REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odkrywanie tajemnic czarnej skrzynki AI. Dlaczego zrozumienie działania sztucznej inteligencji jest kluczowe dla przyszłości?

Sztuczna inteligencja
Czarna skrzynka AI - wyzwania i korzyści dla przyszłości
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Jej rozwój i implementacja mają znaczący wpływ na wiele dziedzin, takich jak medycyna, przemysł czy transport. Jednak wraz z postępem AI pojawiają się także pewne wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć. Jednym z kluczowych problemów jest tzw. "czarna skrzynka" AI, której działanie i decyzje są trudne do zrozumienia dla ludzi. W niniejszym artykule omówimy istotę tego problemu, jego konsekwencje oraz możliwe rozwiązania.

Czym jest czarna skrzynka AI?

Czarna skrzynka AI jest terminem określającym sytuację, w której działanie algorytmów i systemów sztucznej inteligencji jest trudne do zrozumienia dla ludzi. Oznacza to, że nie możemy w pełni prześledzić procesów podejmowania decyzji przez AI i zrozumieć, dlaczego dany algorytm doszedł do określonego wyniku. Jest to poważny problem, ponieważ utrudnia kontrolę i odpowiedzialność za działania AI, zwłaszcza w przypadkach, gdy podejmuje ona kluczowe decyzje, takie jak diagnoza medyczna czy sterowanie systemami autonomicznymi.

REKLAMA

Wyzwania związane z brakiem przejrzystości AI

REKLAMA

Brak przejrzystości AI wiąże się z kilkoma wyzwaniami. Po pierwsze, ogranicza to naszą zdolność do weryfikowania poprawności działania algorytmów. Gdy AI podejmuje decyzje na podstawie skomplikowanych modeli matematycznych i sieci neuronowych, często trudno jest wytłumaczyć, dlaczego wybrała określoną opcję. To z kolei może prowadzić do braku zaufania do systemów AI i oporu wobec ich implementacji.

Po drugie, brak przejrzystości AI może prowadzić do niesprawiedliwości i dyskryminacji. Jeśli nie możemy dokładnie zrozumieć, jak algorytm dokonuje klasyfikacji czy podejmuje decyzje, istnieje ryzyko, że systemy AI będą faworyzować pewne grupy lub podejmować decyzje oparte na uprzedzeniach. To może mieć poważne konsekwencje społeczne i prawne.

Możliwe rozwiązania problemu czarnej skrzynki AI

Aby rozwiązać problem czarnej skrzynki AI i zwiększyć przejrzystość systemów sztucznej inteligencji, istnieje kilka proponowanych rozwiązań.

REKLAMA

Interpretowalne AI
Jednym z podejść jest rozwijanie algorytmów AI, które są bardziej interpretowalne przez ludzi. Oznacza to, że AI powinna dostarczać wyjaśnień swoich decyzji, opisując procesy i czynniki, które wpływają na wynik. Rozwój metod takich jak modele oparte na regułach, drzewa decyzyjne czy metody wizualizacji może przyczynić się do większej zrozumiałości AI.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Transparentność danych i procesów
Ważnym aspektem jest zapewnienie transparentności w zakresie danych używanych przez AI oraz sposobu ich przetwarzania. Przyjęcie odpowiednich standardów w zakresie zbierania, przechowywania i udostępniania danych może ułatwić ocenę i weryfikację decyzji podejmowanych przez AI. Otwarte i dostępne zbiory danych oraz jasne procedury przetwarzania mogą zapewnić większą przejrzystość i zaufanie do systemów AI.

Audyt AI
Przeprowadzanie niezależnych audytów AI może być skutecznym sposobem na badanie i ocenę działania systemów sztucznej inteligencji. Niezależne organizacje lub eksperci mogą analizować algorytmy i modele AI pod kątem uczciwości, niezawodności, zgodności z przepisami oraz innych istotnych czynników. Takie audyty mogą przyczynić się do identyfikacji błędów, uprzedzeń czy innych problemów w działaniu AI.

Podsumowanie

Problem czarnej skrzynki AI stanowi istotne wyzwanie dla rozwoju i implementacji sztucznej inteligencji. Brak przejrzystości i zrozumienia decyzji podejmowanych przez AI może prowadzić do nieufności, niesprawiedliwości i ograniczenia odpowiedzialności. Jednak dzięki zastosowaniu interpretowalnych algorytmów, transparentności danych i procesów oraz przeprowadzaniu audytów AI, możemy dążyć do większej zrozumiałości i kontrolowalności systemów AI. To z kolei umożliwi nam skuteczne wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji przy minimalizacji ryzyka negatywnych konsekwencji.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

REKLAMA

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

REKLAMA

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

REKLAMA