REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi nauczycieli języków obcych?

Czy AI nauczy nas języków obcych?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Języki obce. Z raportu platformy Babbel wynika, że 63 proc. pracowników pokolenia Gen Z (18-24 lata) używa języka obcego w swoim miejscu zatrudnienia. Jednocześnie aż 74% polskich pracodawców nie zapewnia pracownikom możliwości doskonalenia swoich umiejętności językowych. Czy AI mogłaby wypełnić tę lukę, abyśmy mogli samodzielnie uczyć się języków?

Sztuczna inteligencja pomoże w nauce języków?

REKLAMA

Sztuczna inteligencja może znacząco wpłynąć na różne dziedziny naszego życia. Już teraz mówi się o jej nieocenionym potencjale w kontekście diagnostyki chorób, usprawniania procesów funkcjonowania przedsiębiorstw, czy bezpieczeństwa instytucji. Okazuje się, że AI może być również wsparciem w nauce języków obcych, ale póki co nie ma potencjału, aby całkowicie zastąpić nauczycieli.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja sprawiła, że platformy do nauki języka stają się coraz bardziej zaawansowane i zbliżają nas do tak zwanego „złotego standardu” nauczania, czyli zajęć jeden na jeden z nauczycielem. Dzięki AI platformy językowe coraz częściej wyposażone są w funkcję rozpoznawania mowy, która czuwa nad poprawną wymową zapamiętanych słów, na bieżąco przesyła uwagi uczącym się, pomaga im zwiększyć pewność siebie  i sprawdzić się podczas rozmowy w obcym języku. AI obecne jest również w wirtualnym trenerze pamięci, który korzysta z lingwistycznej zasady powtarzania w interwałach, w której wyuczone informacje są powtarzane w optymalnych odstępach czasu, aż przenikną do pamięci długotrwałej. Dzięki temu zapamiętujemy nowe słowa szybciej i na dłużej. AI wspiera również systematyczność osób korzystających z aplikacji, poprzez dostarczanie użytkownikom spersonalizowanych tematów lekcji, które korespondują z ich zainteresowaniami oraz aktualnym poziomem wiedzy i postępami w nauce. 

Rozmowy z Chatem

ChatGPT powoli rewolucjonizuje sposób nauki i pracy. Według BBC studenci coraz chętniej korzystają z chatbotów, aby podszkolić swoje umiejętności językowe i jest to dla nich alternatywa klasycznych konwersacji z native speakerami. Jako zalety wskazują przede wszystkim na natychmiastową dostępność, brak problemów związanych z odmiennymi strefami czasowymi, czy znalezieniem odpowiedniego terminu lekcji. Eksperci podkreślają jednak, że chatboty nie są w stanie przekazać swoim rozmówcom kontekstu kulturowego, który często jest istotny dla poprawnego zrozumienia rozmówcy zza granicy. Brak im również ludzkiej empatii, dlatego zdarzają się sytuacje, w których chatbot błędnie odczytuje intencje nadawcy.

Za sprawą rozwoju AI popularne narzędzia do tłumaczenia tekstu zyskują na popularności i przyspieszają pracę, ale jednocześnie mogą odbierać motywację do nauki.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi nauczycieli? 

REKLAMA

„Faktem jest, że ludzie chcą rozumieć innych i szukają sposobów, aby to osiągnąć w prosty sposób. Jednak skuteczna nauka języka znacząco różni się od schematu zadawania pytania i uzyskiwania jednoznacznej odpowiedzi, z jakim mamy do czynienia na przykład w matematyce. Kto chciałby korzystać z urządzenia tłumaczącego podczas romantycznej kolacji? Sztuczna inteligencja ulepsza naszą technologię i może wspierać proces uczenia się, ale sama nauka nie może być wykonywana przez AI, ponieważ aby skutecznie się komunikować, nasze mózgi muszą w jakiś sposób nauczyć się działać w innym języku” – mówi Arne Schepker, CEO platformy do nauki języków Babbel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sztuczna inteligencja ma potencjał, aby zrewolucjonizować naukę, zapewnić bardziej spersonalizowane kursy dla uczniów, czy ułatwić nauczycielom analizowanie postępów swoich studentów. Tylko w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem lingwistów i nauczycieli możemy otrzymać narzędzia, dzięki którym nauka będzie bardziej efektywna niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

REKLAMA

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

REKLAMA

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

REKLAMA