REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja: Przełom czy wyzwanie?

AI, ludzkość, przyszłość
Sztuczna inteligencja: Przełom czy wyzwanie?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej obecna w naszym życiu, ale czy to przełomowa technologia czy też stawia przed nami nowe wyzwania? Zapraszamy Cię na podróż po świecie sztucznej inteligencji, aby zgłębić jej potencjał, korzyści i potencjalne zagrożenia. Czy jesteśmy gotowi na sztuczną inteligencję?

Co to jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja (dalej: AI lub SI) to obszar informatyki zajmujący się tworzeniem systemów i programów komputerowych, które naśladują ludzkie zdolności poznawcze. AI polega na tworzeniu komputerowych modeli, które potrafią rozumieć, przetwarzać, decydować i uczyć się na podobnych zasadach jak człowiek.

REKLAMA

Na czym bazuje sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja opiera się na różnych metodach i technikach, takich jak uczenie maszynowe, sieci neuronowe, logika rozmyta czy przetwarzanie języka naturalnego. Techniki te pozwalają komputerom na analizę ogromnych ilości danych, wykrywanie wzorców, podejmowanie decyzji i adaptowanie się do zmieniającego się otoczenia.

Jakie są główne zalety i wady sztucznej inteligencji?

Główne zalety sztucznej inteligencji to:

 • Automatyzacja i efektywność: SI może wykonywać zadania szybciej i dokładniej niż ludzie, przyczyniając się do zwiększenia efektywności i oszczędności czasu.
 • Skalowalność i wydajność: Komputery z SI mogą obsługiwać ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym, co umożliwia skalowanie działań.
 • Rozwiązywanie skomplikowanych problemów: SI może analizować i wyodrębniać wzorce z ogromnych zbiorów danych, co pomaga w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów.

Wady sztucznej inteligencji obejmują:

 • Brak empatii i intuicji: Komputery oparte na SI nie mają ludzkich emocji, a także trudności z rozumieniem subtelnych kontekstów i intuicji.
 • Bezpieczeństwo i prywatność: Wprowadzenie SI może stwarzać ryzyko związane z bezpieczeństwem danych oraz naruszaniem prywatności.
 • Bezrobocie i nierówności społeczne: Automatyzacja wykonywanych zadań przez SI może prowadzić do utraty miejsc pracy i pogłębiać nierówności społeczne.

Kogo zastąpi sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja niekoniecznie zastępuje konkretne osoby, ale może automatyzować niektóre zadania, które wcześniej były wykonywane przez ludzi. Na przykład, w przemyśle, roboty z SI mogą zastępować pracowników w niebezpiecznych lub powtarzalnych zadaniach produkcyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są zagrożenia sztucznej inteligencji?

Zagrożenia związane z sztuczną inteligencją to m.in.:

 • Bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo: SI może być podatna na ataki hakerów i nieodpowiednie wykorzystanie, co może prowadzić do poważnych konsekwencji.
 • Brak przejrzystości i odpowiedzialności: Niektóre systemy SI są trudne do zrozumienia i wyjaśnienia, co może prowadzić do trdyskryminacji lub niesprawiedliwych decyzji. Brak odpowiedzialności może prowadzić do nieprzewidywalnych konsekwencji.
 • Zależność od technologii: Silne uzależnienie od sztucznej inteligencji może prowadzić do sytuacji, w których ludzie stają się bezradni bez technologicznej pomocy. Może to wpływać na nasze umiejętności, niezależność i zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji.
 • Etyka i moralność: Sztuczna inteligencja stawia przed nami pytania dotyczące etyki i moralności, takie jak autonomia maszyn, odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez systemy SI oraz konsekwencje społeczne i psychologiczne wprowadzenia SI.

Jednak należy podkreślić, że zagrożenia związane z sztuczną inteligencją są badane i rozważane przez społeczność naukową i organizacje zajmujące się regulacją, aby rozwijać tę technologię w sposób odpowiedzialny i zgodny z naszymi wartościami i potrzebami społecznymi.

Czy sztuczna inteligencja zdominuje ludzkość?

REKLAMA

Obecnie nie ma żadnych przekonujących dowodów ani konsensusu wśród ekspertów, że sztuczna inteligencja zdominuje ludzkość. Na pewno ważne jest odpowiedzialne podejście do rozwoju sztucznej inteligencji, aby zapewnić, że technologia ta będzie służyć ludzkości i przynosić korzyści społeczeństwu. Obecnie naukowcy, eksperci i organizacje na całym świecie podejmują wysiłki mające na celu zrozumienie i skoordynowane zarządzanie rozwojem sztucznej inteligencji, aby minimalizować ewentualne negatywne skutki.

Przyszłość AI zależy od naszego podejścia i działań. Istnieje wiele inicjatyw mających na celu rozwój sztucznej inteligencji w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Oto kilka przykładów:

 • Etyka w sztucznej inteligencji: Wiele organizacji i instytucji, takich jak OpenAI, Global Partnership on AI (GPAI) czy IEEE, pracuje nad opracowaniem zasad etycznych i wytycznych dla rozwoju i stosowania sztucznej inteligencji. Celem jest zapewnienie, że rozwój SI będzie służył dobru społecznemu, poszanowaniu praw człowieka i unikaniu szkód.
 • Edukacja i zrozumienie: Promowanie edukacji na temat sztucznej inteligencji jest kluczowe. Wiedza na temat jej możliwości, ograniczeń i zagrożeń pozwala społeczeństwu podejmować świadome decyzje i aktywnie uczestniczyć w dyskusji na ten temat.
 • Regulacje i polityka publiczna: Wprowadzanie odpowiednich ram prawnych i regulacyjnych jest ważne dla ochrony prywatności, bezpieczeństwa danych, zapobiegania dyskryminacji oraz minimalizowania negatywnych skutków dla rynku pracy. Organizacje międzynarodowe i rządy podejmują działania w celu opracowania odpowiednich regulacji dotyczących sztucznej inteligencji.
 • Badania nad wpływem społecznym: Kontynuowanie badań nad wpływem sztucznej inteligencji na społeczeństwo, gospodarkę i dziedziny życia jest niezbędne. Daje to możliwość dostosowania i reagowania na zmiany oraz identyfikowania potencjalnych zagrożeń i korzyści.

Ważne jest, aby rozwijać sztuczną inteligencję w sposób, który jest zgodny z naszymi wartościami, dba o równowagę między postępem technologicznym a dobrobytem społecznym. Budowanie świadomości, współpraca międzynarodowa i odpowiedzialność społeczna są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu i minimalizowania zagrożeń związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

REKLAMA

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

REKLAMA

Czy sztuczna inteligencja namiesza w tegorocznych wyborach?

Najgłośniejszym tematem 2023 roku była sztuczna inteligencja. Generatywna AI jest niewątpliwie najszybciej rozwijającym się obszarem sztucznej inteligencji. Czy w tym roku można spodziewać się przełomów? Co z tegorocznymi wyborami pod okiem AI? 

Pracownicy nie wiedzą, czy w ich firmach korzysta się ze sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jednocześnie fascynuje i budzi obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą miejsca pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Tym bardziej, że pracownicy często nie wiedzą, czy w ich firmach wykorzystuje się AI. 

REKLAMA