REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sztuczna inteligencja to przełom czy bańka inwestycyjna?

Sztuczna inteligencja – bańka czy przełom?
Sztuczna inteligencja – bańka czy przełom?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od udostępnienia szerokiemu gronu użytkowników narzędzia Chat GPT mija dokładnie rok. Jak można się domyślić, sztuczna inteligencja a swoich entuzjastów i przeciwników. Wielu ekspertów uważaj również AI za bańkę inwestycyjną, która prędzej czy później pęknie. Jak jest naprawdę? 

Czy sztuczna inteligencja to przełom?

REKLAMA

Przełomy technologiczne zazwyczaj można dostrzec z pewnego dystansu. Po czasie możemy stwierdzić, że komputery osobiste zmieniły naszą rzeczywistość na lepsze i dziś trudno wyobrazić sobie pracę czy rozrywkę bez nich. Analogicznie smartfony – kiedyś były ciekawostką i dopiero pierwszy iPhone podbił rynek, otwierając całkiem nową kategorię urządzeń osobistych, zmieniając nasz sposób komunikacji, to jak funkcjonujemy na co dzień i otwierając zupełnie nowe obszary biznesowe, jak chociażby gry i aplikacje mobilne. Czy sztuczna inteligencja będzie kolejnym takim przełomem? 

REKLAMA

Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach kryzysu. Na początku pandemia i zaburzenia łańcuchów dostaw, inflacja, rosnące napięcia na arenie międzynarodowej, które pokazały, że groźba wojny w XXI wieku nie dotyczy tylko miejsca starcia, ale za sprawą globalizacji ma wpływ na to jak funkcjonuje cały świat, a w szczególności światowa gospodarka. 

W ekonomii trudno cokolwiek dokładnie przewidzieć, gdyż jednym z głównych elementów działalności gospodarczej są ludzie i ich zachowania, często irracjonalne, gdyż życie jest pełne paradoksów. Na przykład paradoks oszczędności: jeśli w czasie kryzysu będziemy oszczędzać, a nie wydawać, popyt spadnie, co spowoduje niższe płace i dalszy spadek gospodarczy – Timur Turlov, CEO Freedom Holding Corp. i założyciel Freedom Finance Europe.

Do wzorców pozytywnie wpływających na produktywność i wzrost gospodarczy należy paradoks Jevonsa: jeśli w wyniku postępu technologicznego niektóre zasoby zostaną wykorzystane bardziej efektywnie, może to doprowadzić do wzrostu ich zużycia, a nie spadku. Pomysł ten zawiera odpowiedź na główne pytanie roku: czy wprowadzenie chatbota z elementami AI pomoże w rozwoju gospodarczym, czy odwrotnie? – dodaje Turlov.   

Zobacz także: Muzyczny gust mówi wiele o moralnym kompasie człowieka? Tak twierdzi AI

Sztuczna inteligencja z wadami

REKLAMA

Po pierwszej fali entuzjazmu technologiami opartymi na sztucznej inteligencji, możemy dostrzec, że obecnie dostępne narzędzia AI nie są tak doskonałe jak je początkowo przedstawiano. Mamy jeszcze przed sobą wiele do zrobienia, by te narzędzia dorównywały człowiekowi choć w jednym aspekcie, nie wspominając o już o kompleksowym wykonywaniu zróżnicowanych zadań i rozwiązywaniu problemów. Jednak w wyniku nagłego wzrostu zainteresowania tego rodzaju technologiami, wygenerowanym przede wszystkim przez Chat GPT, większość globalnych firm musi odnieść się do tego trendu i inwestować we własne rozwiązania. Przy tak szybkim tempie rozwoju i entuzjazmie inwestorów już wkrótce sztuczna inteligencja może być realnym wsparciem procesów biznesowych.   

Jak zauważa Timur Turlov, dziś AI może być przede wszystkim odpowiedzią na podupadającą demografię krajów Zachodu. Wiele z nich obecnie mierzy się z niewystarczającą liczbą ludzi do pracy. Inwestycja w AI może również wesprzeć gospodarkę nadwątloną kryzysem i w tym obszarze. Dla przykładu – Niemcy, którzy mierzą się ze spowolnieniem gospodarczym, zapowiedziały, że w ciągu kolejnych dwóch lat zwiększą publiczne wydatki na rozwój sztucznej inteligencji do poziomu miliarda euro. Z kolei USA przeznaczyły do tej pory 3,3 mld dolarów na analogiczne projekty w 2022 r., a łącznie z sektorem prywatnym 47,4 mld dolarów. Natomiast wydatki Chin w tym samym okresie wyniosły 13,4 mld dolarów.   

Twierdzenie, że sztuczna inteligencja pozostawi ludzi bez pracy i spowoduje stagnację gospodarczą, nie ma solidnych podstaw. Wręcz przeciwnie, zebrane dane i stale przeprowadzane badania pokazują, że chatboty oparte na sztucznej inteligencji mogą realnie pomóc zwiększyć efektywność biznesu. Będzie to również wymagało coraz większej liczby mikrochipów w centrach danych i technologii opartych na sztucznej inteligencji, z których będzie korzystać coraz większa liczba specjalistów z różnych dziedzin – mówi Turlov. 

O ile trudno przewidzieć, kiedy osiągniemy kolejne przełomy oraz czy rozwój AI nie będzie sztucznie ograniczany przez regulatorów, by chronić użytkowników, to jednego możemy być pewni – w perspektywie długoterminowej rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję będą obecne coraz mocniej w naszego życia. W Unii Europejskiej już trwają prace nad regulacją tej technologii. Również w Stanach Zjednoczonych niedawno odbyło się spotkanie przedstawicieli czołowych Big Techów, takich jak Meta, NVIDIA, Google, Microsoft, OpenAI i X (do niedawna Twitter) z Kongresem, by omówić możliwe regulacje, które jednocześnie chroniłyby użytkowników, nie wstrzymując przy tym rozwoju potencjału jaki może dać AI.   

Warto wykorzystać szanse 

Warto podkreślić tę tendencję, ponieważ jakościowa zmiana w rozwoju technologii sztucznej inteligencji będzie trwała przez dziesięciolecia. W dzisiejszych czasach wybierając długoterminową strategię inwestycyjną nie można obejść się bez firm związanych ze sztuczną inteligencją. Pod tym względem NVIDIA jest w stanie konkurować z Apple (AAPL) w wyścigu o kapitalizację na poziomie 10 bilionów dolarów. Inwestycje w tym obszarze można dziś porównać do inwestycji w Cisco (CSCO) czy Amazon (AMZN) w szczytowym momencie kryzysu internetowego: ich akcje zachowują bardzo wysoki potencjał wzrostu w horyzoncie 20-30 lat – konkluduje CEO Freedom Holding Corp.  

Gdziekolwiek doprowadzi nas kolejny przełom technologiczny warto wykorzystać szanse, jakie on daje. Z jednej strony światowi giganci inwestujący w AI mają podstawy, by generować zysk w skali długoterminowej, z drugiej strony te same narzędzia mogą również pomóc w analizie prowadzonej przez inwestorów. Dziś jedno jest pewne - rozwiązania oparte o AI będą przedmiotem wielu procesów badawczo-rozwojowych w najbliższych dekadach, a ich wynik może zrewolucjonizować funkcjonowanie we wszystkich aspektach naszego życia. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sztuczna inteligencja (AI)
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

  Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

  Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

  Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

  Czy sztuczna inteligencja namiesza w tegorocznych wyborach?

  Najgłośniejszym tematem 2023 roku była sztuczna inteligencja. Generatywna AI jest niewątpliwie najszybciej rozwijającym się obszarem sztucznej inteligencji. Czy w tym roku można spodziewać się przełomów? Co z tegorocznymi wyborami pod okiem AI? 

  Pracownicy nie wiedzą, czy w ich firmach korzysta się ze sztucznej inteligencji

  Sztuczna inteligencja jednocześnie fascynuje i budzi obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą miejsca pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Tym bardziej, że pracownicy często nie wiedzą, czy w ich firmach wykorzystuje się AI. 

  REKLAMA

  Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?

  W dynamicznym świecie biznesu innowacje odgrywają kluczową rolę. Sztuczna inteligencja (AI) staje się rewolucyjnym narzędziem, zmieniającym sposób, w jaki firmy funkcjonują i konkurują na rynku. Rozwój generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, stał się punktem zwrotnym dla liderów biznesu, wyznaczając nowe standardy w dziedzinie technologii. W odpowiedzi na ten trend Lazarski University of Technology wprowadza innowacyjny program "Gen AI dla Biznesu", który nie tylko dostarcza teoretycznej wiedzy o sztucznej inteligencji, ale skupia się też na jej praktycznym wykorzystaniu w biznesie. Uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę, ale i niezbędne narzędzia do efektywnego wykorzystania AI w celu rozwijania innowacji i wzmacniania przewagi konkurencyjnej swoich firm.

  Handlowcy polubili sztuczną inteligencję. Ponad 60 proc. firm planuje w nią zainwestować

  Sztuczna inteligencja przekonuje do siebie handlowców? Wygląda na to, że tak. Nawet ponad 60 proc. firm z branży handlowej planuje zwiększyć inwestycje w sztuczną inteligencję (AI) w najbliższych 18 miesiącach. Skąd takie zainteresowanie?

  Czy pracownicy sektora finansowego powinni obawiać się sztucznej inteligencji?

  Sektor finansowy korzysta ze sztucznej inteligencji nie od dziś. W bankach możliwości na wykorzystanie nowych technologii jest dużo. Czy dalszy rozwój AI wiąże się z ryzykiem ograniczenia zatrudnienia w sektorze bankowym? 

  AI: Innowacja czy niepokój? Nowe badanie EY odsłania wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy

  W dobie dynamicznie rozwijającej się technologii, sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz bardziej powszechna w środowisku pracy, ale czy jej rosnąca obecność jest źródłem postępu, czy raczej powodem do niepokoju? Najnowsze badanie przeprowadzone przez EY, jedną z wiodących firm doradczych, rzuca światło na obawy pracowników związane z rosnącym wykorzystaniem AI w miejscu pracy. Wyniki badania ujawniają, że 71% pracowników odczuwa niepokój związany z wdrażaniem nowych, innowacyjnych rozwiązań, podkreślając obawy etyczne, prawne oraz ryzyko utraty pracy lub możliwości awansu.

  REKLAMA

  Rewolucja w przemyśle: Wizja autonomicznych fabryk wspieranych sztuczną inteligencją

  W dzisiejszym świecie, gdzie kolejne innowacje technologiczne zmieniają oblicze rzeczywistości, przemysł również stoi u progu rewolucji, której głównym motorem będzie, a w wielu przypadkach już jest, sztuczna inteligencja (AI). To wizja nieodległej przyszłości, w której fabryki operują całkowicie autonomicznie, a sztuczna inteligencja sprawuje kontrolę nad wszystkimi aspektami łańcucha wartości, obejmując zaopatrzenie, produkcję, utrzymanie maszyn i ich modernizację – minimalizując jednocześnie ludzką ingerencję. 

  Sztuczna inteligencja w nauce. Uniwersytet Warszawski przyjął wytyczne

  Sztuczna inteligencja w nauce. Uchwałę w sprawie korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia podjęła Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia Uniwersytetu Warszawskiego. Regulacje dotyczą m.in. używania SI przy przygotowywaniu prac dyplomowych i zaliczeniowych.

  REKLAMA