Uwaga na teksty, które opracowuje nasz zleceniobiorca przy pomocy AI. Na co zwrócić uwagę w umowie z twórcą?
REKLAMA
REKLAMA
- Zakaz korzystania z AI przy tworzeniu tekstów
- Prawa do stworzonego tekstu
- Odpowiedzialność twórcy za plagiat
- Kara za nieterminowe przekazanie tekstu
- Prawo do korekty i aktualizacji tekstu
Zakaz korzystania z AI przy tworzeniu tekstów
Jednym z rozwiązań jest zawarcie postanowienia umownego, który wprost zakazuje wykorzystywanie sztucznej inteligencji do tworzenia tekstów na nasze zlecenie. Dodatkowo taki zakaz powinien zostać obwarowany karą umowną, której wartość powinna skutecznie zniechęcać twórcę do działania niezgodnego z treścią umowy.
REKLAMA
Prawa do stworzonego tekstu
W umowie powinna zostać uregulowana kwestia praw zależnych do opracowanych tekstów. Jako zleceniodawca powinniśmy posiadać prawo do dowolnej ingerencji w stworzony przez twórcę tekst (prawa zależne w rozumieniu art. 46 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509) – dalej „pr. aut.” – jeżeli umowa nie stanowi inaczej, twórca zachowuje wyłączne prawo zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego, mimo że w umowie postanowiono o przeniesieniu całości autorskich praw majątkowych.
Odpowiedzialność twórcy za plagiat
Warto jest wprost uregulować tę kwestię w umowie z twórcą. Twórca powinien ponosić odpowiedzialność za fakt, że ten sam tekst, którego jest autorem został wykorzystany przez różne podmioty.
Kara za nieterminowe przekazanie tekstu
Warto jest uregulować kwestię kary umownej za brak terminowego przekazania tekstu. W praktyce wielu twórców nie dotrzymuje terminów i zdecydowanie opóźnia się z przekazaniem dzieła. Należy w takiej sytuacji dysponować stosownym narzędziem dyscyplinującym – karą umowną.
Prawo do korekty i aktualizacji tekstu
Istotne jest również uregulowanie kwestii aktualizacji tekstu w sytuacji, gdy tekst przestanie być aktualny ze względu np. na zmiany gospodarcze, zmiany prawne, zmiany społeczne etc. Często zawiera się w umowie klauzulę, zgodnie z którą twórca w ramach wynagrodzenia za tekst zobowiązuje się do aktualizacji tekstu w przyszłości.
Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.