REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja: Przełom czy wyzwanie?

AI, ludzkość, przyszłość
AI, ludzkość, przyszłość
Sztuczna inteligencja: Przełom czy wyzwanie?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej obecna w naszym życiu, ale czy to przełomowa technologia czy też stawia przed nami nowe wyzwania? Zapraszamy Cię na podróż po świecie sztucznej inteligencji, aby zgłębić jej potencjał, korzyści i potencjalne zagrożenia. Czy jesteśmy gotowi na sztuczną inteligencję?

Co to jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja (dalej: AI lub SI) to obszar informatyki zajmujący się tworzeniem systemów i programów komputerowych, które naśladują ludzkie zdolności poznawcze. AI polega na tworzeniu komputerowych modeli, które potrafią rozumieć, przetwarzać, decydować i uczyć się na podobnych zasadach jak człowiek.

REKLAMA

Na czym bazuje sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja opiera się na różnych metodach i technikach, takich jak uczenie maszynowe, sieci neuronowe, logika rozmyta czy przetwarzanie języka naturalnego. Techniki te pozwalają komputerom na analizę ogromnych ilości danych, wykrywanie wzorców, podejmowanie decyzji i adaptowanie się do zmieniającego się otoczenia.

Jakie są główne zalety i wady sztucznej inteligencji?

Główne zalety sztucznej inteligencji to:

 • Automatyzacja i efektywność: SI może wykonywać zadania szybciej i dokładniej niż ludzie, przyczyniając się do zwiększenia efektywności i oszczędności czasu.
 • Skalowalność i wydajność: Komputery z SI mogą obsługiwać ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym, co umożliwia skalowanie działań.
 • Rozwiązywanie skomplikowanych problemów: SI może analizować i wyodrębniać wzorce z ogromnych zbiorów danych, co pomaga w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów.

Wady sztucznej inteligencji obejmują:

 • Brak empatii i intuicji: Komputery oparte na SI nie mają ludzkich emocji, a także trudności z rozumieniem subtelnych kontekstów i intuicji.
 • Bezpieczeństwo i prywatność: Wprowadzenie SI może stwarzać ryzyko związane z bezpieczeństwem danych oraz naruszaniem prywatności.
 • Bezrobocie i nierówności społeczne: Automatyzacja wykonywanych zadań przez SI może prowadzić do utraty miejsc pracy i pogłębiać nierówności społeczne.

Kogo zastąpi sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja niekoniecznie zastępuje konkretne osoby, ale może automatyzować niektóre zadania, które wcześniej były wykonywane przez ludzi. Na przykład, w przemyśle, roboty z SI mogą zastępować pracowników w niebezpiecznych lub powtarzalnych zadaniach produkcyjnych.

Jakie są zagrożenia sztucznej inteligencji?

Zagrożenia związane z sztuczną inteligencją to m.in.:

 • Bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo: SI może być podatna na ataki hakerów i nieodpowiednie wykorzystanie, co może prowadzić do poważnych konsekwencji.
 • Brak przejrzystości i odpowiedzialności: Niektóre systemy SI są trudne do zrozumienia i wyjaśnienia, co może prowadzić do trdyskryminacji lub niesprawiedliwych decyzji. Brak odpowiedzialności może prowadzić do nieprzewidywalnych konsekwencji.
 • Zależność od technologii: Silne uzależnienie od sztucznej inteligencji może prowadzić do sytuacji, w których ludzie stają się bezradni bez technologicznej pomocy. Może to wpływać na nasze umiejętności, niezależność i zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji.
 • Etyka i moralność: Sztuczna inteligencja stawia przed nami pytania dotyczące etyki i moralności, takie jak autonomia maszyn, odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez systemy SI oraz konsekwencje społeczne i psychologiczne wprowadzenia SI.

Jednak należy podkreślić, że zagrożenia związane z sztuczną inteligencją są badane i rozważane przez społeczność naukową i organizacje zajmujące się regulacją, aby rozwijać tę technologię w sposób odpowiedzialny i zgodny z naszymi wartościami i potrzebami społecznymi.

Czy sztuczna inteligencja zdominuje ludzkość?

REKLAMA

Obecnie nie ma żadnych przekonujących dowodów ani konsensusu wśród ekspertów, że sztuczna inteligencja zdominuje ludzkość. Na pewno ważne jest odpowiedzialne podejście do rozwoju sztucznej inteligencji, aby zapewnić, że technologia ta będzie służyć ludzkości i przynosić korzyści społeczeństwu. Obecnie naukowcy, eksperci i organizacje na całym świecie podejmują wysiłki mające na celu zrozumienie i skoordynowane zarządzanie rozwojem sztucznej inteligencji, aby minimalizować ewentualne negatywne skutki.

Przyszłość AI zależy od naszego podejścia i działań. Istnieje wiele inicjatyw mających na celu rozwój sztucznej inteligencji w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Oto kilka przykładów:

 • Etyka w sztucznej inteligencji: Wiele organizacji i instytucji, takich jak OpenAI, Global Partnership on AI (GPAI) czy IEEE, pracuje nad opracowaniem zasad etycznych i wytycznych dla rozwoju i stosowania sztucznej inteligencji. Celem jest zapewnienie, że rozwój SI będzie służył dobru społecznemu, poszanowaniu praw człowieka i unikaniu szkód.
 • Edukacja i zrozumienie: Promowanie edukacji na temat sztucznej inteligencji jest kluczowe. Wiedza na temat jej możliwości, ograniczeń i zagrożeń pozwala społeczeństwu podejmować świadome decyzje i aktywnie uczestniczyć w dyskusji na ten temat.
 • Regulacje i polityka publiczna: Wprowadzanie odpowiednich ram prawnych i regulacyjnych jest ważne dla ochrony prywatności, bezpieczeństwa danych, zapobiegania dyskryminacji oraz minimalizowania negatywnych skutków dla rynku pracy. Organizacje międzynarodowe i rządy podejmują działania w celu opracowania odpowiednich regulacji dotyczących sztucznej inteligencji.
 • Badania nad wpływem społecznym: Kontynuowanie badań nad wpływem sztucznej inteligencji na społeczeństwo, gospodarkę i dziedziny życia jest niezbędne. Daje to możliwość dostosowania i reagowania na zmiany oraz identyfikowania potencjalnych zagrożeń i korzyści.

Ważne jest, aby rozwijać sztuczną inteligencję w sposób, który jest zgodny z naszymi wartościami, dba o równowagę między postępem technologicznym a dobrobytem społecznym. Budowanie świadomości, współpraca międzynarodowa i odpowiedzialność społeczna są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu i minimalizowania zagrożeń związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sztuczna inteligencja (AI)
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urząd Ochrony Danych Osobowych rozpatruje skargę na ChatGPT. Czy przetwarza dane niezgodnie z prawem?

  Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT, w której skarżący zarzuca firmie Open AI, twórcy tego narzędzia, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, a zasady, na jakich się to odbywa, są nieprzejrzyste - poinformował UODO.

  Sztuczna inteligencja. Warto się uczyć korzystania z narzędzi

  Nauka narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję przydaje się zarówno w życiu codziennym, jak i w życiu zawodowym – twierdzą eksperci. Dla obecnych i przyszłych pracodawców istotną umiejętnością będzie wykorzystywanie konkretnych narzędzi opartych o sztuczną inteligencję.

  Co to jest Discover w Google?

  Google Discover to innowacyjna funkcja dostępna głównie na urządzeniach mobilnych. Zamiast tradycyjnego wpisywania zapytań w wyszukiwarce, Google Discover automatycznie prezentuje użytkownikom spersonalizowane wiadomości, artykuły i inne treści oparte na ich zainteresowaniach, historii przeglądania i innych czynnikach. Jest to jakby osobisty asystent informacyjny, który dostarcza Ci treści, zanim nawet o nich pomyślisz.

  Czym Google Discover różni się od Google News?

  Google, jako lider w dziedzinie technologii, oferuje wiele narzędzi do przeglądania i konsumpcji treści. Dwa z nich, które często są mylone ze sobą, to Google Discover i Google News. Chociaż obie platformy dostarczają użytkownikom wiadomości i aktualne treści, mają różne cele i funkcje. Zanurzmy się w szczegóły, aby zrozumieć kluczowe różnice między nimi.

  REKLAMA

  Sztuczna inteligencja pomaga w pracy

  Sztuczna inteligencja pomaga w pracy - tak wykazał najnowszy raport Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). Z badań wynika, że sztuczna inteligencja (AI) poprzez automatyzację niektórych zadań, zamiast całkowitego ich wykonywania i przejmowania, przeważnie zwiększa wydajność pracy, niż pozbawia pracowników zadań do wykonania.

  Sztuczna inteligencja w sektorze publicznym. Raport SoDA AI Research Group już w październiku

  SoDA AI Research Group kończy prace nad raportem „AI w Sektorze Publicznym”. Wnioski z raportu zostaną szczegółowo zaprezentowane w trakcie SoDA Conference 2023 – jednego z największych wydarzeń branży IT w Polsce, które odbędzie się w dniach 4–5 października 2023 r. w Warszawie.

  Sztuczna inteligencja. Narzędzie do wykrywania obecność botów i spamu

  Narzędzie do wykrywania botów i spamu zostało stworzone przez start-up z Izraela. Pozwoli ono również sprawdzić, czy tekst, zdjęcie lub film wideo zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

  Jak Polska wypada na tle Europy? Analiza płacy minimalnej 2024

  Minimalne wynagrodzenie to kluczowy wskaźnik ekonomiczny dla wielu krajów, odzwierciedlający podstawowy poziom wynagrodzenia, jaki pracownik może legalnie otrzymać. W Europie, gdzie różnorodność gospodarcza i społeczna jest wyraźnie zaznaczona, płace minimalne różnią się znacząco między krajami. W ostatnich latach wiele krajów podjęło decyzje o podniesieniu minimalnych stawek wynagrodzenia, reagując na rosnące koszty życia i nierówności społeczne. W tym kontekście Polska, będąca jednym z największych krajów Unii Europejskiej, również dokonała istotnych zmian w swojej polityce płacowej. W niniejszym wywiadzie z ChatGPT przyjrzymy się bliżej sytuacji w Polsce oraz porównamy ją z innymi krajami europejskimi, aby zrozumieć, jak kształtuje się minimalne wynagrodzenie w kontekście europejskim.

  REKLAMA

  Sztuczna inteligencja w rekrutacji. Czy firmy mają obawy?

  50% polskich firm korzysta ze sztucznej inteligencji w procesach HR lub planuje ją wdrożyć w ciągu najbliższego roku. Tak wynika z danych ManpowerGroup.

  Nowe funkcje w Google 2023. Wiarygodność wyszukiwarki oparta o sztuczną inteligencję

  Google wprowadza w swojej wyszukiwarce nowe funkcje oparte o sztuczną inteligencję. To odpowiedź na to, co oferuje Bing Microsoftu. Podstawowe założenie? Budowanie wiarygodności i przeciwdziałanie “fejk newsom”. 

  REKLAMA