REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Operacje mózgu przy użyciu AI możliwe za dwa lata. Odbywają się już symulacje zabiegów

Przełomem w rozwoju neurochirurgii może być AI
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Za dwa lata będą możliwe bardziej skuteczne i bezpieczne operacje mózgu przy użyciu sztucznej inteligencji (AI) - twierdzą brytyjscy neurochirurdzy. Odbywają się już symulacje takich zabiegów.

Operacje mózgu, na przykład usunięcia guza, wymagają ogromnej precyzji i są stosunkowo bardziej ryzykowne, przydają się zatem w ich przypadku wszelkie usprawnienia. Dotyczy to szczególnie tzw. miejsc krytycznych w mózgu oraz tych w pobliżu naczyń krwionośnych, których uszkodzenie grozi poważnymi powikłaniami.

REKLAMA

Przełomem w rozwoju neurochirurgii może być AI

REKLAMA

Specjaliści z University College London twierdzą, że kolejnym przełomem w rozwoju neurochirurgii może być sztuczna inteligencja (AI). Wiadomo już, że dzięki niej łatwiej jest operować przysadkę mózgową, kontrolującą wydzielanie wielu ważnych hormonów.

"Zbyt oszczędna operacja guza sprawia, że nowotwór nie zostanie w całości usunięty. Jeśli z kolei posuniesz się zbyt daleko, można uszkodzić tę krytyczną strukturę" - zwraca uwagę w wypowiedzi dla BBC News dr Hani Marcus z Narodowego Szpitala Neurologii i Neurochirurgii (Wielka Brytania).

Symulacje zabiegów przy użyciu sztucznej inteligencji

Brytyjscy neurochirurdzy pracują nad systemem sztucznej inteligencji, który przeanalizował już ponad 200 filmów wideo z zapisem operacji przysadki mózgowej. Twierdzą, że w ciągu 10 miesięcy zgromadzono w niej podobne doświadczenia, jakie neurochirurg zdobywa w okresie 10 lat praktyki.

"Neurochirurdzy z takim doświadczeniem, jak moje, z pomocą sztucznej inteligencji, są w stanie lepiej rozpoznać granice operacji, których nie można przekroczyć" - przekonuje dr Marcus. - "Za kilka lat będziemy dysponować sztuczną inteligencją, która +widziała+ więcej operacji, aniżeli jakikolwiek człowiek w ciągu całego swego życia".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dr Marcus jest jednym z lekarzy ćwiczących na symulatorach wykonywanie operacji neurochirurgicznych z użyciem AI. W zespole tym jest też dr Nicolas Newell. Specjalista twierdzi, że dzięki AI jest w stanie lepiej przewidzieć kolejne etapy operacji.

"Sztuczna inteligencja znacznie zwiększa wydajność każdej osoby - obojętnie, czym się zajmuje" - stwierdza Viscount Camrose, odpowiedzialny za wykorzystanie AI w rządzie brytyjskim. - "To jest coś takiego, że każdy może dzięki niej stworzyć własną wersję Marvela".

Sztuczna inteligencja w medycynie

Nad wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie w Wielkiej Brytanii pracują 22 uniwersytety. AI wykorzystywana jest już w wielu dziedzinach medycyny, szczególnie w diagnostyce obrazowej. Przyspiesza analizę uzyskanych zdjęć, jak też zwiększa poprawność ich odczytu.

W radioterapii nowotworów wykazano, że sztuczna inteligencja zwiększa precyzję zabiegu. Pozwala skuteczniej niszczyć guza w większym stopniu oszczędzając zdrowe tkanki pacjenta. W radioterapii ma to kluczowe znaczenie. Na dodatek AI przyśpiesza wykonanie zabiegu nie pogarszając jego jakości. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

REKLAMA

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

Czy sztuczna inteligencja namiesza w tegorocznych wyborach?

Najgłośniejszym tematem 2023 roku była sztuczna inteligencja. Generatywna AI jest niewątpliwie najszybciej rozwijającym się obszarem sztucznej inteligencji. Czy w tym roku można spodziewać się przełomów? Co z tegorocznymi wyborami pod okiem AI? 

REKLAMA

Pracownicy nie wiedzą, czy w ich firmach korzysta się ze sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jednocześnie fascynuje i budzi obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą miejsca pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Tym bardziej, że pracownicy często nie wiedzą, czy w ich firmach wykorzystuje się AI. 

Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?

W dynamicznym świecie biznesu innowacje odgrywają kluczową rolę. Sztuczna inteligencja (AI) staje się rewolucyjnym narzędziem, zmieniającym sposób, w jaki firmy funkcjonują i konkurują na rynku. Rozwój generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, stał się punktem zwrotnym dla liderów biznesu, wyznaczając nowe standardy w dziedzinie technologii. W odpowiedzi na ten trend Lazarski University of Technology wprowadza innowacyjny program "Gen AI dla Biznesu", który nie tylko dostarcza teoretycznej wiedzy o sztucznej inteligencji, ale skupia się też na jej praktycznym wykorzystaniu w biznesie. Uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę, ale i niezbędne narzędzia do efektywnego wykorzystania AI w celu rozwijania innowacji i wzmacniania przewagi konkurencyjnej swoich firm.

REKLAMA