REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

To jest czas sztucznej inteligencji

REKLAMA

Rok 2023 był dla sztucznej inteligencji przełomowy. Według analizy McKinsey z sierpnia ub.r., adopcja sztucznej inteligencji w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła dwukrotnie. W ponad połowie (56%) z blisko 2 tys. badanych firm, sztuczna inteligencja wykorzystywana jest do obsługi przynajmniej jednej funkcji lub zadania. Większość respondentów zauważyła pozytywny wpływ AI na ich organizację, który przełożył się na poprawę efektywności biznesowej czy redukcję kosztów. Ponad dwie trzecie badanych spodziewa się, że ich wydatki na narzędzia oparte na sztucznej inteligencji będą rosły w najbliższych latach.

REKLAMA

Ale oczekiwania dotyczące sztucznej inteligencji nie są związane tylko z pracą. Mają także odzwierciedlenie w inwestycjach, szczególnie prywatnych. Według raportu Stanford "AI Index 2023" w ciągu ostatniej dekady wzrosły one 18-krotnie. A to dopiero początek, ponieważ w nadchodzących latach inwestycje mają być rekordowe. Firma badawcza IDC przewiduje, że do 2025 roku duże firmy z grupy Forbes Global 2000, czyli największych spółek giełdowych na świecie, przeznaczą 40% swoich budżetów IT na projekty związane z AI. Rewolucja dotknie także sektor usług, który do 2025 roku ma wykorzystywać AI w 40% swoich zleceń. 

Sztuczną inteligencję ma wsparcie nie tylko od prywatnych inwestorów, ale także i całych gospodarek, krajowych lub wspólnotowych. Dobrym przykładem jest Unia Europejska, która planuje inwestycje w tę technologię w wysokości 1 mld euro rocznie. Duże znaczenie ma mieć tutaj realizacja długofalowych programów „Horyzont Europa” i „Cyfrowa Europa”. Według Komisji Europejskiej, takie wsparcie może pomóc zmobilizować sektor prywatny oraz kraje członkowskie i napędzić kolejne inwestycje, prognozowane na nawet 20 mld euro rocznie. Kolejną zachętą ze strony UE do rozwijania sztucznej inteligencji przez europejskie przedsiębiorstwa jest AI Act, który ma wejść w życie jeszcze przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. AI Act ma z jednej strony gwarantować prawa obywateli, a z drugiej strony zachęcać do innowacji w sztuczną inteligencję.  

AI może sporo namieszać

Trend AI można zauważyć zwłaszcza w sektorze centrodanowym. Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Servces ocenia, że wpływ będzie odczuwalny w tym roku i w najbliższych latach: - Przed nami ogromna skala zmian w obszarze projektowania obiektów centrów danych i konsumpcji energii. Utrzymanie infrastruktury IT pod rozwiązania AI wymaga bowiem zupełnie nowego podejścia. Tradycyjne rozwiązania, które utrzymujemy w centrach danych Beyond.pl, konsumują między 4 a 25 kW/h na szafę rack. Rozwiązania AI mają natomiast zapotrzebowanie nawet do 100 kW/h per szafa rack. To oznacza, że większość aktualnie dostępnych komór serwerowych nie jest w stanie takich mocy technicznie obsłużyć. W efekcie, centra danych wychodzące naprzeciw zapotrzebowaniu związanym z rozwojem sztucznej inteligencji, będą adaptować nowe rozwiązania chłodnicze oraz zmieniać wyposażenia komór. Beyond.pl w odpowiedzi na takie szczególne wymagania, uruchomił w styczniu br. ofertę kolokacyjną dla rozwiązań AI, uczenia maszynowego i wysokowydajnych obliczeń w nowych komorach obiektu Data Center 2.

Co raportowaniem ESG

REKLAMA

Co z ochroną środowiska? Biorąc pod uwagę dynamicznie rozwijający się rynek IT, napędzany także technologiami AI, Unia Europejska skutecznie wdraża politykę na rzecz ochrony środowiska. Państwa członkowskie do października 2025 roku będą musiały dostosować swoje prawo do wskazówek zapisanych w dyrektywie dotyczącej efektywności energetycznej (Energy Efficiency Directive) przyjętej przez Parlament Europejski. Wiadomo już, że centra danych będą zobligowane m.in. do raportowania emisji CO2, zużycia energii oraz wody, a w planowanych inwestycjach będą musiały brać pod uwagę wpływ swojej działalności na środowisko. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast w ramach programu „Fit for 55”, UE dąży do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Na horyzoncie są kolejne regulacje unijne, które będą wymagać od organizacji większej efektywności energetycznej. W tym roku dla części podmiotów wchodzi obowiązek raportowania pozafinansowego związany z dyrektywą CSRD. Organizacje będą musiały monitorować i raportować wskaźniki środowiskowe, także w zakresie infrastruktury IT, aby dostosować się do nowych wymogów. 

– W przypadku współpracy z profesjonalnym dostawcą usług centrodanowych czy chmury obliczeniowej, dla raportowania istotna będzie w pierwszej kolejności efektywność energetyczna oraz wodna dostawcy – tłumaczy Wojciech Stramski. – W odniesieniu do centrów danych mówi o tym wskaźnik PUE (Power Usage Effectiveness), czyli stosunek całości zużytej przez obiekt energii do ilości energii wykorzystywanej na potrzeby chłodzenia sprzętu IT oraz wskaźnik WUE (Water Usage Effectiveness) przedstawiający ilość zużytej wody względem kilowatów energii zużywanej do chłodzenia sprzętu IT. Średnia wartość PUE w Polsce to 1.4-1.6, natomiast obiekt Data Center 2 należący do Beyond.pl charakteryzuje PUE 1.2 i jest to jeden z najkorzystniejszych wskaźników efektywności energetycznej nie tylko w Polsce, ale i w regionie.  

Istotny będzie także rodzaj energii kupowanej przez dostawcę. Wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych do utrzymywania firmowej infrastruktury IT znacząco redukuje jej ślad węglowy. 

Firmy rozwijające sztuczną inteligencję komercyjnie lub na własne potrzeby powinny zatem wybierać dostawców zapewniających nie tylko odpowiednią infrastrukturę, określoną moc obliczeniową ale też odpowiednie chłodzenie oraz możliwość skalowania. Niezwykle ważne są także wskaźniki gwarantujące określoną efektywność energetyczną i wodną oraz wykorzystywanie energii odnawialnej, aby ograniczać ślad węglowy. Szczególnie, że rozwój projektów opartych na tej technologii ma przebiegać bardzo dynamicznie.  

Zobacz także: Czy sztuczna inteligencja zastąpi prawdziwych partnerów?
Promotorzy znaleźli sposób na nieuczciwych studentów. "Nawet twórcy ChatGPT nie mają takiego narzędzia"

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

REKLAMA

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

Czy sztuczna inteligencja namiesza w tegorocznych wyborach?

Najgłośniejszym tematem 2023 roku była sztuczna inteligencja. Generatywna AI jest niewątpliwie najszybciej rozwijającym się obszarem sztucznej inteligencji. Czy w tym roku można spodziewać się przełomów? Co z tegorocznymi wyborami pod okiem AI? 

REKLAMA

Pracownicy nie wiedzą, czy w ich firmach korzysta się ze sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jednocześnie fascynuje i budzi obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą miejsca pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Tym bardziej, że pracownicy często nie wiedzą, czy w ich firmach wykorzystuje się AI. 

Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?

W dynamicznym świecie biznesu innowacje odgrywają kluczową rolę. Sztuczna inteligencja (AI) staje się rewolucyjnym narzędziem, zmieniającym sposób, w jaki firmy funkcjonują i konkurują na rynku. Rozwój generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, stał się punktem zwrotnym dla liderów biznesu, wyznaczając nowe standardy w dziedzinie technologii. W odpowiedzi na ten trend Lazarski University of Technology wprowadza innowacyjny program "Gen AI dla Biznesu", który nie tylko dostarcza teoretycznej wiedzy o sztucznej inteligencji, ale skupia się też na jej praktycznym wykorzystaniu w biznesie. Uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę, ale i niezbędne narzędzia do efektywnego wykorzystania AI w celu rozwijania innowacji i wzmacniania przewagi konkurencyjnej swoich firm.

REKLAMA