REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prywatność w dobie sztucznej inteligencji. Jak chronić dane i zachować zaufanie?

AI
Prywatność w dobie sztucznej inteligencji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji (AI) pojawiają się coraz większe obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa danych. W dzisiejszym świecie, gdzie gromadzenie i analiza danych odgrywają kluczową rolę w działaniu systemów AI, ochrona danych osobowych i zabezpieczenie informacji przed nieautoryzowanym dostępem staje się priorytetem. Jakie są zagrożenia związane z prywatnością i bezpieczeństwem danych w kontekście AI?

Zagrożenia związane z prywatnością w erze AI

W dobie szybkiego rozwoju AI, systemy sztucznej inteligencji często wykorzystują ogromne ilości danych osobowych do szkolenia i poprawy swoich modeli. Wprowadzanie coraz bardziej zaawansowanych technik uczenia maszynowego i głębokiego uczenia sprawia, że prywatność użytkowników staje się bardziej podatna na naruszenia.

REKLAMA

Istnieje ryzyko, że dane osobowe mogą być nieuprawnienie gromadzone, przetwarzane lub udostępniane przez systemy AI, co prowadzi do naruszenia prywatności i zwiększonego ryzyka nadużyć.

Ryzyka związane z bezpieczeństwem danych w świecie sztucznej inteligencji

REKLAMA

Bezpieczeństwo danych stanowi kolejne ważne zagrożenie związane z rozwojem AI. Gromadzenie i przetwarzanie dużych zbiorów danych w celu tworzenia modeli AI stwarza potencjalne ryzyko nieautoryzowanego dostępu, kradzieży danych, manipulacji czy ataków cybernetycznych.

Systemy sztucznej inteligencji są szczególnie narażone na ataki złośliwego oprogramowania, próby fałszowania danych lub wykorzystania błędów w algorytmach. W przypadku naruszenia bezpieczeństwa danych, mogą wystąpić poważne skutki, takie jak utrata poufności, szkody finansowe czy naruszenie reputacji.

Strategie ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych w AI

Aby minimalizować ryzyko naruszeń prywatności i bezpieczeństwa danych w erze sztucznej inteligencji, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich strategii ochrony. O to rozwiązanie tych problemów wymaga zastosowania kilku kluczowych strategii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odpowiedzialne gromadzenie i przetwarzanie danych
Firmy i organizacje powinny stosować zasady minimalizacji danych, czyli gromadzenie tylko niezbędnych informacji. Ponadto, powinny dostosować odpowiednie procedury i środki bezpieczeństwa, aby chronić gromadzone dane przed nieuprawnionym dostępem, takie jak szyfrowanie danych, zabezpieczenia sieciowe i monitorowanie.

Zachowanie prywatności przy projektowaniu AI
Projektując systemy AI, należy uwzględnić prywatność jako integralną część procesu. Konieczne jest zastosowanie zasad Privacy by Design (PbD), które zapewniają uwzględnienie ochrony prywatności od samego początku tworzenia systemu AI. Wprowadzenie mechanizmów anonimizacji danych, kontroli dostępu i audytów danych może przyczynić się do minimalizacji ryzyka naruszenia prywatności.

Szkolenie i świadomość użytkowników
Wzrost świadomości użytkowników na temat ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych jest niezwykle istotny. Organizacje powinny edukować swoich użytkowników na temat praktyk bezpiecznego korzystania z systemów AI, takich jak silne hasła, unikanie podejrzanych wiadomości czy świadomość phishingu. Zapewnienie łatwo dostępnych narzędzi do zarządzania danymi osobowymi oraz jasnych polityk prywatności może również pomóc w budowaniu zaufania użytkowników.

Regulacje i standardy
Rządy i instytucje regulacyjne powinny opracować odpowiednie ramy prawne i standardy dotyczące ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych w AI. Takie regulacje mogą obejmować wymogi dotyczące zgody na przetwarzanie danych, obowiązki raportowania incydentów bezpieczeństwa czy sankcje za naruszenie prywatności. Przykładem takich regulacji jest RODO w Unii Europejskiej.

Podsumowanie

Ochrona prywatności i bezpieczeństwa danych jest jednym z najważniejszych wyzwań związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Zagrożenia związane z naruszeniem prywatności i bezpieczeństwa danych wymagają skutecznych strategii ochrony, takich jak odpowiedzialne gromadzenie i przetwarzanie danych, uwzględnianie prywatności w procesie projektowania AI, edukacja użytkowników oraz wprowadzenie regulacji i standardów. 

Poprawa ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych w AI jest niezbędna dla zbudowania zaufania użytkowników oraz zapewnienia zrównoważonego rozwoju tej obiecującej dziedziny technologii.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

REKLAMA

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

REKLAMA

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

REKLAMA