REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Falcon 40B” dostępny za darmo! Jest to duży model sztucznej inteligencji

AI, Model „Falcon 40B”
„Falcon 40B” dostępny za darmo! Jest to duży model sztucznej inteligencji
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Model „Falcon 40B”, opracowany przez Instytut Innowacji Technologicznych (TII), wiodący otwarty duży model sztucznej inteligencji ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, teraz jest dostępny bez opłat licencyjnych do użytku komercyjnego oraz w ramach badań naukowych w odpowiedzi na globalne zapotrzebowanie na integracyjny dostęp do sztucznej inteligencji.

Model 40B, który zajął pierwsze miejsce w światowej klasyfikacji dużych modeli językowych (LLM) prowadzonej przez Hugging Face, pokonuje konkurencyjne modele, takie jak LLaMA opracowany przez firmę Meta oraz StableLM opracowany przez Stability AI. Dzięki liberalnej licencji oprogramowania Apache 2.0 użytkownicy końcowi modelu Falcon 40B zyskują dostęp do wszelkich patentów związanych z przedmiotowym oprogramowaniem. Licencja Apache 2.0 zapewnia bezpieczeństwo i dostępność bezpiecznego i solidnego otwartego oprogramowania oraz ustanawia skuteczny model zarządzania.

REKLAMA

Nieograniczony dostęp do modelu 40B

REKLAMA

Zapewniony przez TII nieograniczony dostęp do modelu 40B podkreśla zaangażowanie Instytutu na rzecz innowacji technologicznych i wymiany wiedzy, sprzyjając rozwojowi ekosystemu opartego na współpracy, a przy tym umacniając pozycję Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako światowego lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jest to zarazem wyraz zobowiązania tego kraju na rzecz kwestionowania granic podczas kształtowania przyszłości, w której kluczową rolę odgrywa sztuczna inteligencja przyczyniająca się do pozytywnych zmian.

Otwarte wdrażanie modelu Falcon 40B bez opłat licencyjnych może zapewnić podmiotom z sektora publicznego i prywatnego korzyści pod względem wydajności, w tym w zakresie szybszego rozpoczynania projektów, szybszych iteracji, bardziej elastycznych procesów opracowywania oprogramowania, solidnego wsparcia w oparciu o społeczność oraz łatwiejszego zarządzania licencjami.

Przejrzystość, integracja i przyspieszenie postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji

TII dąży do pielęgnacji prosperującego ekosystemu opartego na współpracy, innowacyjności i wymianie wiedzy wśród programistów, badaczy i przedsiębiorstw z całego świata. Obecny krok promuje przejrzystość, integrację i przyspieszenie postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji dla świata, otwierając szereg różnych możliwych zastosowań w wielu branżach i sektorach.

„Zniesienie opłat licencyjnych dla modelu Falcon 40B wspiera integracyjny postęp w obszarze technologii w służbie spójnego społeczeństwa. Jesteśmy zaangażowani na rzecz wykorzystywania technologii do jednoczenia ludzkości i zabezpieczania naszego świata na przyszłość” – powiedział dr Ebtesam Almazrouei, dyrektor przekrojowego wydziału TII ds. sztucznej inteligencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby uzyskać więcej informacji na temat aktualnego otwartego modelu sztucznej inteligencji Falcon 40B oraz dokonać rejestracji, prosimy o odwiedzenie strony: FalconLLM.TII.ae..

Klasyfikację modelu Falcon 40B można sprawdzić pod adresem: https://huggingface.co/spaces/HuggingFaceH4/open_llm_leaderboard

Więcej informacji na stronie www.tii.ae

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Źrodło: AETOSWire

Źródło: The Technology Innovation Institute

KONTAKT:

Jennifer Dewan

dyrektor wyższego szczebla ds. komunikacji

e-mail: jennifer.dewan@tii.ae

Źródło informacji: Business Wire

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

REKLAMA

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

REKLAMA

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

REKLAMA