REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Parlament Europejski przyjął regulacje o AI

DGP: Parlament Unijny przyjął regulacje o AI
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Akt o sztucznej inteligencji przyjęty przez PE. Posłowie nie zgodzili się na masową inwigilację. 

499 europosłów poparło akt o sztucznej inteligencji. Parlament nie dał zgody na identyfikację biometryczną w czasie rzeczywistym. 

REKLAMA

– Wysyłamy sygnał dla reszty świata, w jaki sposób wspierać innowacje i jednocześnie chronić demokrację – mówił przed środowym głosowaniem Brando Benifei, włoski europoseł, który jako sprawozdawca pilotuje prace nad nowym rozporządzeniem. Parlamentarzyści poparli jego wizję – większość opowiedziała się za przyjęciem projektu rozporządzenia. Przeciw było jedynie 28 osób. 93 osoby nie wzięło udziału w głosowaniu.

AI Act - co to jest "akt o sztucznej inteligencji" 

REKLAMA

Akt o sztucznej inteligencji to pierwszy dokument na świecie, który kompleksowo reguluje podejście do systemów opartych na AI. Jego logika polega na określeniu kategorii ryzyka związanego z zastosowaniem systemów i obwarowaniu ich odpowiednimi obostrzeniami. Zgodnie z propozycją przyjętą przez PE rozpoznawanie emocji czy stosowanie tzw. deep fake’ów znajdą się w kategorii umiarkowanego ryzyka, z którym wiąże się nakaz przejrzystości. Systemy stosowane w edukacji czy usługach publicznych będą traktowane jako wysokiego ryzyka i poddawane ocenie zgodności z przepisami.

AI Act wprowadza także wiele obowiązków zwiększających transparentność procesu podejmowania np. decyzji administracyjnej czy kredytowej z użyciem sztucznej inteligencji i wprowadza prawo do otrzymania szczegółowego wyjaśnienia, jakie dane oraz w jaki sposób zostały użyte przez system AI w urzędzie czy banku. Bardzo ważna kwestia to obowiązek przygotowania oceny skutków systemów AI należących do kategorii wysokiego ryzyka pod kątem ich negatywnego wpływu na prawa człowieka – wylicza Kosma Złotowski (PiS), który w Parlamencie Europejskim jest posłem kontrsprawozdawcą w sprawie rozporządzenia. Oznacza to, że z ramienia swojej frakcji śledzi postępy prac nad dokumentem.

Akt wprowadza także kategorię nieakceptowalnego ryzyka. Stosowanie zaklasyfikowanych tak systemów będzie zakazane – tu np. trafią techniki manipulacji zachowaniem obywateli. Kategoria ta wzbudziła jednak podczas prac nad rozporządzeniem najwięcej kontrowersji. Jego pierwotną treść zaproponowała Komisja Europejska. Kością niezgody stały się systemy identyfikacji biometrycznej stosowane w miejscach publicznych w czasie rzeczywistym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To potężna technologia, która wykorzystuje ogromne bazy danych, zawierających wrażliwe informacje o obywatelach, i na bieżąco analizuje zachowanie, emocje czy wygląd. Wykorzystuje przy tym obraz z kamer monitoringu, które mogą być umieszczone na dworcach, placach czy budynkach.

Jak głosowali europosłowie nad AI Act? 

REKLAMA

Europejska Partia Ludowa (EPL), w skład której wchodzą PO i PSL, zgłosiła poprawki, które otwierają drzwi dla tej technologii. Na mocy jednej z nich identyfikacja biometryczna w czasie rzeczywistym miała być stosowana za zgodą sądu w przypadkach, kiedy sprawa dotyczy poszukiwania dzieci, planowanego ataku terrorystycznego lub identyfikacji osób przygotowujących się do przestępstwa zagrożonego karą co najmniej do trzech lat więzienia. Druga wprowadzała zasadę, że w szczególnych przypadkach o zastosowaniu technologii miały zdecydować sądy lub państwowe agendy.

Poprawki spotkały się z protestami organizacji zajmujących się prawami człowieka. Negatywnie opiniował je np. polska Fundacja Panoptykon, a także niektórzy posłowie, np. Róża Thun (Polska 2050).

Ostatecznie obie poprawki przepadły w głosowaniu plenarnym. Za pierwszą z nich głosowali zrzeszeni w EPL polscy posłowie, m.in. Andrzej Halicki, Jerzy Buzek, Ewa Kopacz czy Adam Jarubas. Przeciwko byli niektórzy europosłowie PiS (Patryk Jaki, Krzysztof Jurgiel i Beata Kempa), Róża Thun oraz lewicowi posłowie zrzeszeni w S&D: Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller, Bogusław Liberadzki.

W głosowaniu nad drugą z nich z polskich europosłów za przyjęciem byli jedynie Waldemar Buda i Danuta Huebner (PO). Pozostali nie zgodzili się na akceptację inwazyjnej technologii przez państwową agendę. Co ciekawe, polscy europarlamentarzyści wyłamali się ze swojej frakcji. Niemal wszyscy pozostali członkowie EPL popierali tę poprawkę.

W przypadku obu poprawek od głosu wstrzymała się za to większość europosłów PiS, w tym Adam Bielan, Joachim Brudziński, Ryszard Czarnecki czy Kosma Złotowski.

Głosowanie w Parlamencie Europejskim otworzy drogę do ustalenia ostatecznego kształtu regulacji. Będzie ona wynegocjowana w procedurze trilogu, czyli dyskusji między PE, Komisją Europejską i Radą Unii Europejskiej. Formalnie rozpoczęła się ona wieczorem w dniu głosowania. Zgodnie z harmonogramem AI Act ma zostać przyjęty do końca roku

 

DGP: Akt o sztucznej inteligencji przyjęty przez PE. Posłowie nie zgodzili się na masową inwigilację

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

REKLAMA

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

REKLAMA

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

REKLAMA