REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

AI w rękach cyberprzestępców. Co to oznacza dla bezpieczeństwa?

AI a cyberbezpieczeństwo
Sztuczna inteligencja a cyberprzestępczość
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja - popularny ChatGPT może napisać program potrafiący wykraść dane. Jednak nie będzie on na tyle zaawansowany, by pokonać zabezpieczenia stosowane przez firmy finansowe - przekonywali Maciej Ogórkiewicz (Grupa ING) i Przemysław Wolek (ING Hubs Poland oraz Grupa ING), którzy uczestniczyli w konferencji Infoshare w Gdańsku.

Sztuczna inteligencja a cyberprzestępczość

Sztuczna inteligencja (Artifical Intelligence - AI) to obecnie najmodniejszy temat w informatyce. Technologia znajduje zastosowanie w wielu obszarach. Jednym z nich może być także cyberprzestępczość.

REKLAMA

Przykładowo masowo rozsyłane maile phishingowe, mające za zadanie podszywać się pod instytucje lub osoby, by wyłudzić dane lub zainfekować komputer, do niedawna były dość łatwe do rozpoznania - roiły się od błędów ortograficznych i składniowych. Obecnie AI przygotuje treść maila bez błędów językowych. Dlatego cyberprzestępcom będzie łatwiej będzie zdobyć zaufanie ofiar. Można też wyobrazić sobie, że ktoś zleci na przykład popularnemu czatowi GPT napisanie programu do wykradania danych.

Cyberprzestępcy wykorzystają AI

Cyberprzestępcy mają wiele możliwości wykorzystania AI, próby ciągle są podejmowane” - mówił podczas konferencji Infoshare Maciej Ogórkiewicz, Global Head Attack Surface Management, Grupa ING.

Jednak na razie, według ekspertów, większym zagrożeniem jest to, że ludzie dają się oszukiwać sztuczkom socjologicznym typu „metody na wnuczka”, a nie zaawansowanym kodom oprogramowania.

„Czat zrobi to, o co go poprosimy. Napisze poprawny złośliwy kod, ale nie będzie on na tyle zaawansowany, żeby pokonać rozwiązania bezpieczeństwa stosowane przez firmy finansowe” - przekonywał Maciej Ogórkiewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cyberataków z udziałem sztucznej inteligencji będzie przybywać

REKLAMA

Technologia rozwija się szybko, więc to może się zmienić. Według ekspertów z pewnością będzie pojawiać się coraz więcej cyberataków z udziałem sztucznej inteligencji. Zdaniem przedstawiciela Grupy ING największym problemem w branży cyberbezpieczeństwa jest obecnie brak wykwalifikowanych pracowników. Część ich zadań może przejąć sztuczna inteligencja.

„AI dzięki automatyzacji powtarzalnych czynności może odciążyć zespoły zajmujące się bezpieczeństwem. Może pomóc w analizowaniu i wyciąganiu wniosków” - wyliczał Przemysław Wolek, Global Head Security Detection and Response, ING Hubs Poland.

AI zmieni świat

Maciej Ogórkiewicz jest zdania, że AI usprawni pracę informatyków, ale nie można zakładać, że sztuczna inteligencja zmieni świat, że wyręczy ludzi. „Sztuczna inteligencja pomaga lepiej i łatwiej kodować, ale nie jest jeszcze na tym etapie, żeby tworzyć aplikacje od a do z” - przekonywał Maciej Ogórkiewicz.

Informatycy ciągle będą niezbędni. Może AI zwolni ich z pisania powtarzalnych fragmentów kodu czy też przeprowadzi testy aplikacji, ale człowiek będzie stale potrzebny. „Takie rozwiązania zwiększą naszą skuteczność, będziemy ich używać w sferze bezpieczeństwa” - zapowiedział Przemysław Wolek.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sztuczna inteligencja (AI)
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

    Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

    Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

    Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

    W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

    Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

    Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

    Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

    REKLAMA

    77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

    Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

    Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

    Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

    Czy sztuczna inteligencja namiesza w tegorocznych wyborach?

    Najgłośniejszym tematem 2023 roku była sztuczna inteligencja. Generatywna AI jest niewątpliwie najszybciej rozwijającym się obszarem sztucznej inteligencji. Czy w tym roku można spodziewać się przełomów? Co z tegorocznymi wyborami pod okiem AI? 

    Pracownicy nie wiedzą, czy w ich firmach korzysta się ze sztucznej inteligencji

    Sztuczna inteligencja jednocześnie fascynuje i budzi obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą miejsca pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Tym bardziej, że pracownicy często nie wiedzą, czy w ich firmach wykorzystuje się AI. 

    REKLAMA

    Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?

    W dynamicznym świecie biznesu innowacje odgrywają kluczową rolę. Sztuczna inteligencja (AI) staje się rewolucyjnym narzędziem, zmieniającym sposób, w jaki firmy funkcjonują i konkurują na rynku. Rozwój generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, stał się punktem zwrotnym dla liderów biznesu, wyznaczając nowe standardy w dziedzinie technologii. W odpowiedzi na ten trend Lazarski University of Technology wprowadza innowacyjny program "Gen AI dla Biznesu", który nie tylko dostarcza teoretycznej wiedzy o sztucznej inteligencji, ale skupia się też na jej praktycznym wykorzystaniu w biznesie. Uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę, ale i niezbędne narzędzia do efektywnego wykorzystania AI w celu rozwijania innowacji i wzmacniania przewagi konkurencyjnej swoich firm.

    Handlowcy polubili sztuczną inteligencję. Ponad 60 proc. firm planuje w nią zainwestować

    Sztuczna inteligencja przekonuje do siebie handlowców? Wygląda na to, że tak. Nawet ponad 60 proc. firm z branży handlowej planuje zwiększyć inwestycje w sztuczną inteligencję (AI) w najbliższych 18 miesiącach. Skąd takie zainteresowanie?

    REKLAMA