REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych
Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Prometheus - nowy rodzaj interfejsu mózg-maszyna

Allianz Trade, wiodący na świecie ubezpieczyciel kredytów kupieckich i Inclusive Brains, francuski start-up opracowujący nową generację interfejsów neuronowych zasilanych generatywną sztuczną inteligencją (AI), nawiązały współpracę w celu opracowania Prometheus-a, nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. 

Celem tej innowacyjnej technologii wspomagającej jest pomoc osobom, które nie mogą już używać rąk lub mówić, w obsłudze stacji roboczych, podłączonych obiektów i poruszaniu się po środowiskach cyfrowych bez konieczności pisania na klawiaturze, dotykania ekranu lub używania poleceń głosowych. Partnerstwo Allianz Trade i Inclusive Brains ma docelowo na celu przyspieszenie rozwoju rozwiązań wspomagających opartych na sztucznej inteligencji, które zapewnią osobom niepełnosprawnym większą autonomię i ułatwią im dostęp do edukacji i rynku pracy. 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja na dobre: Gdy generatywne rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji poprawiają integrację społeczną

REKLAMA

Firma Inclusive Brains została założona w 2022 roku przez profesora Oliviera Oulliera, neurobiologa, który stał się przedsiębiorcą w dziedzinie sztucznej inteligencji, oraz Paula Barbaste, eksperta w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, z ambitną i jasną misją: wykorzystać połączenie generatywnej sztucznej inteligencji i interfejsów mózg-komputer (BCI) w celu poprawy integracji osób, które utraciły zdolność poruszania się z powodu wypadków życiowych lub chorób neurodegeneracyjnych. Właśnie dlatego firma Inclusive Brains rozpoczęła opracowywanie Prometheus BCI. 

"Generatywne modele sztucznej inteligencji i multimodalne interfejsy neuronowe Inclusive Brains przyniosą korzyści wszystkim, niezależnie od ich fizyczności, zdolności i potrzeb, niezależnie od tego, jak wyjątkowe mogą one być. Prawdziwa integracja oznacza opracowywanie rozwiązań, które pomagają każdemu z nas, bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Możliwość sterowania komputerem za pomocą umysłu, oczu, mrugania lub zaciskania zębów zmieni życie wielu osób z paraliżem, ponieważ umożliwi im komunikację ze światem. Jak dotąd generatywne modele językowe sztucznej inteligencji (LLM) są świetne w rozumieniu ludzkiego języka, ale słowa nie oddają wszystkich niuansów interakcji człowiek-maszyna, tym bardziej, gdy niepełnosprawność uniemożliwia wypowiedzenie ich na głos lub wpisanie. Dlatego szkolimy nasze modele AI za pomocą różnego rodzaju danych neurofizjologicznych, takich jak fale mózgowe, mięśnie twarzy, ruchy gałek ocznych lub bicie serca. To jedyny sposób, aby naprawdę umożliwić maszynom i środowiskom cyfrowym dostosowanie się do tego, jak wyjątkowy jest każdy użytkownik i jak się on czuje w czasie rzeczywistym" - mówi Olivier Oullier, współzałożyciel i dyrektor generalny Inclusive Brains.

Co już potrafi Prometheus 

Technologia Prometheus jest już bardzo zaawansowana. Inclusive Brains opracowało multimodalną platformę pozyskiwania danych, która może monitorować, przetwarzać i klasyfikować różne sygnały neuropsychologiczne w tym samym czasie (mózg, serce, twarz, oczy). W połączeniu z modelem sztucznej inteligencji start-upu, który stanowi rdzeń Prometheus BCI, umożliwia on ludziom kontrolowanie ramienia egzoszkieletu za pomocą umysłu lub poprzez mruganie, zaciskanie zębów lub mimikę twarzy, w zależności od umiejętności i potrzeb. Przeprowadzono wiele testów użyteczności z organizacjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnością poznawczą i paraliżem.

Aby jednak projekt stał się rzeczywistością, Inclusive Brains potrzebował wsparcia zaangażowanego i silnego partnera. W tym miejscu wkracza Allianz Trade: współpracując z Inclusive Brains, Allianz Trade wniesie do projektu ważne zasoby, pomagając w kwestiach finansowych, strategicznych i związanych z budowaniem rozpoznawalności projektu.

"Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Inclusive Brains, aby wykorzystać sztuczną inteligencję i neurotechnologię do wywierania pozytywnego wpływu społecznego. Integracja jest podstawową wartością w Allianz Trade. Wierzymy w moc innowacji, które ją wspierają. Partnerstwo ze start-upem, który jest liderem w rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji i neurotechnologii w celu osiągnięcia pozytywnego wpływu społecznego, jest zatem naturalną kontynuacją tego wieloletniego zaangażowania. Konkretnie, zapewnimy wsparcie finansowe, strategiczne i logistyczne w celu dalszego rozwoju Prometheus BCI w zakresie badań i rozwoju oraz potrzeb materiałowych poprzez zakup czujników fizjologicznych i 2 ramion egzoszkieletu. Będziemy również wspierać Inclusive Brains w tworzeniu otwartego modelu Prometheus AI, aby wszyscy inni zaangażowani w rozwój integracji mogli czerpać korzyści z naszego partnerstwa. Egzoszkielety ramion, po odpowiednim przeszkoleniu i zaprogramowaniu, zostaną następnie przekazane organizacji non-profit wspierającej osoby z paraliżem. Naszym celem jest również zapewnienie Inclusive Brains i Prometheus jak najszerszego zasięgu poprzez wspieranie wszystkich działań komunikacyjnych na skalę globalną. Wierzymy, że mamy do odegrania ważną rolę w podnoszeniu świadomości ludzi na temat mocy sztucznej inteligencji w celu wspierania integracji", wyjaśnia Aylin Somersan Coqui, CEO Allianz Trade.

Konkretne zastosowanie pojawi się wkrótce, podczas kluczowego etapu olimpijskiego

Za kilka tygodni neurotechnologia Prometheus zostanie wykorzystana podczas sztafety z pochodnią olimpijską przez osobę z niepełnosprawnością ruchową do sterowania egzoszkieletem ramienia. Poprzez to pierwsze publiczne zastosowanie i wykorzystanie Prometheus, Inclusive Brains i Allianz Trade mają na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat potrzeby wspierania wysiłków naukowych i przemysłowych w dziedzinie technologii wspomagających opartych na sztucznej inteligencji, które poprawiają integrację w miejscu pracy i poza nim. 
 "Grupa Allianz jest historycznym partnerem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego od 2006 roku. Dzięki Allianz Trade Prometheus jest jeszcze bliższy naszemu sercu i w pełni zgodny z naszymi wartościami oraz inwestycjami w naukę i innowacje. To pierwszy krok na długiej drodze: w ramach Inclusive Brains planowane są też inne, konkretne zastosowania, takie jak opracowanie klawiatury sterowanej umysłem i wykorzystanie modeli sztucznej inteligencji do poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy. Jesteśmy przekonani, że generatywna sztuczna inteligencja w połączeniu z najnowocześniejszymi interfejsami neuronowymi przyspieszy integrację osób niepełnosprawnych i będzie z korzyścią dla wszystkich", dodaje Aylin Somersan Coqui, CEO Allianz Trade.

"Podążając śladami pilota (zdalnego sterowania), który zmienił życie osób niepełnosprawnych jeszcze zanim został masowo przyjęty przez ogół populacji, nasze niezależne od sprzętu interfejsy neuronowe oparte na sztucznej inteligencji utorują drogę dla nowej generacji inteligentnych narzędzi i stacji roboczych, które pomogą każdemu. Kontrolowanie umysłem podłączonych obiektów to coś, co ludzie robią już od jakiegoś czasu. Dużym wyzwaniem są rozwiązania umożliwiające precyzyjną kontrolę za pomocą poleceń mentalnych, które mogą być używane każdego dnia i na masową skalę. Właśnie dlatego musieliśmy współpracować z globalną korporacją podzielającą nasze wartości i wizję, aby przekształcić naszą innowację w opłacalny i skalowalny produkt. Dlatego cieszymy się, że możemy współpracować z Allianz Trade, ponieważ nasze cele są zbieżne: wykorzystanie technologii i sztucznej inteligencji dla wspólnego dobra", dodaje Paul Barbaste, współzałożyciel i CTO Inclusive Brains.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

REKLAMA

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

REKLAMA

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

Czy sztuczna inteligencja namiesza w tegorocznych wyborach?

Najgłośniejszym tematem 2023 roku była sztuczna inteligencja. Generatywna AI jest niewątpliwie najszybciej rozwijającym się obszarem sztucznej inteligencji. Czy w tym roku można spodziewać się przełomów? Co z tegorocznymi wyborami pod okiem AI? 

REKLAMA