REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Turinga, czyli rozumienie sztucznej inteligencji i granice ludzkości

Test Turinga AI
Czy ChatGPT przeszedł test Turinga?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Test Turinga to jedno z najważniejszych pojęć związanych z sztuczną inteligencją (AI), które budzi wiele kontrowersji, ale także fascynuje. Wprowadzony przez brytyjskiego matematyka Alana Turinga w 1950 roku, test ten ma na celu określenie, czy maszyna potrafi zachować się na tyle inteligentnie, aby mogła być uznana za człowieka. W niniejszym artykule postaramy się zgłębić temat testu Turinga, omówimy, jakie istotne wyzwania wiążą się z tym testem.
rozwiń >

Na czym polega test Turinga?

Test Turinga polega na przeprowadzeniu konwersacji między człowiekiem a maszyną (zazwyczaj komputerem) poprzez interakcję tekstową. W teorii, jeśli maszyna jest w stanie przekonać sędziego [o czym w dalszej części tekstu], że jest człowiekiem w czasie rozmowy, to można uznać, że przeszła test Turinga i wykazuje pewien poziom inteligencji zbliżony do ludzkiego.

REKLAMA

Co przeszło test Turinga?

Test Turinga jest bardzo wymagający i do tej pory niewielu programów komputerowych udało się go pomyślnie przeprowadzić. W 2014 roku, program o nazwie "Eugene Goostman" przekonał niektórych sędziów, że jest 13-letnim chłopcem ukraińskiego pochodzenia. Jednak nie wszyscy byli przekonani, czy test ten był wystarczający do stwierdzenia, że program osiągnął inteligencję na poziomie człowieka.

Czy ChatGPT przeszedł test Turinga?

ChatGPT, którym obecnie funkcjonuje, jest zaawansowanym modelem językowym opartym na sztucznej inteligencji. Choć potrafi generować realistyczne odpowiedzi, nie można go uznać za spełniającego kryteria testu Turinga. Test Turinga stawia wysokie wymagania, a jednorazowa konwersacja może nie być wystarczająca do oceny inteligencji maszyny.

Jak przeprowadzić test Turinga?

Przeprowadzenie testu Turinga wymaga udziału trzech podmiotów: człowieka, maszyny i sędziego. Człowiek i maszyna komunikują się z sędzią za pomocą tekstowych wiadomości. W przypadku udanej symulacji człowieka przez maszynę, sędzia nie jest w stanie odróżnić, czy rozmawia z człowiekiem czy maszyną.

Przyszłość testu Turinga

REKLAMA

Mimo że test Turinga jest jednym z najbardziej znanych testów w dziedzinie sztucznej inteligencji, pojawiło się wiele kontrowersji i krytyki wobec niego. Niektórzy argumentują, że test Turinga nie jest wystarczająco reprezentatywny ani mierzalny, aby ocenić rzeczywistą inteligencję maszyny. Istnieje potrzeba opracowania innych, bardziej zaawansowanych metod oceny inteligencji maszynowej, które uwzględniają różne aspekty poznawcze i umiejętności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z głównych wyzwań związanym z przeprowadzeniem testu Turinga jest stworzenie maszyny, która potrafi nie tylko generować przekonujące odpowiedzi, ale również wykazywać głębsze zrozumienie kontekstu, rozwiązywać problemy i uczyć się na podstawie doświadczeń. Sztuczna inteligencja musiałaby posiadać wiedzę na temat różnych dziedzin, zrozumieć język w sposób niejednoznaczny, a także wykazywać zdolność do wnioskowania i podejmowania samodzielnych decyzji.

Niemniej jednak, test Turinga pozostaje ważnym narzędziem i wyznacznikiem postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji. Pomaga badaczom i naukowcom w badaniu i rozwijaniu zaawansowanych algorytmów i technik, które prowadzą do bardziej inteligentnych systemów komputerowych.

Kim jest sędzia w teście Turinga? Kto może nim być?

REKLAMA

W teście Turinga, sędzia pełni kluczową rolę w ocenie, czy maszyna potrafi przekonać go, że jest człowiekiem podczas konwersacji tekstowej. Jednak sama rola sędziego nie jest ściśle zdefiniowana przez Turinga i może różnić się w zależności od kontekstu i implementacji testu.

W pierwotnej koncepcji Turinga, sędzią miał być człowiek, który przeprowadzałby rozmowę z zarówno prawdziwym człowiekiem, jak i maszyną. Jego zadaniem było ocenienie, czy odpowiedzi pochodzące od maszyny są na tyle inteligentne i przekonujące, że nie może ich odróżnić od odpowiedzi człowieka. Jednak w praktyce, sędzia może być różnymi osobami, w zależności od specyfiki testu Turinga i jego implementacji.

W niektórych przypadkach, sędzią może być ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji lub osoba posiadająca szczególne kompetencje w ocenie inteligencji maszynowej. Mogą to być naukowcy, badacze, programiści czy specjaliści związani z dziedziną sztucznej inteligencji. Czasami test Turinga jest również przeprowadzany z udziałem publiczności lub społeczności, w której wszyscy uczestnicy pełnią rolę sędziów, oceniając odpowiedzi generowane przez maszynę.

Niezależnie od tego, kto pełni rolę sędziego, istotne jest, aby posiadał on odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby dokładnie ocenić interakcję między maszyną a człowiekiem i podjąć obiektywną decyzję co do poprawności maszyny w emulowaniu inteligencji ludzkiej.

Warto zaznaczyć, że rola sędziego w teście Turinga może być również przedmiotem dyskusji i rozważań, gdyż ocena inteligencji maszynowej jest zadaniem trudnym i złożonym, a same kryteria oceny mogą się różnić w zależności od interpretacji i celów testu Turinga.

Podsumowanie

Test Turinga jest jednym z kluczowych pojęć związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Pomimo kontrowersji i krytyki, pozostaje ważnym narzędziem w badaniu możliwości maszyn w zakresie emulowania ludzkiej inteligencji. Chociaż jeszcze nie osiągnięto pełnego sukcesu w przeprowadzeniu testu Turinga, stałe postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji przynoszą nadzieję na rozwój coraz bardziej zaawansowanych systemów, które będą zbliżone do poziomu ludzkiej inteligencji.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

REKLAMA

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

REKLAMA

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

REKLAMA