REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Cyberprzestępcy atakują branżę medyczną
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Branża medyczna na celowniku cyberprzestępców

REKLAMA

Branża ochrony zdrowia musi być wyjątkowo czujna. O tym, jakie konsekwencje może nieść za sobą atak ransomware na placówki medyczne, przekonała się w 2023 roku spółka ALAB Laboratoria. Cyberprzestępcy zapewniali, że zdobyli ponad 230 GB danych. Część z nich udostępnili w sieci.

REKLAMA

- Atakujący zmienili sposób działania. Dziś nie koncentrują się na szyfrowaniu danych i żądaniu okupu za ich odszyfrowanie. Za to wykradają wrażliwe lub po prostu ważne informacje i grożą ich upublicznieniem, jeśli nie otrzymają zapłaty od zaatakowanej organizacji. W przypadku placówek medycznych ta groźba nabiera szczególnego znaczenia, bo dysponują one bardzo wrażliwymi danymi dotyczącymi stanu zdrowia tysięcy osób – wyjaśnia Mateusz Ossowski, CEE Channel Manager w Barracuda Networks, która jest producentem rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT.

Mniejsze inwestycje, większy optymizm

W 2022 roku 77% respondentów z sektora ochrony zdrowia doświadczyło naruszenia bezpieczeństwa poczty elektronicznej - wynika z badania przeprowadzonego przez niezależną firmę badawczą Vanson Bourne na zlecenie Barracuda Networks. 45% stwierdziło, że czuje się "dużo" bezpieczniej niż w poprzednim roku (dla porównania w innych branżach jest to 34%). Tylko 10% ankietowanych przyznaje, że zainwestowało w cyberbezpieczeństwo więcej niż w poprzednich latach.

Statystyki ataków na sektor medyczny

Ransomware

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• 60% badanych organizacji z sektora opieki zdrowotnej zostało zaatakowanych przez ransomware
• 29% zgłosiło dwa lub więcej udanych incydentów związanych z ransomware 
• 59% było w stanie przywrócić zaszyfrowane dane za pomocą kopii zapasowych
• 22% zapłaciło okup, aby odzyskać swoje dane

Atak za pomocą poczty elektronicznej

• 3,5 dnia – tyle organizacjom z sektora opieki zdrowotnej zajmuje średnio wykrycie i zlikwidowanie incydentu związanego z bezpieczeństwem poczty elektronicznej
• Średni koszt najdroższego ataku zbliżył się do miliona dolarów (975 000 USD)
• Największymi przeszkodami utrudniającymi szybką reakcję i likwidację incydentu były brak automatyzacji (40%) oraz brak budżetu (34%).
• 29% utraciło wrażliwe, poufne lub krytyczne dane

Ataki spear phishing

• 8% organizacji z sektora opieki zdrowotnej uznało, że brak im przygotowania na atak spear phishing
• 32% doświadczyło takiego ataku w 2022 roku
• 60% organizacji dotkniętych atakiem spear phishing stwierdziło, że komputery lub inne maszyny zostały zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie lub wirusy
• 60% zaatakowanych doświadczyło kradzieży poufnych lub wrażliwych danych 
• 70% zaatakowanych zgłosiło kradzież loginów lub przejęcie konta, a 40% – bezpośrednią stratę finansową

Jak poprawić bezpieczeństwo

Cyberataki wykorzystujące pocztę e-mail ciągle ewoluują, dzięki czemu, niestety, są wciąż są bardzo skuteczne. 

REKLAMA

- Placówki medyczne muszą mieć solidne zabezpieczenia poczty elektronicznej, z silnymi mechanizmami uwierzytelniania, przynajmniej z wieloskładnikową autentykacją. Dobrą praktyką jest wdrożenie polityki Zero Trust i wprowadzenie ograniczonych praw dostępu, zautomatyzowanej reakcji na incydenty i monitorowania zagrożeń opartego na sztucznej inteligencji. Wszystko to powinno być wzmocnione ciągłą edukacją pracowników, aby wiedzieli, jak rozpoznawać i zgłaszać podejrzane wiadomości – tłumaczy Mateusz Ossowski z Barracuda Networks.

Mechanizmy obronne poczty elektronicznej powinny stanowić część zintegrowanej platformy bezpieczeństwa, która zapewnia zespołowi IT pełną widoczność całego środowiska informatycznego oraz zdolność do wykrywania i reagowania na incydenty lub wzorce zachowań wskazujące na obecność intruzów.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawo sztucznej inteligencji: co pominięto w AI Act i projekcie polskiej ustawy. Gdzie szukać przepisów o AI jeżeli nie ma ich w AI Act ani w polskiej implementacji?

Sam AI Act jako mimo że jest rozporządzeniem unijnym i nie wymaga implementacji do przepisów prawa danego państwa członkowskiego, tak jak Dyrektywy unijne, to jednak wymaga uzupełnienia w prawie krajowym – co polski ustawodawca już zauważył. Obecnie prace nad taką ustawą (Projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji) są prowadzone, a wynik prac legislacyjnych możemy znaleźć tu: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390551 . Dodatkowo wcześniej opracowano również projekt ustawy o związkach zawodowych mający na celu zapewnienie właściwego informowania pracowników o wykorzystywaniu AI. Te akty prawne w mojej ocenie regulują głównie działania developerów AI oraz relacje między nimi a organami państwowymi i użytkownikami. TO czego ewidentnie brakuje, to regulacji sytuacji prawnej użytkowników i ich relacji z pozostałymi osobami. Czy to oznacza, że nie jest ona uregulowana w prawie?

Sztuczna inteligencja (AI) - pierwsze europejskie regulacje prawne

W obecnych czasach jesteśmy świadkami kolejnego przełomowego wydarzenia na miarę rewolucji przemysłowej z XVIII wieku oraz nie tak odległej rewolucji cyfrowej. Mowa o sztucznej inteligencji AI (ang. artificial intelligence).

DeepSeek – szansa czy zagrożenie dla rozwoju AI?

Sztuczna inteligencja (AI) dynamicznie zmienia świat biznesu, wnosząc innowacje. Jednym z nich jest DeepSeek – technologia, która budzi zarówno entuzjazm, jak i obawy. Czy DeepSeek to szansa na rozwój AI, czy może zagrożenie dla przedsiębiorców? Jaką rolę odgrywa odpowiedzialne podejście do korzystania z tej technologii?

AI i automatyzacja w sektorze finansowym [WYWIAD]

Jak nowe technologie wpływają na pracę banków? Czy klienci powinni obawiać się o swoje pieniądze? Jak sztuczna inteligencja już teraz wspomaga pracę sektora finansowanego? Na pytania odpowiada Aleksander Kania Lider UiPath w Polsce.

REKLAMA

Robot zamiast człowieka w nawigacji Google Maps. Nie usłyszymy już Jarosława Juszkiewicza

Ostatnio pisaliśmy o audycjach radiowych generowanych przez sztuczną inteligencję, a teraz przyszedł czas na robota zamiast człowieka w nawigacji Google Maps.

Sztuczna inteligencja – AI zaczyna być użytecznym pomocnikiem pracowników na coraz większej liczbie stanowisk pracy

Sztuczna inteligencja automatyzuje procesy, odciąża z rutynowych obowiązków i pomaga w kreatywnych zadaniach. Pracownicy uwolnieni z potrzeby wykonywania czasochłonnych, nudnych i powtarzalnych czynności mają więcej czasu na myślenie koncepcyjne i kreację.

Przejmij kontrolę nad sztuczną inteligencją – a AI w firmie. Jak w praktyce stosować przepisy AI Act

Przepisy regulujące korzystanie ze sztucznej inteligencji przez firmy, tak zwany AI Act, weszły w życie 1 sierpnia 2024 r. Ich celem jest wspieranie biznesu w odpowiedzialnym wdrażaniu oraz rozwoju AI, uwzględniając podnoszenie poziomu bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej.

Sztuczna inteligencja w nowoczesnym biznesie

W dobie cyfryzacji, sztuczna inteligencja (AI) staje się nieodłącznym elementem strategii biznesowych firm na całym świecie. Jej rola w zwiększaniu efektywności i produktywności zespołów jest nieoceniona. AI rewolucjonizuje codzienne operacje zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zespołowym.

REKLAMA

AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

REKLAMA