REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sztuczna inteligencja to przełom czy bańka inwestycyjna?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sztuczna inteligencja – bańka czy przełom?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od udostępnienia szerokiemu gronu użytkowników narzędzia Chat GPT mija dokładnie rok. Jak można się domyślić, sztuczna inteligencja a swoich entuzjastów i przeciwników. Wielu ekspertów uważaj również AI za bańkę inwestycyjną, która prędzej czy później pęknie. Jak jest naprawdę? 

Czy sztuczna inteligencja to przełom?

REKLAMA

Przełomy technologiczne zazwyczaj można dostrzec z pewnego dystansu. Po czasie możemy stwierdzić, że komputery osobiste zmieniły naszą rzeczywistość na lepsze i dziś trudno wyobrazić sobie pracę czy rozrywkę bez nich. Analogicznie smartfony – kiedyś były ciekawostką i dopiero pierwszy iPhone podbił rynek, otwierając całkiem nową kategorię urządzeń osobistych, zmieniając nasz sposób komunikacji, to jak funkcjonujemy na co dzień i otwierając zupełnie nowe obszary biznesowe, jak chociażby gry i aplikacje mobilne. Czy sztuczna inteligencja będzie kolejnym takim przełomem? 

REKLAMA

Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach kryzysu. Na początku pandemia i zaburzenia łańcuchów dostaw, inflacja, rosnące napięcia na arenie międzynarodowej, które pokazały, że groźba wojny w XXI wieku nie dotyczy tylko miejsca starcia, ale za sprawą globalizacji ma wpływ na to jak funkcjonuje cały świat, a w szczególności światowa gospodarka. 

W ekonomii trudno cokolwiek dokładnie przewidzieć, gdyż jednym z głównych elementów działalności gospodarczej są ludzie i ich zachowania, często irracjonalne, gdyż życie jest pełne paradoksów. Na przykład paradoks oszczędności: jeśli w czasie kryzysu będziemy oszczędzać, a nie wydawać, popyt spadnie, co spowoduje niższe płace i dalszy spadek gospodarczy – Timur Turlov, CEO Freedom Holding Corp. i założyciel Freedom Finance Europe.

Do wzorców pozytywnie wpływających na produktywność i wzrost gospodarczy należy paradoks Jevonsa: jeśli w wyniku postępu technologicznego niektóre zasoby zostaną wykorzystane bardziej efektywnie, może to doprowadzić do wzrostu ich zużycia, a nie spadku. Pomysł ten zawiera odpowiedź na główne pytanie roku: czy wprowadzenie chatbota z elementami AI pomoże w rozwoju gospodarczym, czy odwrotnie? – dodaje Turlov.   

Zobacz także: Muzyczny gust mówi wiele o moralnym kompasie człowieka? Tak twierdzi AI

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sztuczna inteligencja z wadami

REKLAMA

Po pierwszej fali entuzjazmu technologiami opartymi na sztucznej inteligencji, możemy dostrzec, że obecnie dostępne narzędzia AI nie są tak doskonałe jak je początkowo przedstawiano. Mamy jeszcze przed sobą wiele do zrobienia, by te narzędzia dorównywały człowiekowi choć w jednym aspekcie, nie wspominając o już o kompleksowym wykonywaniu zróżnicowanych zadań i rozwiązywaniu problemów. Jednak w wyniku nagłego wzrostu zainteresowania tego rodzaju technologiami, wygenerowanym przede wszystkim przez Chat GPT, większość globalnych firm musi odnieść się do tego trendu i inwestować we własne rozwiązania. Przy tak szybkim tempie rozwoju i entuzjazmie inwestorów już wkrótce sztuczna inteligencja może być realnym wsparciem procesów biznesowych.   

Jak zauważa Timur Turlov, dziś AI może być przede wszystkim odpowiedzią na podupadającą demografię krajów Zachodu. Wiele z nich obecnie mierzy się z niewystarczającą liczbą ludzi do pracy. Inwestycja w AI może również wesprzeć gospodarkę nadwątloną kryzysem i w tym obszarze. Dla przykładu – Niemcy, którzy mierzą się ze spowolnieniem gospodarczym, zapowiedziały, że w ciągu kolejnych dwóch lat zwiększą publiczne wydatki na rozwój sztucznej inteligencji do poziomu miliarda euro. Z kolei USA przeznaczyły do tej pory 3,3 mld dolarów na analogiczne projekty w 2022 r., a łącznie z sektorem prywatnym 47,4 mld dolarów. Natomiast wydatki Chin w tym samym okresie wyniosły 13,4 mld dolarów.   

Twierdzenie, że sztuczna inteligencja pozostawi ludzi bez pracy i spowoduje stagnację gospodarczą, nie ma solidnych podstaw. Wręcz przeciwnie, zebrane dane i stale przeprowadzane badania pokazują, że chatboty oparte na sztucznej inteligencji mogą realnie pomóc zwiększyć efektywność biznesu. Będzie to również wymagało coraz większej liczby mikrochipów w centrach danych i technologii opartych na sztucznej inteligencji, z których będzie korzystać coraz większa liczba specjalistów z różnych dziedzin – mówi Turlov. 

O ile trudno przewidzieć, kiedy osiągniemy kolejne przełomy oraz czy rozwój AI nie będzie sztucznie ograniczany przez regulatorów, by chronić użytkowników, to jednego możemy być pewni – w perspektywie długoterminowej rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję będą obecne coraz mocniej w naszego życia. W Unii Europejskiej już trwają prace nad regulacją tej technologii. Również w Stanach Zjednoczonych niedawno odbyło się spotkanie przedstawicieli czołowych Big Techów, takich jak Meta, NVIDIA, Google, Microsoft, OpenAI i X (do niedawna Twitter) z Kongresem, by omówić możliwe regulacje, które jednocześnie chroniłyby użytkowników, nie wstrzymując przy tym rozwoju potencjału jaki może dać AI.   

Warto wykorzystać szanse 

Warto podkreślić tę tendencję, ponieważ jakościowa zmiana w rozwoju technologii sztucznej inteligencji będzie trwała przez dziesięciolecia. W dzisiejszych czasach wybierając długoterminową strategię inwestycyjną nie można obejść się bez firm związanych ze sztuczną inteligencją. Pod tym względem NVIDIA jest w stanie konkurować z Apple (AAPL) w wyścigu o kapitalizację na poziomie 10 bilionów dolarów. Inwestycje w tym obszarze można dziś porównać do inwestycji w Cisco (CSCO) czy Amazon (AMZN) w szczytowym momencie kryzysu internetowego: ich akcje zachowują bardzo wysoki potencjał wzrostu w horyzoncie 20-30 lat – konkluduje CEO Freedom Holding Corp.  

Gdziekolwiek doprowadzi nas kolejny przełom technologiczny warto wykorzystać szanse, jakie on daje. Z jednej strony światowi giganci inwestujący w AI mają podstawy, by generować zysk w skali długoterminowej, z drugiej strony te same narzędzia mogą również pomóc w analizie prowadzonej przez inwestorów. Dziś jedno jest pewne - rozwiązania oparte o AI będą przedmiotem wielu procesów badawczo-rozwojowych w najbliższych dekadach, a ich wynik może zrewolucjonizować funkcjonowanie we wszystkich aspektach naszego życia. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawo sztucznej inteligencji: co pominięto w AI Act i projekcie polskiej ustawy. Gdzie szukać przepisów o AI jeżeli nie ma ich w AI Act ani w polskiej implementacji?

Sam AI Act jako mimo że jest rozporządzeniem unijnym i nie wymaga implementacji do przepisów prawa danego państwa członkowskiego, tak jak Dyrektywy unijne, to jednak wymaga uzupełnienia w prawie krajowym – co polski ustawodawca już zauważył. Obecnie prace nad taką ustawą (Projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji) są prowadzone, a wynik prac legislacyjnych możemy znaleźć tu: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390551 . Dodatkowo wcześniej opracowano również projekt ustawy o związkach zawodowych mający na celu zapewnienie właściwego informowania pracowników o wykorzystywaniu AI. Te akty prawne w mojej ocenie regulują głównie działania developerów AI oraz relacje między nimi a organami państwowymi i użytkownikami. TO czego ewidentnie brakuje, to regulacji sytuacji prawnej użytkowników i ich relacji z pozostałymi osobami. Czy to oznacza, że nie jest ona uregulowana w prawie?

Sztuczna inteligencja (AI) - pierwsze europejskie regulacje prawne

W obecnych czasach jesteśmy świadkami kolejnego przełomowego wydarzenia na miarę rewolucji przemysłowej z XVIII wieku oraz nie tak odległej rewolucji cyfrowej. Mowa o sztucznej inteligencji AI (ang. artificial intelligence).

DeepSeek – szansa czy zagrożenie dla rozwoju AI?

Sztuczna inteligencja (AI) dynamicznie zmienia świat biznesu, wnosząc innowacje. Jednym z nich jest DeepSeek – technologia, która budzi zarówno entuzjazm, jak i obawy. Czy DeepSeek to szansa na rozwój AI, czy może zagrożenie dla przedsiębiorców? Jaką rolę odgrywa odpowiedzialne podejście do korzystania z tej technologii?

AI i automatyzacja w sektorze finansowym [WYWIAD]

Jak nowe technologie wpływają na pracę banków? Czy klienci powinni obawiać się o swoje pieniądze? Jak sztuczna inteligencja już teraz wspomaga pracę sektora finansowanego? Na pytania odpowiada Aleksander Kania Lider UiPath w Polsce.

REKLAMA

Robot zamiast człowieka w nawigacji Google Maps. Nie usłyszymy już Jarosława Juszkiewicza

Ostatnio pisaliśmy o audycjach radiowych generowanych przez sztuczną inteligencję, a teraz przyszedł czas na robota zamiast człowieka w nawigacji Google Maps.

Sztuczna inteligencja – AI zaczyna być użytecznym pomocnikiem pracowników na coraz większej liczbie stanowisk pracy

Sztuczna inteligencja automatyzuje procesy, odciąża z rutynowych obowiązków i pomaga w kreatywnych zadaniach. Pracownicy uwolnieni z potrzeby wykonywania czasochłonnych, nudnych i powtarzalnych czynności mają więcej czasu na myślenie koncepcyjne i kreację.

Przejmij kontrolę nad sztuczną inteligencją – a AI w firmie. Jak w praktyce stosować przepisy AI Act

Przepisy regulujące korzystanie ze sztucznej inteligencji przez firmy, tak zwany AI Act, weszły w życie 1 sierpnia 2024 r. Ich celem jest wspieranie biznesu w odpowiedzialnym wdrażaniu oraz rozwoju AI, uwzględniając podnoszenie poziomu bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej.

Sztuczna inteligencja w nowoczesnym biznesie

W dobie cyfryzacji, sztuczna inteligencja (AI) staje się nieodłącznym elementem strategii biznesowych firm na całym świecie. Jej rola w zwiększaniu efektywności i produktywności zespołów jest nieoceniona. AI rewolucjonizuje codzienne operacje zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zespołowym.

REKLAMA

AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

REKLAMA