REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja w sektorze publicznym. Raport SoDA AI Research Group już w październiku

Sztuczna inteligencja w sektorze publicznym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

SoDA AI Research Group kończy prace nad raportem „AI w Sektorze Publicznym”. Wnioski z raportu zostaną szczegółowo zaprezentowane w trakcie SoDA Conference 2023 – jednego z największych wydarzeń branży IT w Polsce, które odbędzie się w dniach 4–5 października 2023 r. w Warszawie.
rozwiń >

SoDA AI Research Group (SAI) powstała pod koniec lipca 2023 r. z inicjatywy stowarzyszenia polskich firm technologicznych SoDA oraz jego firm członkowskich. Celem działania grupy jest networking, polegający na wymianie wiedzy i doświadczeń oraz podjęcie w naszym kraju aktywności zmierzających do rozwoju rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja wymaga współpracy ekspertów

Grupa SoDA AI Research została utworzona jako oddolna inicjatywa firm członkowskich SoDA w związku z bardzo dynamicznie rozwijającą się technologią sztucznej inteligencji. SAI tworzy stale zwiększające się grono ekspertów w obszarze AI, liczące obecnie ponad 100 członków z blisko 30 firm. Jej celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń oraz realizacja wspólnych projektów oraz inicjatyw służących zapewnieniu w Polsce odpowiednich warunków dla rozwoju zastosowań sztucznej inteligencji zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym – tłumaczy Marcelina Chojnacka, Public Advocacy Coordinator SoDA.

Powstaniu SoDA AI Research Group przyświeca 9 celów. Są to:

  • Wymiana doświadczeń i informacji (aktualności) z obszaru AI
  • Wspólne projekty
  • Wpływ na kształt rzeczywistości wokół AI w Polsce
  • Wejście na rynki zagraniczne
  • Wspólne działania na poziomie rządowym
  • Promocja polskich kompetencji AI na świecie
  • Promocja polskich kompetencji AI w sektorze publicznym
  • Możliwość uzyskania dofinansowania na działalność w obszarze sztucznej inteligencji
  • Promocja kompetencji członków grupy SAI

Działania SoDA AI Research Group mają w przyszłości mieć wpływ na: kształt rzeczywistości wokół AI w Polsce oraz promować kompetencje członków grupy SAI, polskie kompetencje AI w sektorze publicznym w kraju, jak również rodzimą ekspertyzę w tym zakresie na świecie.

SoDA AI Research Group rozpoczęła prace

Pod koniec lipca w ramach Summer Meetup odbyło się w Warszawie pierwsze spotkanie SoDA AI Research Group. Wydarzenie było podzielone na 3 części tematyczne: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • AI z perspektywy prawnej (w tym AI Act); 
  • AI a IDEAS NCBR. O platformie łączącej środowisko akademickie ze światem biznesu;
  • Raport SoDA AI Research Group (SAI).

Sztuczna inteligencja z okiem prawniczym

REKLAMA

Ekspertki podatkowe z ALTO – Aleksandra Bońkowska i Żaneta Chojnacka oraz ekspertki IP (ang. Intellectual Property) z kancelarii prawnej Hasik, Rheims & Partners – Anna Kruszewska i Joanna Woźniak, jako pierwsze opowiedziały o aspektach sztucznej inteligencji z perspektywy prawnej. 

Według prawa, „system sztucznej inteligencji” oznacza oprogramowanie opracowane przy użyciu co najmniej jednej spośród technik i podejść, które może – dla danego zestawu celów określonych przez człowieka – generować wyniki, takie jak treści, przewidywania, zalecenia lub decyzje wpływające na środowiska, z którymi wchodzi w interakcję.

Ekspertki przypomniały m.in. dostępne modele językowe, takie jak OpenAI, ChatGPT, GitHub Copilot, DALL-E 2 czy Whisper, a także kwalifikację prawną, opowiedziały o prawie autorskim, przypomniały założenia Artificial Intelligence Act, by na końcu przedstawić ryzyka i wymogi względem sztucznej inteligencji.

Należy mieć świadomość, że kary administracyjne za niedozwolone praktyki AI mogą sięgać nawet do 30 milionów euro lub 6 proc. ogólnoświatowego obrotu spółki za poprzedni rok, zależnie od naruszenia – przestrzega Anna Kruszewska.

Jak więc sobie z tym radzić i zarządzać ryzykiem w kontekście wykorzystywania AI?

Aby uniknąć kar i właściwie zarządzić ryzykiem prawnym związanym z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji w naszych działaniach biznesowych, warto zrobić przegląd naszych umów z klientami pod kątem wprowadzenia odpowiednich zabezpieczeń, w szczególności w kontekście braku prawno–autorskiej ochrony outputów AI. Być może niektóre oświadczenia i gwarancje zawarte w umowach będą wymagały odpowiedniej korekty – wyjaśniła Anna Kruszewska.

Sztuczna inteligencja łączy środowisko akademickie ze światem biznesu

Drugą prezentację wygłosił Piotr Sankowski, CEO IDEAS NCBR, z ośrodka badawczo – rozwojowego, założonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Jako IDEAS NCBR, wspieramy rozwój sztucznej inteligencji w Polsce poprzez tworzenie platformy łączącej środowiska akademickie i biznesowe. Naszym celem jest zbudowanie ośrodka naukowego prowadzącego badania na najwyższym światowym poziomie. Chcemy wspierać prowadzenie w Polsce innowacyjnych projektów R&D i umożliwić kształcenie nowego pokolenia naukowców skupionych na praktycznym zastosowaniu opracowywanych algorytmów. Prowadzimy zarówno badania podstawowe, jak i stosowane. Zwracamy szczególną uwagę na komercjalizację odkryć i wynalazków, co pozwoli wykorzystać je w różnych sektorach gospodarki i administracji, a także stać się realną częścią cyfrowej transformacji – powiedział Piotr Sankowski.

Raport SoDA AI Research Group (SAI)

W trzeciej części wydarzenia Sebastian Kondracki, Lider SAI i CIO w Deviniti, Izabela Babis, Project Manager w Deviniti oraz Mateusz Cygan, CEO, Product Designer w Memory Squared, przybliżyli założenia raportu SoDA AI Research Group.

REKLAMA

Raport definiujemy jako interdyscyplinarny projekt. Oznacza to, że dokument nie ma jednego głównego autora – nie dominuje firma czy instytucja, ponieważ wszyscy partnerzy mają równy udział. Istotną rolę pełni Rada Programowa, która wyznacza kierunek, w jakim powinien podążać raport. Interdyscyplinarność rozumiemy natomiast jako fakt, że dokument nie ma na celu być jedynie technicznym opracowaniem. Wkład w jego przygotowanie ma wielu różnorodnych ekspertów, w tym m.in. analityków, prawników, specjalistów IT, a także reprezentantów szeroko pojętego biznesu – tłumaczył Sebastian Kondracki.

Motywacją do stworzenia raportu były m.in. nowe perspektywy AI, wiedza poparta wdrożeniami sztucznej inteligencji, translacja sukcesów biznesu do sektora publicznego, Smart Cities, inspiracja do innowacji oraz zarządzanie obawami pracowników sektora przed AI – wyjaśniała Izabela Babis.

Ten ostatni aspekt, czyli zarządzanie obawami pracowników sektora przed AI, jest moim zdaniem jednym z najistotniejszych. Coraz częściej mówi się, że sztuczna inteligencja zabierze nam pracę. Jak wynika z międzynarodowego badania firmy Ipsos „Global Views on A.I. 2023”, które objęło mieszkańców 31 państw, w tym m.in. Polski, 59 proc. respondentów z naszego kraju spodziewa się, że w najbliższej przyszłości AI spowoduje poważne zmiany w ich życiu. Ponad połowa (52 proc.) jest natomiast zdania, że rozwój sztucznej inteligencji zmieni sposób wykonywania ich obecnej pracy. Co trzeci z ogółu badanych (w Polsce 30 proc.) liczy, że ten wpływ będzie pozytywny, a AI ułatwi im pracę – tłumaczy Mateusz Cygan.

Zawody od lat ewoluują i trzeba mieć świadomość zmian. Kluczowe jest zrozumienie i wykorzystanie potencjału, czyli tego, jak sztuczna inteligencja może nam pomóc w realizacji naszych codziennych zawodowych obowiązków– dodaje Mateusz Cygan.

Grupa planuje ukończyć prace nad raportem AI w Sektorze Publicznym pod koniec sierpnia tego roku.

Sztuczna inteligencja na SoDA Conference 2023

Sztuczna inteligencja będzie także jednym z tematów poruszanych w trakcie tegorocznej konferencji SoDA w Warszawie 4 i 5 października. W trakcie SoDA Conference, oprócz zaprezentowania i omówienia wniosków z raportu AI w Sektorze Publicznym, odbędzie się również jeden panel dyskusyjny (AI w praktyce: case studies udanego wdrożenia i odkrywania nisz dla sztucznej inteligencji) oraz zostaną wygłoszone dwie prelekcje, zatytułowane AI: Przyszłość pracy w branży IT, rola automatyzacji i sztucznej inteligencji oraz Tworzenie systemów opartych o AI. Wnioski dla developerów na podstawie projektu rozporządzenia UE w sprawie sztucznej inteligencji.

SoDA to związek polskich firm technologicznych, działający od 2018 r. Obecnie zrzesza 210 firm o kapitale polskim i zagranicznym, działających na terenie całego kraju i zatrudniających ponad 55 000 pracowników. Poprzez prowadzenie badań i analiz, a także organizację szkoleń, webinarów i spotkań networkingowych, rozwija współpracę i wymianę wiedzy pomiędzy firmami członkowskimi oraz promuje Polskę jako wiodący światowy rynek w dziedzinie wytwarzania oprogramowania i usług IT. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI i automatyzacja w sektorze finansowym [WYWIAD]

Jak nowe technologie wpływają na pracę banków? Czy klienci powinni obawiać się o swoje pieniądze? Jak sztuczna inteligencja już teraz wspomaga pracę sektora finansowanego? Na pytania odpowiada Aleksander Kania Lider UiPath w Polsce.

Robot zamiast człowieka w nawigacji Google Maps. Nie usłyszymy już Jarosława Juszkiewicza

Ostatnio pisaliśmy o audycjach radiowych generowanych przez sztuczną inteligencję, a teraz przyszedł czas na robota zamiast człowieka w nawigacji Google Maps.

Sztuczna inteligencja – AI zaczyna być użytecznym pomocnikiem pracowników na coraz większej liczbie stanowisk pracy

Sztuczna inteligencja automatyzuje procesy, odciąża z rutynowych obowiązków i pomaga w kreatywnych zadaniach. Pracownicy uwolnieni z potrzeby wykonywania czasochłonnych, nudnych i powtarzalnych czynności mają więcej czasu na myślenie koncepcyjne i kreację.

Przejmij kontrolę nad sztuczną inteligencją – a AI w firmie. Jak w praktyce stosować przepisy AI Act

Przepisy regulujące korzystanie ze sztucznej inteligencji przez firmy, tak zwany AI Act, weszły w życie 1 sierpnia 2024 r. Ich celem jest wspieranie biznesu w odpowiedzialnym wdrażaniu oraz rozwoju AI, uwzględniając podnoszenie poziomu bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w nowoczesnym biznesie

W dobie cyfryzacji, sztuczna inteligencja (AI) staje się nieodłącznym elementem strategii biznesowych firm na całym świecie. Jej rola w zwiększaniu efektywności i produktywności zespołów jest nieoceniona. AI rewolucjonizuje codzienne operacje zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zespołowym.

AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

REKLAMA

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

REKLAMA