Sztuczna inteligencja. Warto się uczyć korzystania z narzędzi
REKLAMA
REKLAMA
- Pierwsze kroki ze sztuczną inteligencją
- Promptowanie to podstawa
- Sztuczna inteligencja grozi wyciekiem informacji
W ciągu najbliższych 5 lat na rynku pracy zajdzie – zdaniem ekspertów – wiele zmian. Będą one oznaczały modyfikację obecnych miejsc pracy jak i powstawanie nowych stanowisk. Ważne jest obserwowanie i monitorowanie rynku oraz aktualizowanie wiedzy i umiejętności związanych z rozwojem w obszarze nowych technologii.
REKLAMA
Pierwsze kroki ze sztuczną inteligencją
REKLAMA
„Stawiając pierwsze kroki z narzędziami wykorzystującymi AI, możemy w pełni samodzielnie korzystać z dostępnych w internecie materiałów” – mówi Dominika Olczak, lider ds. zasobów ludzkich w innowacyjnej firmie IT Inwedo oraz ekspertka Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA (Software Development Association Poland). Jej zdaniem jednym z najpopularniejszych narzędzi jest ChatGPT, który może być wykorzystany do różnych zadań, od pomocy w tworzeniu ogłoszeń rekrutacyjnych, po opisywanie procesów czy dostarczanie aktualnych informacji dotyczących rynku oraz jego analizy.
Można korzystać z takich narzędzi np. z Midjourney, który pozwala na generowanie obrazów, czy z GitHub Copilot, który w oparciu o nasze polecenie wygeneruje propozycje rozwiązań w postaci linijek kodu – dodaje Olczak. Jej zdaniem wykorzystywanie narzędzie opartych o AI niesie za sobą pewne ryzyko związane z bezpieczeństwem danych i informacji, które są przez nas wprowadzane.
Umiejętność korzystania z AI może również mieć zastosowanie w naszym codziennym życiu. „Sztuczna inteligencja może stworzyć dla nas listę z książkami czy serialami do obejrzenia w oparciu o nasze preferencje czy pomóc w zarządzaniu domowym budżetem – AI może analizować nasze wydatki i sugerować, jak w optymalny sposób zarządzać finansami” – dodaje Olczak. Jej zdaniem, musimy jednak pamiętać o tym, żeby wykorzystywać właściwe narzędzia we właściwy sposób i podchodzić do nich z ostrożnością.
Promptowanie to podstawa
REKLAMA
„Obecnie prawdopodobnie najważniejszą umiejętnością umożliwiającą efektywne wykorzystanie narzędzi GenAI (generatywnej sztucznej inteligencji) jest promptowanie, czyli odpowiednie zadawanie pytań” – mówi dyrektor operacyjny w Miquido, ekspert SoDA Jerzy Biernacki. Jego zdaniem jest to kluczowe do poprawnego korzystania z narzędzi GenAI.
„Promptowanie jest podstawą komunikacji z narzędziami GenAI, od tego zależy, jak sprawni będziemy w ich wykorzystaniu. Im ta sprawność jest większa, tym więcej i szybciej będziemy w stanie osiągnąć dzięki tym narzędziom” – zaznaczył. Dodał, że w celu uzyskania odpowiednich rezultatów, zawsze możemy dany proces rozbić na kilka etapów.
Zdaniem Biernackiego, wykorzystywanie narzędzi typu ChatGPT staje się tak podstawową czynnością, jak korzystanie z poczty elektronicznej, czy z wyszukiwarki internetowej. Dla pracodawców jest to o tyle istotne, że narzędzia GenAI są w stanie zwiększyć efektywność pracowników o kilkadziesiąt procent. „Dla pracodawców, oprócz umiejętności krytycznej oceny rezultatów, istotne będą również umiejętności wykorzystania konkretnych narzędzi opartych o sztuczną inteligencję” – zaznaczył.
Pracownicy biurowi – dodaje Biernacki – będą przepytywani na rozmowach kwalifikacyjnych ze znajomości modułu GenAI pakietu Microsoft Office, a zadania rekrutacyjne dla grafików będą wymagały szybkiego wykorzystania narzędzi AI pakietów graficznych.
Sztuczna inteligencja grozi wyciekiem informacji
Zdaniem Biernackiego zagrożeniem związanym ze stosowaniem GenAI jest potencjalny wyciek poufnych informacji. „Należy zwracać szczególną uwagę na to, czy korzystamy z narzędzi, których twórcy mają prawo do analizowania i wykorzystywania danych, które podajemy w promptach”.
Kolejnym zagrożeniem według Biernackiego jest fakt, że sztuczna inteligencja nie jest nieomylna, a zadaniem człowieka jest każdorazowa krytyczna analiza wyników działania modelu i wychwytywanie tego rodzaju wpadek.
Warto uczyć się korzystania z AI, gdyż może ono nam pomóc nie tylko w pracy, ale i w życiu codziennym. „Z pomocą GenAI można już teraz np. szybko i wygodnie uzyskać odpowiedzi na pytania bez konieczności wczytywania się w wyniki wyszukiwania, planować podróże czy robić bardziej świadome zakupy” – mówi Jerzy Biernacki.
(PAP)
REKLAMA
REKLAMA