REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Ponad połowa Polaków wyraża obawy co do wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

Sztuczna inteligencja rekrutuje

Na chwilę obecną widać wyraźnie, że sztuczna inteligencja staje się nieodłącznym wsparciem w procesach rekrutacyjnych, bo zwiększa efektywność i obiektywność w selekcji kandydatów. Badanie „Nowe prawa rekrutacji”, przeprowadzone we wrześniu 2023 r. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl, prezentuje aspekty wpływu sztucznej inteligencji na dziedzinę HR. W raporcie PARP mamy wyodrębniono najważniejsze wnioski.

REKLAMA

Obawa o zatrudnienie wysuwa się na czoło. 22 proc. Polaków boi się wzrostu znaczenia AI i automatyzacji na swoim stanowisku pracy, a 36 proc. obawia się, że przez AI w przyszłości może zmaleć liczba dostępnych miejsc pracy. 

Jednocześnie tylko 13 proc. badanych korzystało dotychczas w pracy z narzędzi opartych o AI, co może oznaczać, że szerokie wdrożenie AI na polskim rynku pracy wciąż jeszcze raczkuje. 

1 na 4 respondentów ma nadzieję, że sztuczna inteligencja uwolni czas na bardziej ambitne zadania, co sugeruje pozytywne oczekiwania, co do wpływu AI na jakość pracy.

51 proc. respondentów pozytywnie zareagowałoby na polecenia AI przedstawiające najbardziej dopasowane oferty pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

27 proc. ankietowanych deklaruje negatywny stosunek do wstępnej selekcji wysyłanych przez kandydatów CV przez AI (bez ingerencji człowieka), co podkreśla istniejące obawy dotyczące pełnego zautomatyzowania procesów rekrutacyjnych.

Jak przedstawiają się cyfrowe kompetencje Polaków? ¾ ocenia je pozytywnie w kontekście pracy, a 6 na 10 uważa, że jeśli nie będą nabywać nowych kompetencji cyfrowych, to coraz trudniej będzie im znaleźć nową pracę lub utrzymać swoje stanowisko. Połowa respondentów uważa, że wysokie kompetencje cyfrowe są ich atutem przy szukaniu pracy, podczas gdy 2 na 10 dostrzega w małej znajomości technologii wyzwanie w rekrutacji.

Trendy w HR w 2024

Raport PARP wyłonił pięć kluczowych kierunków, które będą kształtować przyszłość pracy. Oto one:

  • zacieranie się granic ról zawodowych, wynikające z niedoboru talentów i konieczności poszerzenia zakresu obowiązków pracowników;
  • większe znaczenie dbałości o dobre samopoczucie pracowników;
  • wzrost wykorzystania sztucznej inteligencji;
  • dążenie do osiągnięcia harmonii między pracownikami a technologią;
  • przyjęcie podejścia „systemowego HR”, gdzie zespoły HR są aktywnie zaangażowane w niemal każdy aspekt działalności firmy, kładąc szczególny nacisk na przyciąganie i zatrzymywanie odpowiednich talentów.

Te prognozy z pewnością będą miały istotny wpływ na strategie HR w 2024 roku, wymagając od firm elastyczności i adaptacji do nowych realiów.

Na rynku pracy stabilnie 

REKLAMA

Rynek pracy jest stabilny, w stopach bezrobocia zaobserwować można jedynie niewielkie zaburzenia. Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w grudniu 2023 r. 5,1 proc., co oznacza wzrost o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z listopadem 2023 r. i spadek o 0,1 punktu procentowego w stosunku do grudnia 2022 r. Jednocześnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 r. wyniosło 6 495,3 tys., i było niższe o 9,4 tys. niż w grudniu 2022 r.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 r. wyniosło 8 032,96 zł, wzrastając o 4,7 proc. w stosunku do listopada 2023 r. i o 9,6 proc. rok do roku.

Stopa bezrobocia w UE-27 w grudniu 2023 r. wyniosła 5,9 proc., bez zmian w porównaniu z listopadem, ale była niższa o 0,2 punktu procentowego rok do roku.

Wskaźnik Pracy Dorywczej na I kwartał 2024 roku wskazuje, że 22 proc. Polaków rozważa poszukiwanie pracy dorywczej, głównie z powodu rosnących kosztów życia.

„Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (styczeń 2024)” to raport PARP, który został przygotowany w ramach projektu pozakonkursowego FERS pt. „Usługa infobrokeringu na potrzeby realizacji projektu Rozwój i doskonalenie systemu sektorowych rad ds. kompetencji”.

Zobacz także: Elon Musk jako obrońca ludzkości? Właśnie pozwał OpenAI
Kradnie, zmyśla i ulega halucynacjom. Zatrudnisz go?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PARP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

REKLAMA

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

Czy sztuczna inteligencja namiesza w tegorocznych wyborach?

Najgłośniejszym tematem 2023 roku była sztuczna inteligencja. Generatywna AI jest niewątpliwie najszybciej rozwijającym się obszarem sztucznej inteligencji. Czy w tym roku można spodziewać się przełomów? Co z tegorocznymi wyborami pod okiem AI? 

REKLAMA

Pracownicy nie wiedzą, czy w ich firmach korzysta się ze sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jednocześnie fascynuje i budzi obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą miejsca pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Tym bardziej, że pracownicy często nie wiedzą, czy w ich firmach wykorzystuje się AI. 

Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?

W dynamicznym świecie biznesu innowacje odgrywają kluczową rolę. Sztuczna inteligencja (AI) staje się rewolucyjnym narzędziem, zmieniającym sposób, w jaki firmy funkcjonują i konkurują na rynku. Rozwój generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, stał się punktem zwrotnym dla liderów biznesu, wyznaczając nowe standardy w dziedzinie technologii. W odpowiedzi na ten trend Lazarski University of Technology wprowadza innowacyjny program "Gen AI dla Biznesu", który nie tylko dostarcza teoretycznej wiedzy o sztucznej inteligencji, ale skupia się też na jej praktycznym wykorzystaniu w biznesie. Uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę, ale i niezbędne narzędzia do efektywnego wykorzystania AI w celu rozwijania innowacji i wzmacniania przewagi konkurencyjnej swoich firm.

REKLAMA