczenia maszynowego opartego na sztucznej inteligencji dają nam możliwość wyodrębnienia setek, a nawet tysięcy dodatkowych informacji z badań mammograficznych" - podkreśla ekspert.

Dr Arsau i jego zespół przeanalizował ponad 13 tys. mammograficznych zdjęć bez śladów nowotworów wykonanych w 2016 roku oraz 4,5 tys. zdjęć wykonanych u pacjentek, u których w ciągu 5 lat od bazowej obserwacji pojawił się nowotwór.

Wszystkie ochotniczki były obserwowane do 2021 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Wybraliśmy mammogramy przesiewowe wykonane w ciągu całego 2016 roku, dlatego nasza populacja badawcza jest reprezentatywna dla społeczności północnej Kalifornii" – podkreśla dr Arasu.

Naukowcy określili 5-letnie ryzyko zachorowania na raka z pomocą pięciu różnych systemów sztucznej inteligencji oraz standardowego, klinicznego modelu Breast Cancer Surveillance Consortium (BCSC).

AI lepiej przewiduje ryzyko raka piersi

"Wszystkie pięć algorytmów opartych na sztucznej inteligencji wykazało się lepszą skutecznością w przewidywaniu ryzyka raka piersi w okresie od 0 do 5 lat w porównaniu do modelu ryzyka BCSC" – informuje dr. Arasu.

"Ta silna zdolność predykcyjna na przestrzeni pięciu lat sugeruje, że SI identyfikuje zarówno pominięte przypadki raka, jak i cechy tkanki piersiowej, które pomagają przewidzieć przyszły rozwój nowotworu. Istnieje w mammogramach coś, co pozwala nam śledzić ryzyko raka piersi. To jest ta ‘czarna skrzynka’ AI" – mówi specjalista.

Niektóre algorytmy okazały się przy tym szczególnie skuteczne w przewidywaniu rozwoju agresywnych form raka.

Jeszcze lepsze wyniki uzyskano kolejnym sposobem – połączeniem analizy z pomocą AI oraz BCSC.

"Poszukujemy dokładnego, efektywnego i skalowalnego sposobu analizy ryzyka raka piersi u kobiet. Modele ryzyka oparte na mammografii i sztucznej inteligencji posiadają ważne, praktyczne zalety w porównaniu do tradycyjnych modeli klinicznych, ponieważ korzystają z jednego źródła danych: samego mammogramu" – mówi dr Arasu.

Badacz zwraca uwagę, że niektóre instytucje już wykorzystują sztuczną inteligencję do pomocy radiologom w wykrywaniu raka na mammografiach.

Ocena przyszłego ryzyka danej osoby, którą z pomocą AI można uzyskać w kilka sekund, mogłaby więc zostać zintegrowana z raportem radiologicznym udostępnionym pacjentowi i jego lekarzowi.

"Sztuczna inteligencja w przewidywaniu ryzyka raka daje nam możliwość spersonalizowania opieki nad każdą kobietą, do czego nie mamy obecnie dostępu na standardowych zasadach. To narzędzie mogłoby pomóc nam zapewnić spersonalizowaną, precyzyjną pomoc medyczną na państwowym poziomie” – twierdzi naukowiec.

Marek Matacz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

REKLAMA

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

REKLAMA

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

Czy sztuczna inteligencja namiesza w tegorocznych wyborach?

Najgłośniejszym tematem 2023 roku była sztuczna inteligencja. Generatywna AI jest niewątpliwie najszybciej rozwijającym się obszarem sztucznej inteligencji. Czy w tym roku można spodziewać się przełomów? Co z tegorocznymi wyborami pod okiem AI? 

REKLAMA