REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja w medycynie. Innowacyjne zastosowania, wyzwania i przyszłość

ChatGPT, zdrowie, medycyna
Sztuczna inteligencja w medycynie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja (AI) ma coraz większe znaczenie w dziedzinie medycyny i leczenia. Jej rozwój przynosi innowacyjne zastosowania, które zmieniają sposób, w jaki diagnozujemy, leczymy i zarządzamy chorobami. W niniejszym wywiadzie rozmawiam z ChatGPT właśnie o zastosowaniach AI w medycynie.

Jakie są główne zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie?

Sztuczna inteligencja znalazła szerokie zastosowanie w medycynie, od diagnostyki po terapię i zarządzanie danymi medycznymi. Jednym z kluczowych zastosowań jest wsparcie w diagnozowaniu chorób. AI może analizować ogromne ilości danych medycznych, obrazów medycznych i wyników testów, pomagając lekarzom w rozpoznawaniu i klasyfikowaniu chorób. Ponadto, sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w terapii, przewidując skuteczność leków, personalizując dawki i wspierając decyzje dotyczące leczenia.

REKLAMA

Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy?

Sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy, ale może być znaczącym narzędziem wsparcia. AI ma potencjał w dostarczaniu dokładniejszych diagnoz, optymalizowaniu planów leczenia i identyfikowaniu rzadkich przypadków chorób. Jednak rola lekarza jest niezastąpiona, ponieważ wymaga podejmowania decyzji opartych na szerokiej wiedzy medycznej, kontekście pacjenta i umiejętnościach interpersonalnych. Współpraca między lekarzami a AI pozwala na synergiczne wykorzystanie ich komplementarnych umiejętności dla lepszego i bardziej skutecznego leczenia.

Jakie korzyści przynosi zastosowanie AI w medycynie?

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie przynosi liczne korzyści. Przede wszystkim, AI może przyczynić się do poprawy skuteczności diagnozy, skrócenia czasu diagnostyki i poprawy trafności klasyfikacji chorób.

Sztuczna inteligencja może pomóc w optymalizacji planów leczenia, uwzględniając indywidualne cechy pacjenta, skuteczność leków i minimalizując skutki uboczne.

Ponadto, AI w medycynie może pomóc w monitorowaniu stanu pacjenta, prognozowaniu wyników terapii oraz wspierać badania naukowe i odkrywanie nowych biomarkerów czy leków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są wyzwania związane z zastosowaniem AI w medycynie?

REKLAMA

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie wiąże się z kilkoma wyzwaniami. Pierwszym z nich jest kwestia zaufania i odpowiedzialności. Konieczne jest opracowanie odpowiednich standardów etycznych, regulacji prawnych i wytycznych dotyczących zastosowania AI w medycynie. Również interpretowalność i wyjaśnialność działania AI są kluczowe, aby lekarze i pacjenci mogli zrozumieć, dlaczego dana decyzja została podjęta przez system AI.

Kolejnym wyzwaniem jest ochrona danych medycznych i prywatności pacjentów. Dane medyczne są niezwykle wrażliwe i wymagają odpowiednich środków ochrony przed nieuprawnionym dostępem czy cyberatakami. Konieczne jest zachowanie bezpieczeństwa danych i przestrzeganie odpowiednich regulacji, takich jak RODO.

Wreszcie, należy również uwzględnić aspekt nierówności i dostępności. Wprowadzenie sztucznej inteligencji w medycynie musi uwzględniać, aby nowe technologie były dostępne dla wszystkich grup społecznych i nie pogłębiały istniejących nierówności zdrowotnych. Konieczne jest monitorowanie wpływu AI na system opieki zdrowotnej i podejmowanie odpowiednich działań, aby zapewnić równy dostęp do korzyści płynących z zastosowania AI.

Podsumowanie

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie i leczeniu przynosi liczne korzyści, takie jak poprawa diagnostyki, optymalizacja terapii i rozwój medycyny precyzyjnej. Mimo że AI nie zastąpi lekarzy, stanowi cenne narzędzie wsparcia w podejmowaniu decyzji klinicznych. Jednak istnieje potrzeba uwzględnienia wyzwań związanych z etyką, odpowiedzialnością, prywatnością i nierównościami. Poprzez rozwijanie odpowiednich regulacji, badań naukowych i dialogu między różnymi interesariuszami, możemy maksymalnie wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w medycynie i przyczynić się do poprawy opieki zdrowotnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

REKLAMA

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

REKLAMA

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

REKLAMA