REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja w medycynie. Innowacyjne zastosowania, wyzwania i przyszłość

ChatGPT, zdrowie, medycyna
ChatGPT, zdrowie, medycyna
Sztuczna inteligencja w medycynie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja (AI) ma coraz większe znaczenie w dziedzinie medycyny i leczenia. Jej rozwój przynosi innowacyjne zastosowania, które zmieniają sposób, w jaki diagnozujemy, leczymy i zarządzamy chorobami. W niniejszym wywiadzie rozmawiam z ChatGPT właśnie o zastosowaniach AI w medycynie.

Jakie są główne zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie?

Sztuczna inteligencja znalazła szerokie zastosowanie w medycynie, od diagnostyki po terapię i zarządzanie danymi medycznymi. Jednym z kluczowych zastosowań jest wsparcie w diagnozowaniu chorób. AI może analizować ogromne ilości danych medycznych, obrazów medycznych i wyników testów, pomagając lekarzom w rozpoznawaniu i klasyfikowaniu chorób. Ponadto, sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w terapii, przewidując skuteczność leków, personalizując dawki i wspierając decyzje dotyczące leczenia.

REKLAMA

Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy?

Sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy, ale może być znaczącym narzędziem wsparcia. AI ma potencjał w dostarczaniu dokładniejszych diagnoz, optymalizowaniu planów leczenia i identyfikowaniu rzadkich przypadków chorób. Jednak rola lekarza jest niezastąpiona, ponieważ wymaga podejmowania decyzji opartych na szerokiej wiedzy medycznej, kontekście pacjenta i umiejętnościach interpersonalnych. Współpraca między lekarzami a AI pozwala na synergiczne wykorzystanie ich komplementarnych umiejętności dla lepszego i bardziej skutecznego leczenia.

Jakie korzyści przynosi zastosowanie AI w medycynie?

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie przynosi liczne korzyści. Przede wszystkim, AI może przyczynić się do poprawy skuteczności diagnozy, skrócenia czasu diagnostyki i poprawy trafności klasyfikacji chorób.

Sztuczna inteligencja może pomóc w optymalizacji planów leczenia, uwzględniając indywidualne cechy pacjenta, skuteczność leków i minimalizując skutki uboczne.

Ponadto, AI w medycynie może pomóc w monitorowaniu stanu pacjenta, prognozowaniu wyników terapii oraz wspierać badania naukowe i odkrywanie nowych biomarkerów czy leków.

Jakie są wyzwania związane z zastosowaniem AI w medycynie?

REKLAMA

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie wiąże się z kilkoma wyzwaniami. Pierwszym z nich jest kwestia zaufania i odpowiedzialności. Konieczne jest opracowanie odpowiednich standardów etycznych, regulacji prawnych i wytycznych dotyczących zastosowania AI w medycynie. Również interpretowalność i wyjaśnialność działania AI są kluczowe, aby lekarze i pacjenci mogli zrozumieć, dlaczego dana decyzja została podjęta przez system AI.

Kolejnym wyzwaniem jest ochrona danych medycznych i prywatności pacjentów. Dane medyczne są niezwykle wrażliwe i wymagają odpowiednich środków ochrony przed nieuprawnionym dostępem czy cyberatakami. Konieczne jest zachowanie bezpieczeństwa danych i przestrzeganie odpowiednich regulacji, takich jak RODO.

Wreszcie, należy również uwzględnić aspekt nierówności i dostępności. Wprowadzenie sztucznej inteligencji w medycynie musi uwzględniać, aby nowe technologie były dostępne dla wszystkich grup społecznych i nie pogłębiały istniejących nierówności zdrowotnych. Konieczne jest monitorowanie wpływu AI na system opieki zdrowotnej i podejmowanie odpowiednich działań, aby zapewnić równy dostęp do korzyści płynących z zastosowania AI.

Podsumowanie

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie i leczeniu przynosi liczne korzyści, takie jak poprawa diagnostyki, optymalizacja terapii i rozwój medycyny precyzyjnej. Mimo że AI nie zastąpi lekarzy, stanowi cenne narzędzie wsparcia w podejmowaniu decyzji klinicznych. Jednak istnieje potrzeba uwzględnienia wyzwań związanych z etyką, odpowiedzialnością, prywatnością i nierównościami. Poprzez rozwijanie odpowiednich regulacji, badań naukowych i dialogu między różnymi interesariuszami, możemy maksymalnie wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w medycynie i przyczynić się do poprawy opieki zdrowotnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sztuczna inteligencja (AI)
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

  Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

  Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

  Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

  Czy sztuczna inteligencja namiesza w tegorocznych wyborach?

  Najgłośniejszym tematem 2023 roku była sztuczna inteligencja. Generatywna AI jest niewątpliwie najszybciej rozwijającym się obszarem sztucznej inteligencji. Czy w tym roku można spodziewać się przełomów? Co z tegorocznymi wyborami pod okiem AI? 

  Pracownicy nie wiedzą, czy w ich firmach korzysta się ze sztucznej inteligencji

  Sztuczna inteligencja jednocześnie fascynuje i budzi obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą miejsca pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Tym bardziej, że pracownicy często nie wiedzą, czy w ich firmach wykorzystuje się AI. 

  REKLAMA

  Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?

  W dynamicznym świecie biznesu innowacje odgrywają kluczową rolę. Sztuczna inteligencja (AI) staje się rewolucyjnym narzędziem, zmieniającym sposób, w jaki firmy funkcjonują i konkurują na rynku. Rozwój generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, stał się punktem zwrotnym dla liderów biznesu, wyznaczając nowe standardy w dziedzinie technologii. W odpowiedzi na ten trend Lazarski University of Technology wprowadza innowacyjny program "Gen AI dla Biznesu", który nie tylko dostarcza teoretycznej wiedzy o sztucznej inteligencji, ale skupia się też na jej praktycznym wykorzystaniu w biznesie. Uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę, ale i niezbędne narzędzia do efektywnego wykorzystania AI w celu rozwijania innowacji i wzmacniania przewagi konkurencyjnej swoich firm.

  Handlowcy polubili sztuczną inteligencję. Ponad 60 proc. firm planuje w nią zainwestować

  Sztuczna inteligencja przekonuje do siebie handlowców? Wygląda na to, że tak. Nawet ponad 60 proc. firm z branży handlowej planuje zwiększyć inwestycje w sztuczną inteligencję (AI) w najbliższych 18 miesiącach. Skąd takie zainteresowanie?

  Czy pracownicy sektora finansowego powinni obawiać się sztucznej inteligencji?

  Sektor finansowy korzysta ze sztucznej inteligencji nie od dziś. W bankach możliwości na wykorzystanie nowych technologii jest dużo. Czy dalszy rozwój AI wiąże się z ryzykiem ograniczenia zatrudnienia w sektorze bankowym? 

  AI: Innowacja czy niepokój? Nowe badanie EY odsłania wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy

  W dobie dynamicznie rozwijającej się technologii, sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz bardziej powszechna w środowisku pracy, ale czy jej rosnąca obecność jest źródłem postępu, czy raczej powodem do niepokoju? Najnowsze badanie przeprowadzone przez EY, jedną z wiodących firm doradczych, rzuca światło na obawy pracowników związane z rosnącym wykorzystaniem AI w miejscu pracy. Wyniki badania ujawniają, że 71% pracowników odczuwa niepokój związany z wdrażaniem nowych, innowacyjnych rozwiązań, podkreślając obawy etyczne, prawne oraz ryzyko utraty pracy lub możliwości awansu.

  REKLAMA

  Rewolucja w przemyśle: Wizja autonomicznych fabryk wspieranych sztuczną inteligencją

  W dzisiejszym świecie, gdzie kolejne innowacje technologiczne zmieniają oblicze rzeczywistości, przemysł również stoi u progu rewolucji, której głównym motorem będzie, a w wielu przypadkach już jest, sztuczna inteligencja (AI). To wizja nieodległej przyszłości, w której fabryki operują całkowicie autonomicznie, a sztuczna inteligencja sprawuje kontrolę nad wszystkimi aspektami łańcucha wartości, obejmując zaopatrzenie, produkcję, utrzymanie maszyn i ich modernizację – minimalizując jednocześnie ludzką ingerencję. 

  Sztuczna inteligencja w nauce. Uniwersytet Warszawski przyjął wytyczne

  Sztuczna inteligencja w nauce. Uchwałę w sprawie korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia podjęła Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia Uniwersytetu Warszawskiego. Regulacje dotyczą m.in. używania SI przy przygotowywaniu prac dyplomowych i zaliczeniowych.

  REKLAMA