Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę
REKLAMA
REKLAMA
Sztuczna inteligencja rekrutuje
Na chwilę obecną widać wyraźnie, że sztuczna inteligencja staje się nieodłącznym wsparciem w procesach rekrutacyjnych, bo zwiększa efektywność i obiektywność w selekcji kandydatów. Badanie „Nowe prawa rekrutacji”, przeprowadzone we wrześniu 2023 r. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl, prezentuje aspekty wpływu sztucznej inteligencji na dziedzinę HR. W raporcie PARP mamy wyodrębniono najważniejsze wnioski.
REKLAMA
Obawa o zatrudnienie wysuwa się na czoło. 22 proc. Polaków boi się wzrostu znaczenia AI i automatyzacji na swoim stanowisku pracy, a 36 proc. obawia się, że przez AI w przyszłości może zmaleć liczba dostępnych miejsc pracy.
Jednocześnie tylko 13 proc. badanych korzystało dotychczas w pracy z narzędzi opartych o AI, co może oznaczać, że szerokie wdrożenie AI na polskim rynku pracy wciąż jeszcze raczkuje.
1 na 4 respondentów ma nadzieję, że sztuczna inteligencja uwolni czas na bardziej ambitne zadania, co sugeruje pozytywne oczekiwania, co do wpływu AI na jakość pracy.
51 proc. respondentów pozytywnie zareagowałoby na polecenia AI przedstawiające najbardziej dopasowane oferty pracy.
27 proc. ankietowanych deklaruje negatywny stosunek do wstępnej selekcji wysyłanych przez kandydatów CV przez AI (bez ingerencji człowieka), co podkreśla istniejące obawy dotyczące pełnego zautomatyzowania procesów rekrutacyjnych.
Jak przedstawiają się cyfrowe kompetencje Polaków? ¾ ocenia je pozytywnie w kontekście pracy, a 6 na 10 uważa, że jeśli nie będą nabywać nowych kompetencji cyfrowych, to coraz trudniej będzie im znaleźć nową pracę lub utrzymać swoje stanowisko. Połowa respondentów uważa, że wysokie kompetencje cyfrowe są ich atutem przy szukaniu pracy, podczas gdy 2 na 10 dostrzega w małej znajomości technologii wyzwanie w rekrutacji.
Trendy w HR w 2024
Raport PARP wyłonił pięć kluczowych kierunków, które będą kształtować przyszłość pracy. Oto one:
- zacieranie się granic ról zawodowych, wynikające z niedoboru talentów i konieczności poszerzenia zakresu obowiązków pracowników;
- większe znaczenie dbałości o dobre samopoczucie pracowników;
- wzrost wykorzystania sztucznej inteligencji;
- dążenie do osiągnięcia harmonii między pracownikami a technologią;
- przyjęcie podejścia „systemowego HR”, gdzie zespoły HR są aktywnie zaangażowane w niemal każdy aspekt działalności firmy, kładąc szczególny nacisk na przyciąganie i zatrzymywanie odpowiednich talentów.
Te prognozy z pewnością będą miały istotny wpływ na strategie HR w 2024 roku, wymagając od firm elastyczności i adaptacji do nowych realiów.
Na rynku pracy stabilnie
REKLAMA
Rynek pracy jest stabilny, w stopach bezrobocia zaobserwować można jedynie niewielkie zaburzenia. Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w grudniu 2023 r. 5,1 proc., co oznacza wzrost o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z listopadem 2023 r. i spadek o 0,1 punktu procentowego w stosunku do grudnia 2022 r. Jednocześnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 r. wyniosło 6 495,3 tys., i było niższe o 9,4 tys. niż w grudniu 2022 r.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 r. wyniosło 8 032,96 zł, wzrastając o 4,7 proc. w stosunku do listopada 2023 r. i o 9,6 proc. rok do roku.
Stopa bezrobocia w UE-27 w grudniu 2023 r. wyniosła 5,9 proc., bez zmian w porównaniu z listopadem, ale była niższa o 0,2 punktu procentowego rok do roku.
Wskaźnik Pracy Dorywczej na I kwartał 2024 roku wskazuje, że 22 proc. Polaków rozważa poszukiwanie pracy dorywczej, głównie z powodu rosnących kosztów życia.
„Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (styczeń 2024)” to raport PARP, który został przygotowany w ramach projektu pozakonkursowego FERS pt. „Usługa infobrokeringu na potrzeby realizacji projektu Rozwój i doskonalenie systemu sektorowych rad ds. kompetencji”.
Zobacz także: Elon Musk jako obrońca ludzkości? Właśnie pozwał OpenAI
Kradnie, zmyśla i ulega halucynacjom. Zatrudnisz go?
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA