REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja pomaga w pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja pomaga w pracy - tak wykazał najnowszy raport Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). Z badań wynika, że sztuczna inteligencja (AI) poprzez automatyzację niektórych zadań, zamiast całkowitego ich wykonywania i przejmowania, przeważnie zwiększa wydajność pracy, niż pozbawia pracowników zadań do wykonania.

Raport Międzynarodowej Organizacji Pracy w sprawie wpływu sztucznej inteligencji na pracę

W ostatnim czasie opublikowano nowe badanie Międzynarodowej Organizacji Pracy, które wykazało, że generatywna sztuczna inteligencja (AI) częściej zwiększa, niż zlikwiduje miejsc pracy poprzez automatyzację niektórych zadań, zamiast całkowicie je przejmować.

REKLAMA

Ważne

Badanie: "Generative AI and Jobs: A global analysis of potential effects on job quantity and quality" (Generatywna sztuczna inteligencja i miejsca pracy: globalna analiza potencjalnego wpływu na pracę ilość i jakość)

ChatGPT nie zastąpi człowieka!

REKLAMA

Raport wskazuje, że większość stanowisk pracy i branż jest tylko częściowo narażona na automatyzację i istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaną uzupełnione, a nie zastąpione przez najnowszą falę generatywnej sztucznej inteligencji. takie jak chatGPT. 

Z tego względu największym wpływem nowej technologii na aktualny rynek pracy prawdopodobnie nie będzie zlikwidowanie miejsc pracy, ale raczej potencjalne zmiany w ich sposobie wykonywania i jakości, zwłaszcza w intensywności pracy i autonomii.

Autorzy badania twierdzą, że pojawienie się GPT wzmacnia pracę człowieka, ze względu na wyrafinowaną zdolność wykonywania zadań poznawczych, takich jak analiza tekstu, redagowanie dokumentów i wiadomości lub przeszukiwanie prywatnych repozytoriów i Internetu. Grupą zawodową o największym udziale zadań narażonych na działanie technologii GPT są prace biurowe. W wyniku postępu technologicznego, wiele takich stanowisk pracy może nigdy nie powstać w krajach rozwijających się, gdzie tradycyjnie pełniły tę funkcję jako narzędzie zwiększania zatrudnienia kobiet. W przypadku innych rodzajów „pracy opartej na wiedzy” – narażenie jest jedynie częściowy i sugeruje raczej większy potencjał wzrostu i korzyści w zakresie produktywności niż zmiana pracy.

Praca biurowa kobiet najbardziej narażona

Z raportu wynika, że największe zmiany technologiczne mogą zajść w pracy biurowej, przy czym prawie jedna czwarta zadań uznawana jest za wysoce eksponowaną, a ponad połowa zadań o średnim stopniu narażenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z badania wynika, że potencjalne skutki generatywnej sztucznej inteligencji będą prawdopodobnie znacznie się różnić w przypadku mężczyzn i kobiet, przy czym automatyzacja może mieć wpływ na ponad dwukrotnie większy udział zatrudnienia kobiet.

Wynika to z nadreprezentacji kobiet w pracy biurowej, zwłaszcza w krajach o wysokich i średnich dochodach. Ponieważ prace biurowe były tradycyjnie ważnym źródłem zatrudnienia kobiet w miarę rozwoju gospodarczego krajów, jednym ze skutków generatywnej sztucznej inteligencji może być to, że niektóre zawody biurowe mogą nigdy nie pojawić się w krajach o niższych dochodach.

Przykład
Nisk wpływ zmian technologicznych na pracę menedżerów, specjalistów i techników

W pozostałych grupach zawodowych – obejmujących menedżerów, specjalistów i techników – tylko niewielka część zadań charakteryzuje się wysokim poziomem narażenia na przejęcie technologiczne, natomiast około jedna czwarta charakteryzowała się średnim poziomem narażenia.

W krajach z dużymi dochodami większy wpływ technologii na pracę

Z badania wynika, że 5,5 procent całkowitego zatrudnienia w krajach o wysokich dochodach jest potencjalnie narażone na automatyzujące skutki technologii, podczas gdy w krajach o niskich dochodach ryzyko automatyzacji dotyczy jedynie około 0,4 procent zatrudnienia. Z drugiej strony potencjał wzmocnienia jest prawie równy we wszystkich krajach, co sugeruje, że przy zastosowaniu właściwej polityki ta nowa fala transformacji technologicznej może przynieść istotne korzyści krajom rozwijającym się.

Jak przejść przez proces transformacji technologicznej?

Aby sprawnie i bez większych komplikacji w środowisku społeczno-gospodarczym przejść przez proces transformacji technologicznej należy opracować polityki wspierające uporządkowaną, sprawiedliwą i konsultacyjną transformację.

Szczególnie ważny jest głos związków zawodowych, organizacji pracodawców, pracowników, szkolenie umiejętności i odpowiednia ochrona socjalna. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że z nowej technologii skorzystają tylko nieliczne, dobrze przygotowane kraje i uczestnicy rynku.

Ważna jest też ochrona przed wykluczeniem technologicznym starszych osób na rynku pracy - ponieważ szczególnie one nie mają odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia we współpracy z nowymi technologiami i sztuczną inteligencją.

Ważne
PRZYSZŁOŚĆ TECHNOLOGII I PRACY ZALEŻY OD NAS

Autorzy zauważają, że „rezultaty transformacji technologicznej nie są z góry określone. To ludzie stoją za decyzją o włączeniu takich technologii i to ludzie muszą kierować procesem transformacji”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

REKLAMA

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

Czy sztuczna inteligencja namiesza w tegorocznych wyborach?

Najgłośniejszym tematem 2023 roku była sztuczna inteligencja. Generatywna AI jest niewątpliwie najszybciej rozwijającym się obszarem sztucznej inteligencji. Czy w tym roku można spodziewać się przełomów? Co z tegorocznymi wyborami pod okiem AI? 

REKLAMA

Pracownicy nie wiedzą, czy w ich firmach korzysta się ze sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jednocześnie fascynuje i budzi obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą miejsca pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Tym bardziej, że pracownicy często nie wiedzą, czy w ich firmach wykorzystuje się AI. 

Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?

W dynamicznym świecie biznesu innowacje odgrywają kluczową rolę. Sztuczna inteligencja (AI) staje się rewolucyjnym narzędziem, zmieniającym sposób, w jaki firmy funkcjonują i konkurują na rynku. Rozwój generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, stał się punktem zwrotnym dla liderów biznesu, wyznaczając nowe standardy w dziedzinie technologii. W odpowiedzi na ten trend Lazarski University of Technology wprowadza innowacyjny program "Gen AI dla Biznesu", który nie tylko dostarcza teoretycznej wiedzy o sztucznej inteligencji, ale skupia się też na jej praktycznym wykorzystaniu w biznesie. Uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę, ale i niezbędne narzędzia do efektywnego wykorzystania AI w celu rozwijania innowacji i wzmacniania przewagi konkurencyjnej swoich firm.

REKLAMA