REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od logiki po głębokie sieci neuronowe, czyli kluczowe kategorie sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja, AI, artificial intelligence, nowe technologie
Kategorie sztucznej inteligencji. Kluczowe obszary zastosowań i rozwój
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina, która dynamicznie rozwija się w dzisiejszych czasach, wpływając na wiele aspektów naszego życia. Jej zastosowania obejmują różnorodne dziedziny, takie jak medycyna, przemysł, transport, edukacja i wiele innych. Jednym ze sposobów klasyfikacji sztucznej inteligencji jest podział na różne kategorie, które obejmują różnorodne podejścia i techniki. W niniejszym artykule omówimy główne kategorie sztucznej inteligencji, ich zastosowania oraz obecny stan rozwoju w każdej z tych obszarów.

Sztuczna inteligencja symboliczna - logika i rozumowanie maszynowe

Sztuczna inteligencja symboliczna opiera się na zasadzie reprezentowania wiedzy za pomocą symbolicznych reguł i logiki. Algorytmy tego rodzaju AI mogą manipulować tymi symbolami, przeprowadzając rozumowanie i wnioskowanie. Jest to szczególnie przydatne w dziedzinach, takich jak systemy ekspertowe, gdzie wiedza ekspertów jest reprezentowana za pomocą reguł i może być wykorzystywana do podejmowania decyzji. Sztuczna inteligencja symboliczna znajduje zastosowanie również w systemach planowania, diagnostyce medycznej czy w przetwarzaniu języka naturalnego.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja uczenia maszynowego - zastosowanie algorytmów i modeli statystycznych

Sztuczna inteligencja uczenia maszynowego (ML) opiera się na tworzeniu modeli i algorytmów, które są w stanie uczyć się na podstawie danych i doświadczeń. Algorytmy uczenia maszynowego mogą analizować ogromne zbiory danych, identyfikować wzorce i tworzyć modele predykcyjne. Znajduje zastosowanie w dziedzinach takich jak klasyfikacja obrazów, rozpoznawanie mowy, rekomendacje produktów, analiza danych czy predykcje rynkowe. Algorytmy uczenia maszynowego, takie jak sieci neuronowe, drzewa decyzyjne czy maszyny wektorów nośnych (SVM), są szeroko stosowane w dzisiejszych rozwiązaniach AI.

Sztuczna inteligencja głęboka - modelowanie neuronowych sieci i przetwarzanie obrazów i dźwięku

Sztuczna inteligencja głęboka (Deep Learning) jest szczególnym obszarem sztucznej inteligencji, który koncentruje się na modelowaniu neuronowych sieci. Ten rodzaj AI jest inspirowany strukturą i funkcjonowaniem ludzkiego mózgu. Wykorzystuje głębokie sieci neuronowe składające się z wielu warstw, które są w stanie wykrywać złożone wzorce w danych. Sztuczna inteligencja głęboka ma znaczące zastosowanie w przetwarzaniu obrazów, rozpoznawaniu mowy, przetwarzaniu języka naturalnego, analizie tekstu, generowaniu muzyki i wielu innych dziedzinach. Dzięki swojej zdolności do automatycznego uczenia się i adaptacji, sztuczna inteligencja głęboka otwiera nowe perspektywy w dziedzinie rozwiązywania skomplikowanych problemów i tworzenia innowacyjnych aplikacji.

Podsumowanie

Sztuczna inteligencja rozwija się w różnych kierunkach, a kategorie sztucznej inteligencji, takie jak sztuczna inteligencja symboliczna, uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja głęboka, stanowią kluczowe obszary zastosowań. Sztuczna inteligencja symboliczna opiera się na logice i regułach, sztuczna inteligencja uczenia maszynowego wykorzystuje algorytmy i modele statystyczne, natomiast sztuczna inteligencja głęboka skupia się na neuronowych sieciach i przetwarzaniu obrazów oraz dźwięku. Każda z tych kategorii ma swoje unikalne zastosowania i przyczynia się do rozwoju AI. Zrozumienie tych kategorii i ich potencjału pozwala nam lepiej wykorzystać możliwości sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach życia.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

REKLAMA

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

REKLAMA

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

REKLAMA