REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja pomaga w pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja pomaga w pracy - tak wykazał najnowszy raport Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). Z badań wynika, że sztuczna inteligencja (AI) poprzez automatyzację niektórych zadań, zamiast całkowitego ich wykonywania i przejmowania, przeważnie zwiększa wydajność pracy, niż pozbawia pracowników zadań do wykonania.

Raport Międzynarodowej Organizacji Pracy w sprawie wpływu sztucznej inteligencji na pracę

W ostatnim czasie opublikowano nowe badanie Międzynarodowej Organizacji Pracy, które wykazało, że generatywna sztuczna inteligencja (AI) częściej zwiększa, niż zlikwiduje miejsc pracy poprzez automatyzację niektórych zadań, zamiast całkowicie je przejmować.

REKLAMA

Ważne

Badanie: "Generative AI and Jobs: A global analysis of potential effects on job quantity and quality" (Generatywna sztuczna inteligencja i miejsca pracy: globalna analiza potencjalnego wpływu na pracę ilość i jakość)

ChatGPT nie zastąpi człowieka!

REKLAMA

Raport wskazuje, że większość stanowisk pracy i branż jest tylko częściowo narażona na automatyzację i istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaną uzupełnione, a nie zastąpione przez najnowszą falę generatywnej sztucznej inteligencji. takie jak chatGPT. 

Z tego względu największym wpływem nowej technologii na aktualny rynek pracy prawdopodobnie nie będzie zlikwidowanie miejsc pracy, ale raczej potencjalne zmiany w ich sposobie wykonywania i jakości, zwłaszcza w intensywności pracy i autonomii.

Autorzy badania twierdzą, że pojawienie się GPT wzmacnia pracę człowieka, ze względu na wyrafinowaną zdolność wykonywania zadań poznawczych, takich jak analiza tekstu, redagowanie dokumentów i wiadomości lub przeszukiwanie prywatnych repozytoriów i Internetu. Grupą zawodową o największym udziale zadań narażonych na działanie technologii GPT są prace biurowe. W wyniku postępu technologicznego, wiele takich stanowisk pracy może nigdy nie powstać w krajach rozwijających się, gdzie tradycyjnie pełniły tę funkcję jako narzędzie zwiększania zatrudnienia kobiet. W przypadku innych rodzajów „pracy opartej na wiedzy” – narażenie jest jedynie częściowy i sugeruje raczej większy potencjał wzrostu i korzyści w zakresie produktywności niż zmiana pracy.

Praca biurowa kobiet najbardziej narażona

Z raportu wynika, że największe zmiany technologiczne mogą zajść w pracy biurowej, przy czym prawie jedna czwarta zadań uznawana jest za wysoce eksponowaną, a ponad połowa zadań o średnim stopniu narażenia.

REKLAMA

Z badania wynika, że potencjalne skutki generatywnej sztucznej inteligencji będą prawdopodobnie znacznie się różnić w przypadku mężczyzn i kobiet, przy czym automatyzacja może mieć wpływ na ponad dwukrotnie większy udział zatrudnienia kobiet.

Wynika to z nadreprezentacji kobiet w pracy biurowej, zwłaszcza w krajach o wysokich i średnich dochodach. Ponieważ prace biurowe były tradycyjnie ważnym źródłem zatrudnienia kobiet w miarę rozwoju gospodarczego krajów, jednym ze skutków generatywnej sztucznej inteligencji może być to, że niektóre zawody biurowe mogą nigdy nie pojawić się w krajach o niższych dochodach.

Przykład
Nisk wpływ zmian technologicznych na pracę menedżerów, specjalistów i techników

W pozostałych grupach zawodowych – obejmujących menedżerów, specjalistów i techników – tylko niewielka część zadań charakteryzuje się wysokim poziomem narażenia na przejęcie technologiczne, natomiast około jedna czwarta charakteryzowała się średnim poziomem narażenia.

W krajach z dużymi dochodami większy wpływ technologii na pracę

Z badania wynika, że 5,5 procent całkowitego zatrudnienia w krajach o wysokich dochodach jest potencjalnie narażone na automatyzujące skutki technologii, podczas gdy w krajach o niskich dochodach ryzyko automatyzacji dotyczy jedynie około 0,4 procent zatrudnienia. Z drugiej strony potencjał wzmocnienia jest prawie równy we wszystkich krajach, co sugeruje, że przy zastosowaniu właściwej polityki ta nowa fala transformacji technologicznej może przynieść istotne korzyści krajom rozwijającym się.

Jak przejść przez proces transformacji technologicznej?

Aby sprawnie i bez większych komplikacji w środowisku społeczno-gospodarczym przejść przez proces transformacji technologicznej należy opracować polityki wspierające uporządkowaną, sprawiedliwą i konsultacyjną transformację.

Szczególnie ważny jest głos związków zawodowych, organizacji pracodawców, pracowników, szkolenie umiejętności i odpowiednia ochrona socjalna. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że z nowej technologii skorzystają tylko nieliczne, dobrze przygotowane kraje i uczestnicy rynku.

Ważna jest też ochrona przed wykluczeniem technologicznym starszych osób na rynku pracy - ponieważ szczególnie one nie mają odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia we współpracy z nowymi technologiami i sztuczną inteligencją.

Ważne
PRZYSZŁOŚĆ TECHNOLOGII I PRACY ZALEŻY OD NAS

Autorzy zauważają, że „rezultaty transformacji technologicznej nie są z góry określone. To ludzie stoją za decyzją o włączeniu takich technologii i to ludzie muszą kierować procesem transformacji”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sztuczna inteligencja (AI)
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sztuczna inteligencja to przełom czy bańka inwestycyjna?

  Od udostępnienia szerokiemu gronu użytkowników narzędzia Chat GPT mija dokładnie rok. Jak można się domyślić, sztuczna inteligencja a swoich entuzjastów i przeciwników. Wielu ekspertów uważaj również AI za bańkę inwestycyjną, która prędzej czy później pęknie. Jak jest naprawdę? 

  Sztuczna inteligencja zmieni miejsca pracy, ale ich nie wyeliminuje

  W listopadzie 2023 r. w Brukseli odbyła się druga edycja Europejskiego Forum Zatrudnienia i Praw Socjalnych. Przedmiotem dyskusji był wpływ sztucznej inteligencji (AI) na rynek pracy i status prawny pracowników. Przedstawiciele UE stanowczo podkreślali, że: pracownicy muszą czerpać korzyści z przełomowych rozwiązań, takich jak ChatGPTP. Deliberowano też o przyszłości pracy platformowej.

  Raport Future of Work 2024: sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30%

  Raport Future of Work 2024: sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30%. Według danych zawartych w najnowszym raporcie Talent Alpha „The World of Work AI-ed” ponad 90% wiodących dostawców usług, a także jedna trzecia wszystkich pracowników już korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence – AI). Dzięki temu część firm doświadczyła dużego wzrostu produktywności.

  Jak sztuczna inteligencja może przydać się w administracji rządowej? Jak może pomóc obywatelom?

  Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie i sektorze publicznym? Z jakimi wyzwaniami się to wiąże? Jak wyedukować pracowników do współpracy z AI? raport pt. „Współpraca Człowieka z AI: Perspektywy dla polskiego sektora publicznego” bierze pod lupę te kwestie. 

  REKLAMA

  Inteligentne systemy transportowe. Co zmienia nowa dyrektywa?

  Rada UE przyjęła nowe przepisy zmieniające dyrektywę z 2010 r. dotyczącą wdrażania inteligentnych systemów transportowych. Aktualizacja rozwiązań sprzed trzynastu lat była konieczna, aby dostosować jej zapisy do aktualnych standardów technologicznych, przyspieszyć transformację cyfrową i wesprzeć europejską mobilność. 

  Projekt AI Act – co przyniosą unijne przepisy dotycząca sztucznej inteligencji?

  AI Act to projekt regulacji dotyczącej sztucznej inteligencji, która we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej wprowadzi jednolite prawo związane z tym obszarem. Celem jest stworzenie takich ram prawnych, aby rozwiązania bazujące na mechanizmach sztucznej inteligencji były godne zaufania i zgodne z wartościami oraz prawami obowiązującymi w UE. Co szczególnie istotne, rozporządzenie ma też chronić zdrowie oraz bezpieczeństwo obywateli.

  Uwaga na teksty, które opracowuje nasz zleceniobiorca przy pomocy AI. Na co zwrócić uwagę w umowie z twórcą?

  W przestrzeni internetowej coraz więcej pojawia się tekstów, które są tworzone przy użyciu sztucznej inteligencji (AI). Sporo twórców internetowych korzysta z technologii, którą daje nam np. ChatGPT. Na co należy zwrócić uwagę, podpisując umowę na określone teksty?

  7 wyzwań biznesowych, które może rozwiązać AI (z niewielkim wsparciem ludzi)

  Początki sztucznej inteligencji (AI) sięgają lat 50. XX wieku. W porównaniu do technologii takich jak telefon, komputery czy Internet, ewolucja AI przebiegała dotąd stosunkowo wolno. Wydaje się jednak, że nadszedł moment, w którym AI jest dostępna dla prawie każdego, a branża technologiczna wkracza w nowy rozdział. Wszyscy musimy zastanowić się nad tym, jak sztuczna inteligencja może pomóc nam robić więcej za mniej. Zastosowanie AI w pisaniu, tworzeniu obrazów czy produkcji muzyki to przełomowy moment w budowaniu świadomości społecznej związanej z możliwościami tej technologii.

  REKLAMA

  Badanie: Niemal co trzecia firma zwolniła w ostatnim roku minimum jedną osobę w wyniku automatyzacji oraz AI

  Większość firm uważa, że automatyzacja i AI przyczynią się do redukcji etatów (57 proc.). Pracownicy zaczynają tego doświadczać. Niemal co trzeci przedsiębiorca w ostatnim roku zwolnił co najmniej jedną osobę na rzecz robota lub sztucznej inteligencji – wynika z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. 

  Sztuczna inteligencja pomoże w leczeniu niepłodności. Wybierze zarodek, który da największą szansę na ciążę

  Naukowcy z kliniki Gyncentrum opracowali własny algorytm do oceny zarodków, który na podstawie 12 różnych parametrów w kilka minut identyfikuje najlepiej rozwijające się zarodki. Nowy algorytm oparty na sztucznej inteligencji ma stać się codzienną pomocą w pracy embriologów.

  REKLAMA