REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Operacje mózgu przy użyciu AI możliwe za dwa lata. Odbywają się już symulacje zabiegów

Przełomem w rozwoju neurochirurgii może być AI
Przełomem w rozwoju neurochirurgii może być AI
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Za dwa lata będą możliwe bardziej skuteczne i bezpieczne operacje mózgu przy użyciu sztucznej inteligencji (AI) - twierdzą brytyjscy neurochirurdzy. Odbywają się już symulacje takich zabiegów.

Operacje mózgu, na przykład usunięcia guza, wymagają ogromnej precyzji i są stosunkowo bardziej ryzykowne, przydają się zatem w ich przypadku wszelkie usprawnienia. Dotyczy to szczególnie tzw. miejsc krytycznych w mózgu oraz tych w pobliżu naczyń krwionośnych, których uszkodzenie grozi poważnymi powikłaniami.

REKLAMA

Przełomem w rozwoju neurochirurgii może być AI

REKLAMA

Specjaliści z University College London twierdzą, że kolejnym przełomem w rozwoju neurochirurgii może być sztuczna inteligencja (AI). Wiadomo już, że dzięki niej łatwiej jest operować przysadkę mózgową, kontrolującą wydzielanie wielu ważnych hormonów.

"Zbyt oszczędna operacja guza sprawia, że nowotwór nie zostanie w całości usunięty. Jeśli z kolei posuniesz się zbyt daleko, można uszkodzić tę krytyczną strukturę" - zwraca uwagę w wypowiedzi dla BBC News dr Hani Marcus z Narodowego Szpitala Neurologii i Neurochirurgii (Wielka Brytania).

Symulacje zabiegów przy użyciu sztucznej inteligencji

Brytyjscy neurochirurdzy pracują nad systemem sztucznej inteligencji, który przeanalizował już ponad 200 filmów wideo z zapisem operacji przysadki mózgowej. Twierdzą, że w ciągu 10 miesięcy zgromadzono w niej podobne doświadczenia, jakie neurochirurg zdobywa w okresie 10 lat praktyki.

"Neurochirurdzy z takim doświadczeniem, jak moje, z pomocą sztucznej inteligencji, są w stanie lepiej rozpoznać granice operacji, których nie można przekroczyć" - przekonuje dr Marcus. - "Za kilka lat będziemy dysponować sztuczną inteligencją, która +widziała+ więcej operacji, aniżeli jakikolwiek człowiek w ciągu całego swego życia".

REKLAMA

Dr Marcus jest jednym z lekarzy ćwiczących na symulatorach wykonywanie operacji neurochirurgicznych z użyciem AI. W zespole tym jest też dr Nicolas Newell. Specjalista twierdzi, że dzięki AI jest w stanie lepiej przewidzieć kolejne etapy operacji.

"Sztuczna inteligencja znacznie zwiększa wydajność każdej osoby - obojętnie, czym się zajmuje" - stwierdza Viscount Camrose, odpowiedzialny za wykorzystanie AI w rządzie brytyjskim. - "To jest coś takiego, że każdy może dzięki niej stworzyć własną wersję Marvela".

Sztuczna inteligencja w medycynie

Nad wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie w Wielkiej Brytanii pracują 22 uniwersytety. AI wykorzystywana jest już w wielu dziedzinach medycyny, szczególnie w diagnostyce obrazowej. Przyspiesza analizę uzyskanych zdjęć, jak też zwiększa poprawność ich odczytu.

W radioterapii nowotworów wykazano, że sztuczna inteligencja zwiększa precyzję zabiegu. Pozwala skuteczniej niszczyć guza w większym stopniu oszczędzając zdrowe tkanki pacjenta. W radioterapii ma to kluczowe znaczenie. Na dodatek AI przyśpiesza wykonanie zabiegu nie pogarszając jego jakości. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sztuczna inteligencja (AI)
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sztuczna inteligencja to przełom czy bańka inwestycyjna?

  Od udostępnienia szerokiemu gronu użytkowników narzędzia Chat GPT mija dokładnie rok. Jak można się domyślić, sztuczna inteligencja a swoich entuzjastów i przeciwników. Wielu ekspertów uważaj również AI za bańkę inwestycyjną, która prędzej czy później pęknie. Jak jest naprawdę? 

  Sztuczna inteligencja zmieni miejsca pracy, ale ich nie wyeliminuje

  W listopadzie 2023 r. w Brukseli odbyła się druga edycja Europejskiego Forum Zatrudnienia i Praw Socjalnych. Przedmiotem dyskusji był wpływ sztucznej inteligencji (AI) na rynek pracy i status prawny pracowników. Przedstawiciele UE stanowczo podkreślali, że: pracownicy muszą czerpać korzyści z przełomowych rozwiązań, takich jak ChatGPTP. Deliberowano też o przyszłości pracy platformowej.

  Raport Future of Work 2024: sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30%

  Raport Future of Work 2024: sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30%. Według danych zawartych w najnowszym raporcie Talent Alpha „The World of Work AI-ed” ponad 90% wiodących dostawców usług, a także jedna trzecia wszystkich pracowników już korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence – AI). Dzięki temu część firm doświadczyła dużego wzrostu produktywności.

  Jak sztuczna inteligencja może przydać się w administracji rządowej? Jak może pomóc obywatelom?

  Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie i sektorze publicznym? Z jakimi wyzwaniami się to wiąże? Jak wyedukować pracowników do współpracy z AI? raport pt. „Współpraca Człowieka z AI: Perspektywy dla polskiego sektora publicznego” bierze pod lupę te kwestie. 

  REKLAMA

  Inteligentne systemy transportowe. Co zmienia nowa dyrektywa?

  Rada UE przyjęła nowe przepisy zmieniające dyrektywę z 2010 r. dotyczącą wdrażania inteligentnych systemów transportowych. Aktualizacja rozwiązań sprzed trzynastu lat była konieczna, aby dostosować jej zapisy do aktualnych standardów technologicznych, przyspieszyć transformację cyfrową i wesprzeć europejską mobilność. 

  Projekt AI Act – co przyniosą unijne przepisy dotycząca sztucznej inteligencji?

  AI Act to projekt regulacji dotyczącej sztucznej inteligencji, która we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej wprowadzi jednolite prawo związane z tym obszarem. Celem jest stworzenie takich ram prawnych, aby rozwiązania bazujące na mechanizmach sztucznej inteligencji były godne zaufania i zgodne z wartościami oraz prawami obowiązującymi w UE. Co szczególnie istotne, rozporządzenie ma też chronić zdrowie oraz bezpieczeństwo obywateli.

  Uwaga na teksty, które opracowuje nasz zleceniobiorca przy pomocy AI. Na co zwrócić uwagę w umowie z twórcą?

  W przestrzeni internetowej coraz więcej pojawia się tekstów, które są tworzone przy użyciu sztucznej inteligencji (AI). Sporo twórców internetowych korzysta z technologii, którą daje nam np. ChatGPT. Na co należy zwrócić uwagę, podpisując umowę na określone teksty?

  7 wyzwań biznesowych, które może rozwiązać AI (z niewielkim wsparciem ludzi)

  Początki sztucznej inteligencji (AI) sięgają lat 50. XX wieku. W porównaniu do technologii takich jak telefon, komputery czy Internet, ewolucja AI przebiegała dotąd stosunkowo wolno. Wydaje się jednak, że nadszedł moment, w którym AI jest dostępna dla prawie każdego, a branża technologiczna wkracza w nowy rozdział. Wszyscy musimy zastanowić się nad tym, jak sztuczna inteligencja może pomóc nam robić więcej za mniej. Zastosowanie AI w pisaniu, tworzeniu obrazów czy produkcji muzyki to przełomowy moment w budowaniu świadomości społecznej związanej z możliwościami tej technologii.

  REKLAMA

  Badanie: Niemal co trzecia firma zwolniła w ostatnim roku minimum jedną osobę w wyniku automatyzacji oraz AI

  Większość firm uważa, że automatyzacja i AI przyczynią się do redukcji etatów (57 proc.). Pracownicy zaczynają tego doświadczać. Niemal co trzeci przedsiębiorca w ostatnim roku zwolnił co najmniej jedną osobę na rzecz robota lub sztucznej inteligencji – wynika z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. 

  Sztuczna inteligencja pomoże w leczeniu niepłodności. Wybierze zarodek, który da największą szansę na ciążę

  Naukowcy z kliniki Gyncentrum opracowali własny algorytm do oceny zarodków, który na podstawie 12 różnych parametrów w kilka minut identyfikuje najlepiej rozwijające się zarodki. Nowy algorytm oparty na sztucznej inteligencji ma stać się codzienną pomocą w pracy embriologów.

  REKLAMA