REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Jak nowe technologie wpływają na pracę banków? Czy klienci powinni obawiać się o swoje pieniądze? Jak sztuczna inteligencja już teraz wspomaga pracę sektora finansowanego? Na pytania odpowiada Aleksander Kania Lider UiPath w Polsce.
W dobie cyfryzacji, sztuczna inteligencja (AI) staje się nieodłącznym elementem strategii biznesowych firm na całym świecie. Jej rola w zwiększaniu efektywności i produktywności zespołów jest nieoceniona. AI rewolucjonizuje codzienne operacje zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zespołowym.
AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.
Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.
REKLAMA
Najgłośniejszym tematem 2023 roku była sztuczna inteligencja. Generatywna AI jest niewątpliwie najszybciej rozwijającym się obszarem sztucznej inteligencji. Czy w tym roku można spodziewać się przełomów? Co z tegorocznymi wyborami pod okiem AI?
Sztuczna inteligencja jednocześnie fascynuje i budzi obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą miejsca pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Tym bardziej, że pracownicy często nie wiedzą, czy w ich firmach wykorzystuje się AI.
Sztuczna inteligencja przekonuje do siebie handlowców? Wygląda na to, że tak. Nawet ponad 60 proc. firm z branży handlowej planuje zwiększyć inwestycje w sztuczną inteligencję (AI) w najbliższych 18 miesiącach. Skąd takie zainteresowanie?
W dobie dynamicznie rozwijającej się technologii, sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz bardziej powszechna w środowisku pracy, ale czy jej rosnąca obecność jest źródłem postępu, czy raczej powodem do niepokoju? Najnowsze badanie przeprowadzone przez EY, jedną z wiodących firm doradczych, rzuca światło na obawy pracowników związane z rosnącym wykorzystaniem AI w miejscu pracy. Wyniki badania ujawniają, że 71% pracowników odczuwa niepokój związany z wdrażaniem nowych, innowacyjnych rozwiązań, podkreślając obawy etyczne, prawne oraz ryzyko utraty pracy lub możliwości awansu.
REKLAMA
Od udostępnienia szerokiemu gronu użytkowników narzędzia Chat GPT mija dokładnie rok. Jak można się domyślić, sztuczna inteligencja a swoich entuzjastów i przeciwników. Wielu ekspertów uważaj również AI za bańkę inwestycyjną, która prędzej czy później pęknie. Jak jest naprawdę?
Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie i sektorze publicznym? Z jakimi wyzwaniami się to wiąże? Jak wyedukować pracowników do współpracy z AI? raport pt. „Współpraca Człowieka z AI: Perspektywy dla polskiego sektora publicznego” bierze pod lupę te kwestie.
W przestrzeni internetowej coraz więcej pojawia się tekstów, które są tworzone przy użyciu sztucznej inteligencji (AI). Sporo twórców internetowych korzysta z technologii, którą daje nam np. ChatGPT. Na co należy zwrócić uwagę, podpisując umowę na określone teksty?
AI Act to projekt regulacji dotyczącej sztucznej inteligencji, która we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej wprowadzi jednolite prawo związane z tym obszarem. Celem jest stworzenie takich ram prawnych, aby rozwiązania bazujące na mechanizmach sztucznej inteligencji były godne zaufania i zgodne z wartościami oraz prawami obowiązującymi w UE. Co szczególnie istotne, rozporządzenie ma też chronić zdrowie oraz bezpieczeństwo obywateli.
Początki sztucznej inteligencji (AI) sięgają lat 50. XX wieku. W porównaniu do technologii takich jak telefon, komputery czy Internet, ewolucja AI przebiegała dotąd stosunkowo wolno. Wydaje się jednak, że nadszedł moment, w którym AI jest dostępna dla prawie każdego, a branża technologiczna wkracza w nowy rozdział. Wszyscy musimy zastanowić się nad tym, jak sztuczna inteligencja może pomóc nam robić więcej za mniej. Zastosowanie AI w pisaniu, tworzeniu obrazów czy produkcji muzyki to przełomowy moment w budowaniu świadomości społecznej związanej z możliwościami tej technologii.
Naukowcy z kliniki Gyncentrum opracowali własny algorytm do oceny zarodków, który na podstawie 12 różnych parametrów w kilka minut identyfikuje najlepiej rozwijające się zarodki. Nowy algorytm oparty na sztucznej inteligencji ma stać się codzienną pomocą w pracy embriologów.
Za dwa lata będą możliwe bardziej skuteczne i bezpieczne operacje mózgu przy użyciu sztucznej inteligencji (AI) - twierdzą brytyjscy neurochirurdzy. Odbywają się już symulacje takich zabiegów.
Sztuczna inteligencja przyspiesza proces powstawania nowych leków. Rozwiązanie polskiej firmy pomaga szybciej tworzyć nowe związki chemiczne.
W ciągu siedmiu miesięcy algorytm AI poprawnie przewidział 70 proc. okolicznych trzęsień ziemi w Chinach na tydzień przed ich wystąpieniem – informuje “Bulletin of the Seismological Society of America”.
Polacy podzieleni w kwestii zaufania i akceptacji dla sztucznej inteligencji. Zdecydowana większość obawia się jednak wpływu tej technologii na rynek pracy.
Błyskawiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) zmieni światową gospodarkę, ekonomię i politykę; podobnie jak poprzednie rewolucje technologiczne AI stworzy ogromne możliwości rozwoju, ale towarzyszyć im będą niespotykane dotychczas zagrożenia, w tym zmiany geopolityczne - piszą Ian Bremmer i Mustafa Suleyman na łamach magazynu "Foreign Affiars". Dlatego AI wymaga stworzenia nowych, ponadnarodowych regulacji, jeżeli prace nad nimi nie zaczną się teraz, niedługo może być na to za późno - ostrzegają autorzy.
Sztuczna inteligencja wymusza zmianę i podnoszenie kompetencji. Potrzebne będą nowe kategorie specjalistów IT.
Obecnie dużo mówi się o sztucznej inteligencji (SI), głównie za sprawą Chata GPT oraz premier kolejnych innowacyjnych maszyn i robotów humanoidalnych. Rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję znane są jednak od lat – i to w różnych dziedzinach życia i gałęziach gospodarki. Podobnie jest z transportem i motoryzacją.
W świecie, w którym sztuczna inteligencja zdobywa coraz większą popularność, pojawia się pytanie o jej granice. Czy istnieją zadania, których AI nigdy nie będzie w stanie wykonać? W tym artykule przyjrzymy się potencjalnym ograniczeniom AI i zastanowimy się, czy istnieją obszary, które zawsze będą poza jej zasięgiem.
Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT, w której skarżący zarzuca firmie Open AI, twórcy tego narzędzia, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, a zasady, na jakich się to odbywa, są nieprzejrzyste - poinformował UODO.
Sztuczna inteligencja to temat roku. Z jednej strony wykorzystywana do pracy i rozrywki, a z drugiej do kreowania fake newsów i łamania praw autorskich. Czy unijny AI Act ureguluje wreszcie kwestie korzystania ze sztucznej inteligencji?
Języki obce. Z raportu platformy Babbel wynika, że 63 proc. pracowników pokolenia Gen Z (18-24 lata) używa języka obcego w swoim miejscu zatrudnienia. Jednocześnie aż 74% polskich pracodawców nie zapewnia pracownikom możliwości doskonalenia swoich umiejętności językowych. Czy AI mogłaby wypełnić tę lukę, abyśmy mogli samodzielnie uczyć się języków?
Jak ludzie reagują na fałszywe informacje podawane przez sztuczną inteligencję. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że zaufanie do systemu tracimy wówczas, gdy ten przyzna się do kłamstwa i wprowadzenia w błąd. Jeśli o nim nie wspomni, a tylko przeprosi, wówczas najprawdopodobniej uznamy to za zwykłą pomyłkę. Czy to znaczy, że użytkownicy darzą sztuczną inteligencję nadmiernym zaufaniem?
ChatGPT i inne narzędzia oparte na sztucznej inteligencji mogą być wsparciem w inwestowaniu, ale mają swoje ograniczenia i nigdy w pełni nie zastąpią człowieka.
Z danych portali pracy wynika, że w zaledwie 5 miesięcy od debiutu ChatGPT, liczba ogłoszeń o pracę w sektorze IT, zawierających umiejętności związane ze sztuczną inteligencją, wzrosła o 30%. Duże zainteresowanie AI nie przekłada się jednak jeszcze tak mocno na segment white-collar.
Sztuczna inteligencja a autorstwo. O ile samo korzystanie ze sztucznej inteligencji na przykład do tworzenia tekstów nie jest nielegalne, o tyle wątpliwości budzi już przypisywanie sobie ich autorstwa przez osobę, która napisała prompt. Zdaniem naukowców konieczne jest stworzenie regulacji. Pierwszą taką próbę podejmuje Unia Europejska.
Z najnowszego Barometru Rynku Pracy wynika, że kilkanaście procent ankietowanych zna kogoś, kto stracił pracę przez automatyzację. Z drugiej strony eksperci, którzy potrafią okiełznać AI, mogą liczyć nawet na 100 tys. zł miesięcznego wynagrodzenia.
Sztuczna inteligencja. Szwedzcy studenci są pozytywnie nastawieni do wykorzystywania w edukacji narzędzi sztucznej inteligencji – wynika z badań przeprowadzonych przez Chalmers University of Technology. Jak sztuczną inteligencję najczęściej wykorzystują młodzi ludzie?
Człowiek-cyborg. Technologie mogą stać się nie tylko częścią naszego życia, ale też ciała; to z pewnością zmieni nas jako społeczność - uważa Neil Harbisson. Artysta od 20 lat żyje z implantem pozwalającym mu "usłyszeć" kolory, których nie widzi z powodu choroby.
Robot-stonoga. Wielonożne roboty, inspirowane mechaniką ruchu stonogi, mogą się przemieszczać w trudnym terenie bez konieczności zbierania danych z jakichkolwiek czujników lub technologii sterowania. Do czego może posłużyć takie urządzenie?
Z jakimi sprawami klienci najczęściej dzwonią lub piszą do banku? To między innymi zmiana limitu wypłat, odblokowanie serwisu czy zasięgnięcie wiedzy na temat swoich operacji na karcie. Obecnie z takimi zagadnieniami świetnie radzą sobie boty. W czym mogą pomóc?
Chat GPT, to jedno z narzędzi AI. Wyścig zbrojeń pomiędzy dostawcami systemów bezpieczeństwa IT a hakerami nasili się wraz z nadejściem tej nowej tej broni, jaką jest generatywna sztuczna inteligencja.
Akt o sztucznej inteligencji przyjęty przez PE. Posłowie nie zgodzili się na masową inwigilację.
Sztuczna inteligencja. Według 46 proc. dyrektorów i menedżerów pojawienie się ChatGPT przyczyniło się do zwiększenia inwestycji w AI w ich organizacji. 70 proc. z nich jest w fazie eksperymentowania z tą technologią, a blisko co piąta przeszła już do etapu pilotażu lub wdrożenia – wynika z majowego badania firmy doradczej Gartner.
W badaniu z udziałem kilku tysięcy kobiet, sztuczna inteligencja (AI) lepiej określała ryzyko zachorowania na raka piersi, niż pozwalają na to standardowe modele kliniczne. To szansa na spersonalizowaną opiekę dla każdej kobiety – twierdzą naukowcy.
Systemy sztucznej inteligencji (AI) mogą w ciągu zaledwie dwóch lat stać się wystarczająco potężne, by zabić wielu ludzi, więc przez ten czas trzeba znaleźć sposób na ich kontrolowanie - ostrzegł Matt Clifford, doradca brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka ds. sztucznej inteligencji.
Sztuczna inteligencja i jej zdolność do uczenia się stanowi rewolucję w dziedzinie informatyki. Przyjrzymy się więc procesowi uczenia się sztucznej inteligencji, od podstawowych algorytmów po zaawansowane techniki.
Europa nie czeka z uregulowaniem sztucznej inteligencji (AI), przygotowujemy ustawy, które mają zostać zatwierdzone do końca roku – poinformował komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, cytowany przez dziennik „Le Figaro”.
Sztuczna inteligencja od dawna wspomaga neurochirurgów podczas operacji, ale nigdy nie zastąpi człowieka – powiedział dr Konrad Ciecierski, informatyk, szef Zakładu Bioinformatyki i Rozpoznawania Maszynowego NASK podczas Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”
Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy nie jest powodem do paniki. Żadna ze zmian technologicznych nie wywołała masowego bezrobocia - twierdzi dr Wojciech Hardy, adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
W trakcie wirtualnych testów wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) do kierowania dronami usiłowała ona "zabić" swojego operatora - napisał w piątek izraelski portal I24, powołując się na wywiad z pułkownikiem Tuckerem Hamiltonem, odpowiadającym za testowanie wykorzystania AI w lotnictwie wojskowym USA.
Test Turinga to jedno z najważniejszych pojęć związanych z sztuczną inteligencją (AI), które budzi wiele kontrowersji, ale także fascynuje. Wprowadzony przez brytyjskiego matematyka Alana Turinga w 1950 roku, test ten ma na celu określenie, czy maszyna potrafi zachować się na tyle inteligentnie, aby mogła być uznana za człowieka. W niniejszym artykule postaramy się zgłębić temat testu Turinga, omówimy, jakie istotne wyzwania wiążą się z tym testem.
Model „Falcon 40B”, opracowany przez Instytut Innowacji Technologicznych (TII), wiodący otwarty duży model sztucznej inteligencji ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, teraz jest dostępny bez opłat licencyjnych do użytku komercyjnego oraz w ramach badań naukowych w odpowiedzi na globalne zapotrzebowanie na integracyjny dostęp do sztucznej inteligencji.
Komisja Europejska poinstruowała swoich pracowników, by przestali używać oprogramowania wykorzystującego technologię sztucznej inteligencji do prac nad dokumentami o szczególnej ważności i zawierającymi wrażliwe informacje. Fragmenty wewnętrznych wytycznych KE publikuje w czwartek m.in. portal informacyjny Politico.
Sztuczna inteligencja (AI) ma coraz większe znaczenie w dziedzinie medycyny i leczenia. Jej rozwój przynosi innowacyjne zastosowania, które zmieniają sposób, w jaki diagnozujemy, leczymy i zarządzamy chorobami. W niniejszym wywiadzie rozmawiam z ChatGPT właśnie o zastosowaniach AI w medycynie.
UE i USA opracują wspólny kodeks postępowania w zakresie sztucznej inteligencji AI - ustalono po zakończonym w środę w Lulea na północy Szwecji posiedzeniu Radu UE - USA ds. Handlu i Technologii (TTC) z udziałem sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.
REKLAMA