GPTBot – czym jest nowe narzędzie OpenAI

GPTBot - co to jest? / ShutterStock

OpenAI uruchamia GPTBota wraz ze szczegółowymi informacjami na temat możliwości ograniczania dostępu do udostępniania danych.

Sztuczna inteligencja skanuje dane w sieci

OpenAI uruchomiło GPTBot, nowy bot sieciowy, którego zadaniem jest ulepszenie LLM-ów, takich jak GPT-4 i zapowiadany na koniec roku GPT-5. GPTBot przeszukuje ogromne ilości danych w sieci, aby poprawić dokładność, możliwości i bezpieczeństwo technologii AI. Gigant technologiczny twierdzi, ze działa w oparciu o ścisłe zasady - dokładnie filtruje źródła, nie ma dostępu do danych, które mogą naruszać zasady OpenAI.

Według Janusza Mieloszyka, Pierwszego Wiceprezesa Nest Banku, wraz z wielką mocą przetwarzania danych przychodzi wielka odpowiedzialność. Rozpoznając potencjalne implikacje takiego narzędzia, OpenAI dało również administratorom stron internetowych wybór przyznania lub ograniczenia dostępu GPTBot do ich stron internetowych. Jest to strategiczny ruch, zapewniający przestrzeganie praw twórców treści internetowych, z którymi OpenAI miało do tej pory problem. 

Jak ograniczyć dostęp GPTBota na danej witrynie? 

Jeśli właściciele witryn chcą ograniczyć dostęp GPTBota do swojej stronie, mogą zablokować mu dostęp w plikach robots.txt. Natomiast ci, którzy chcą przyznać mu częściowy dostęp, mogą to również dostosować w swoich katalogach.

Sztuczna inteligencja - względy prawne i etyczne 

Jak to bywa z każdą przełomową technologią, GPTBot nie jest pozbawiony kontrowersji.

Najnowsze wiadomości z OpenAI wywołały debatę na temat etyki i legalności wykorzystywania zbieranych danych do szkolenia zastrzeżonych systemów sztucznej inteligencji.

OpenAI twierdzi, że GPTBot usunie dane osobowe i treści, który naruszają zasady spółki. Niemniej jednak niektórzy etycy technologii twierdzą, że podejście polegające na rezygnacji z działań wiąże się z problemami dotyczącymi zgody na ich działanie. Wprowadzenie GPTBota jest konsekwencją krytyki OpenAI związanej z przetwarzaniem danych bez zgody ich właściciela w celu szkolenia dużych modeli językowych (LLM), takich jak ChatGPT. OpenAI zaktualizowało swoją politykę prywatności w kwietniu w odpowiedzi na te obawy.

W praktyce, administratorzy sieci mogą blokować działanie GPTbot’a, ale niektórzy eksperci twierdzą, że zezwalanie na pobieranie danych nie przynosi wymiernych korzyści. Jednak istotnym problemem jest wykorzystywanie treści chronionych prawem autorskim bez podawnia źródła, a obecnie ChatGPT ich nie podaje.

GPT a prawa autorskie 

Pojawiają się również pytania dotyczące sposobu, w jaki GPTBot obsługuje licencjonowane multimedia, w tym obrazy, filmy, muzykę i inne znalezione na stronach internetowych. Jeśli te media będą danymi do szkolenia modeli językowych (LLMs), może to stanowić naruszenie praw autorskich. Niektórzy eksperci uważają, że dane generowane przez roboty indeksujące mogą pogorszyć modele językowe, jeśli treść napisana przez sztuczną inteligencję zostanie ponownie wykorzystana do szkolenia.

I odwrotnie, niektórzy uważają, że OpenAI ma prawo do swobodnego korzystania z publicznych danych internetowych, porównując to do osoby uczącej się z treści online. Jednak inni twierdzą, że OpenAI powinno dzielić się zyskami, jeśli zarabia na danych internetowych w celu uzyskania korzyści komercyjnych.

GPTBot otworzył kolejną puszkę Pandory na temat własności intelektualnej, dozwolonego wykorzystania i zachęt dla twórców treści internetowych. Chociaż przestrzeganie pliku robots.txt to dobry krok, nadal brakuje przejrzystości. Społeczność technologiczna zastanawia się, w jaki sposób ich dane będą wykorzystywane w miarę szybkiego rozwoju produktów AI.

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Sztuczna inteligencja (AI)
Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych
17 maja 2024

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)
02 kwi 2024

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365
27 mar 2024

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji
13 mar 2024

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża
13 mar 2024

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę
04 mar 2024

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?
22 lut 2024

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?
22 lut 2024

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

Czy sztuczna inteligencja namiesza w tegorocznych wyborach?
19 lut 2024

Najgłośniejszym tematem 2023 roku była sztuczna inteligencja. Generatywna AI jest niewątpliwie najszybciej rozwijającym się obszarem sztucznej inteligencji. Czy w tym roku można spodziewać się przełomów? Co z tegorocznymi wyborami pod okiem AI? 

Pracownicy nie wiedzą, czy w ich firmach korzysta się ze sztucznej inteligencji
02 lut 2024

Sztuczna inteligencja jednocześnie fascynuje i budzi obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą miejsca pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Tym bardziej, że pracownicy często nie wiedzą, czy w ich firmach wykorzystuje się AI. 

pokaż więcej
Proszę czekać...