REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykaz branż zagrożonych utratą pracy przez AI [źródło: CNN, Uniwersytet Karoliny Północnej]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Wykaz branż i zawodów zagrożonych utratą pracy przez AI
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z najnowszego Barometru Rynku Pracy wynika, że kilkanaście procent ankietowanych zna kogoś, kto stracił pracę przez automatyzację. Z drugiej strony eksperci, którzy potrafią okiełznać AI, mogą liczyć nawet na 100 tys. zł miesięcznego wynagrodzenia.

Kolejne instytucje badawcze publikują raporty, z których wynika, że sztuczna inteligencja może zastąpić pracę ludzi w stopniu, w którym w XIX wieku zrobiły to maszyny w fabrykach. 

REKLAMA

  • Z prognoz przygotowanych przez Kenan-Flagler Business School z Uniwersytetu Karoliny Północnej, wynika, że aż 79 proc. pracujących kobiet w USA oraz 58 proc. mężczyzn wykonuje zawody „podatne na turbulencje i efekty automatyzacji”. To ponad 100 milionów osób, które niebawem mogą stracić pracę przez rozwój sztucznej inteligencji.
  • Telewizja CNN powołuje się na szacunki firmy Revelio Labs, według których najbardziej zagrożone zawody to osoby obsługujące rachunki i konta (82,9 proc. zagrożonych stanowisk), specjaliści z działów płac i kadr (79,7 proc.), sekretarki (74,3 proc.), edytorzy tekstu i maszynistki (65,4 proc.) oraz księgowi i audytorzy (65 proc.). 
  • Zagraniczne i media opisują też liczne historie osób z branży kreatywnej, które – choć wydawałoby się, że jeszcze długo mogą czuć się bezpieczne – straciły pracę przez rozwój AI.
  • Z najnowszego Barometru Rynku Pracy w Polsce wynika, że kilkanaście procent ankietowanych zna kogoś, kto stracił pracę przez automatyzację.
  • Na portalach branżowych specjaliści, którzy potrafią okiełznać AI, mogą znaleźć oferty pracy z wynagrodzeniem sięgającym nawet 100 tys. zł miesięcznie.

Branża kreatywna nie tak bezpieczna. Fala zwolnień przez ChatGPT 

REKLAMA

Telewizja CNN powołuje się na szacunki firmy Revelio Labs, według których najbardziej zagrożone zawody to osoby obsługujące rachunki i konta (82,9 proc. zagrożonych stanowisk), specjaliści z działów płac i kadr (79,7 proc.), sekretarki (74,3 proc.), edytorzy tekstu i maszynistki (65,4 proc.) oraz księgowi i audytorzy (65 proc.). Zagraniczne i media opisują też liczne historie osób z branży kreatywnej, które – choć wydawałoby się, że jeszcze długo mogą czuć się bezpieczne – straciły pracę przez rozwój AI.

- Śmiałem się z pomysłu, że sztuczna inteligencja zastąpi pisarzy lub wpłynie na moją pracę, dopóki to się nie stało – mówi były już copywriter Dean Meadowcroft, cytowany przez BBC. Chociaż nie są tak kreatywne jak ludzie, a wyprodukowane przez nie teksty wymagają obróbki, narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji pracują w niesamowitym tempie i w dodatku za darmo. W Polsce praca jest dużo tańsza niż na Zachodzie, a co za tym idzie zastąpienie jej AI nie jest tak opłacalne. Co nie oznacza, że takich prób się nie podejmuje.

Prekursorem na tym polu jest PZU, który jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce wykorzystał sztuczną inteligencję przy obsłudze szkód komunikacyjnych. Narzędzie AI, dostarczone przez firmę Tractable, od marca 2022 roku sporządza wstępny kosztorys naprawy na podstawie zdjęć nadesłanych przez klienta. Pracownicy PZU korzystali z podobnego usprawnienia już wcześniej – AI wstępnie oceniła kilkaset tysięcy szkód o łącznej wartości kilku miliardów złotych. Teraz firma powołuje GPT Lab, którego członkowie będą pracować nad poprawą obsługi klientów i usprawnieniem pracy z użyciem nowoczesnych algorytmów.

W Polsce za sprawą AI są zwolnienia, ale i wielkie możliwości

I choć z corocznego Barometru Rynku Pracy wynika, że kilkanaście procent ankietowanych zna kogoś, kto stracił pracę przez automatyzację, to ma ona też pozytywne efekty. Tomasz Bujok, założyciel portalu No Fluff Jobs z ofertami pracy dla branży IT, zaznacza, że mediana wynagrodzeń specjalistów od AI zwiększyła się w rok o 63 proc. - Widełki na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie powoli nie robią już tu wrażenia – zdradza w rozmowie z Forbes. I dodaje, że zdarzają się oferty pracy z wynagrodzeniem nawet 100 tys. zł miesięcznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

O tym, że przy rosnącej popularności ChataGPT i innych narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji tym bardziej potrzeba ekspertów do ich nadzorowania, przekonany jest też Paweł Nowakowski, współzałożyciel platformy do rezerwacji online Bookero. - Generatywna AI jest w stanie mocno ułatwić pracę, ale tylko wówczas, gdy masz odpowiednią wiedzę i jesteś w stanie rozpoznać, czy otrzymany wynik ma sens – wyjaśnia. Nowakowski podkreśla, że umiejętności sprawdzenia, czy kod będzie bezpieczny, nie spowoduje wycieku pamięci lub zapętleń, jest teraz szczególnie ceniona.

 

- AI nie zastąpi całego zespołu - może jedynie zoptymalizować jego pracę – dodaje współzałożyciel Bookero. Nowakowski ostrzega, że całkowite zastąpienie ludzi sztuczną inteligencją może ją sparaliżować – bo nie będzie w stanie uczyć się sam od siebie. Są już firmy, które wycofują się z tego typu decyzji. Amerykańska organizacja National Eating Disorder Association zwolniła pracowników infolinii telefonicznej, zastępując ich chatbotem o nazwie Tessa. Personel szybko został zatrudniony z powrotem, bo narzędzie przekazywało osobom szukającym pomocy szkodliwe informacje.

źródło: olivemedia.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

REKLAMA

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

REKLAMA

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

REKLAMA