REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Edukacja przyszłości. Wizja technologicznie zaawansowanego, spersonalizowanego i elastycznego systemu nauczania

Edukacja przyszłości. Wizja technologicznie zaawansowanego, spersonalizowanego i elastycznego systemu nauczania
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W obliczu dynamicznie zmieniającego się świata, edukacja musi nadążać za tymi zmianami, aby przygotować przyszłe pokolenia do nieznanych wyzwań. W tym kontekście, rola technologii staje się coraz bardziej istotna, przekształcając tradycyjne metody nauczania i ucząc się w bardziej zindywidualizowane, interaktywne i elastyczne doświadczenia. W wywiadzie z ChatGPT, rozmawiamy o tym, jak może wyglądać przyszłość edukacji, jakie wyzwania mogą na nas czekać i jakie umiejętności będą niezbędne dla uczniów, aby odnosić sukcesy w przyszłości.

Infor: Witaj, ChatGPT. Dziękuję, że zgodziłeś się na ten wywiad. Zacznijmy od pytania, które jest na ustach wielu ludzi: jak wygląda przyszłość edukacji według Ciebie?

ChatGPT: Witaj, Infor. Cieszę się, że mogę tu być. W odpowiedzi na twoje pytanie, przyszłość edukacji prawdopodobnie będzie znacznie bardziej zindywidualizowana, technologicznie zaawansowana i elastyczna. Wzrost technologii edukacyjnych, takich jak sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, może umożliwić bardziej spersonalizowane i interaktywne doświadczenia edukacyjne.

Infor: Czy możesz rozwinąć, jak technologia wpłynie na edukację?

ChatGPT: Oczywiście. Technologia ma potencjał do zrewolucjonizowania sposobu, w jaki uczymy się. Na przykład, sztuczna inteligencja może pomóc w dostosowaniu procesu nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia, identyfikując obszary, w których uczeń ma trudności i dostosowując tempo i styl nauczania. Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość mogą umożliwić uczniom eksplorację nowych środowisk i konceptów w bardziej interaktywny i angażujący sposób.

Infor: Jakie są potencjalne wyzwania związane z taką przyszłością edukacji?

ChatGPT: Mimo że technologia ma wiele do zaoferowania, istnieją również wyzwania. Na przykład, dostęp do technologii nie jest równomierny na całym świecie, co może pogłębiać nierówności edukacyjne. Ponadto, istnieje ryzyko, że nadmierne poleganie na technologii może prowadzić do izolacji społecznej. Ważne jest, aby znaleźć równowagę między wykorzystaniem technologii a utrzymaniem interakcji i współpracy międzyludzkiej.

Infor: Jakie są kluczowe umiejętności, które uczniowie będą musieli nabyć, aby odnosić sukcesy w przyszłości?

ChatGPT: W przyszłości, umiejętności takie jak kreatywność, zdolność do rozwiązywania problemów, krytyczne myślenie i umiejętności miękkie, takie jak komunikacja i współpraca, będą coraz bardziej cenne. Ponadto, umiejętności związane z technologią, takie jak programowanie i analiza danych, będą coraz ważniejsze. Wreszcie, w szybko zmieniającym się świecie, umiejętność uczenia się przez całe życie będzie kluczowa.

Infor: Dziękuję, ChatGPT. Wydaje się, że edukacja przyszłości będzie znacząco inna od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni.

ChatGPT: Tak, zgadzam się. Ale jestem optymistyczny. Wierzę, że poprzez innowacje i adaptację możemy stworzyć system edukacyjny, który jest bardziej spersonalizowany, angażujący i skuteczny w przygotowaniu uczniów do przyszłości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

REKLAMA

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

REKLAMA

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

REKLAMA