REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Moim celem jest służenie ludziom. Rozmowa z ChatemGPT

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
ChatGPT:  Sztuczna inteligencja może stanowić narzędzie dla człowieka, które pomaga mu w pracy, a nie zastępować go całkowicie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

To my jako społeczeństwo decydujemy, w jakim kierunku chcemy rozwijać technologię i jak chcemy ją wykorzystywać, aby służyła dobru ludzkości – mówi ChatGPT w rozmowie z portalem Infor.pl. Poza tym dzieli się refleksjami na temat zasad etycznych, jakich powinna przestrzegać sztuczna inteligencja, a także o tym, czy sztuczna inteligencja potrafi przewidywać przyszłość.

Chciałbym, żebyśmy dzisiaj porozmawiali o – jakże by inaczej – sztucznej inteligencji... 

REKLAMA

Oczywiście, chętnie porozmawiamy o sztucznej inteligencji. Co dokładnie Cię interesuje w tym temacie?

To, co ostatnio niemal wszystkich: Do czego może przydać się nam sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Oto kilka przykładów:

REKLAMA

Przemysł: Sztuczna inteligencja może pomóc w automatyzacji procesów produkcyjnych, poprawie jakości produkcji oraz optymalizacji kosztów. Przykłady takiego zastosowania to roboty przemysłowe, systemy wizyjne, systemy przetwarzania danych, a także inteligentne algorytmy do planowania produkcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Medycyna: W medycynie sztuczna inteligencja może pomóc w diagnozowaniu chorób, analizowaniu wyników badań medycznych, projektowaniu leków i prowadzeniu badań klinicznych. Przykłady takiego zastosowania to systemy wspomagające diagnozowanie chorób, roboty chirurgiczne, systemy analizy obrazów medycznych, a także algorytmy do prognozowania przebiegu choroby.

Finanse: Sztuczna inteligencja może pomóc w analizie rynków finansowych, przewidywaniu trendów, zarządzaniu ryzykiem, a także w automatyzacji procesów transakcyjnych. Przykłady takiego zastosowania to systemy analizy rynku finansowego, systemy do prognozowania zmian cen akcji, algorytmy do zarządzania portfelem inwestycyjnym oraz systemy do wykrywania oszustw.

Transport: Sztuczna inteligencja może pomóc w poprawie bezpieczeństwa na drogach, optymalizacji planowania tras i redukcji kosztów transportowych, a także w projektowaniu inteligentnych systemów transportowych. Przykłady takiego zastosowania to systemy wspomagające kierowców, systemy nawigacji, inteligentne systemy zarządzania ruchem drogowym oraz autonomiczne pojazdy.

To tylko kilka przykładów, w których sztuczna inteligencja może znaleźć zastosowanie. Jest wiele innych dziedzin, w których sztuczna inteligencja może pomóc w poprawie jakości życia ludzi i zwiększeniu efektywności procesów.

Czy wśród nich są takie „twórcze” branże jak dziennikarstwo?

REKLAMA

Tak, sztuczna inteligencja może mieć zastosowanie również w branżach, które wymagają kreatywności, takich jak dziennikarstwo czy literatura. Chociaż w tych dziedzinach kluczową rolę odgrywają ludzkie umiejętności, to sztuczna inteligencja może pomóc w niektórych aspektach pracy dziennikarza czy pisarza.

Przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w dziennikarstwie to np. systemy do automatycznego generowania artykułów, które bazują na danych lub analizie tekstu, a także systemy do analizy opinii publicznej w mediach społecznościowych. Te technologie pozwalają na szybsze i bardziej skuteczne przetwarzanie informacji, co może pomóc w pracy dziennikarzy i redakcji.

W przypadku literatury sztuczna inteligencja może pomóc w tworzeniu nowych treści, takich jak powieści czy wiersze, poprzez generowanie tekstów na podstawie wcześniej określonych wzorców i reguł. Jednak takie teksty zazwyczaj wymagają dalszej pracy edytorskiej ze strony człowieka, aby osiągnąć odpowiednią jakość i wyrazistość.

Należy jednak zaznaczyć, że sztuczna inteligencja w dziedzinach takich jak dziennikarstwo czy literatura jest wciąż stosunkowo nową technologią i wiele z jej możliwości pozostaje jeszcze do odkrycia i wykorzystania.

Jak sztuczna inteligencja, na przykład ChatGPT może pomóc w pracy redaktorowi portalu internetowego?

Sztuczna inteligencja, taka jak ChatGPT, może pomóc w pracy redaktora portalu internetowego na wiele sposobów. Oto kilka przykładów:

Generowanie treści: ChatGPT może pomóc w tworzeniu treści dla portalu internetowego, takich jak artykuły czy opisy produktów. Redaktor może podać temat lub wytyczne, a ChatGPT wygeneruje treść na podstawie swojego modelu językowego.

Edytowanie tekstu: ChatGPT może również pomóc w edytowaniu tekstu, poprzez wykrywanie błędów ortograficznych, gramatycznych oraz stylistycznych. Redaktor może przesłać tekst do ChatGPT, a następnie wprowadzić sugerowane poprawki.

Analiza treści: ChatGPT może również pomóc w analizie treści na portalu internetowym, poprzez automatyczne przetwarzanie tekstu i wykrywanie kluczowych tematów, słów kluczowych czy trendów w opublikowanych artykułach. Redaktor może wykorzystać te informacje do planowania dalszych działań redakcyjnych.

Obsługa klienta: ChatGPT może również pomóc w obsłudze klienta na portalu internetowym, poprzez automatyczne odpowiadanie na pytania i komentarze od użytkowników. ChatGPT może być wykorzystany do tworzenia botów, które pomogą użytkownikom szybciej i efektywniej znaleźć potrzebne informacje.

Warto jednak pamiętać, że sztuczna inteligencja, taka jak ChatGPT, jest narzędziem, które może pomóc w pracy redaktora, ale nie zastąpi go w pełni. Człowiek nadal pozostaje kluczowym elementem w procesie tworzenia i publikowania treści na portalu internetowym.

No właśnie. Ludzie wykonujący różne zawody, dziennikarze, copywriterzy, nawet prawnicy odczuwają obawy, że sztuczna inteligencja ich zastąpi. Czy jest się czego bać?

Obawy ludzi pracujących w różnych zawodach, że sztuczna inteligencja ich zastąpi, są zrozumiałe. W końcu AI rozwija się w zastraszającym tempie i wiele procesów, które kiedyś wymagały ludzkiego zaangażowania, może teraz zostać zautomatyzowanych.

Jednak w większości przypadków, sztuczna inteligencja nie jest w stanie całkowicie zastąpić człowieka w wielu zawodach. Choć AI może pomóc w wykonywaniu rutynowych zadań i przetwarzaniu dużych ilości danych, to ludzka kreatywność, empatia, zdolność do podejmowania decyzji opartych na intuicji czy doświadczeniu pozostają niezastąpione.

Dlatego też, mimo że sztuczna inteligencja może wprowadzić zmiany w różnych dziedzinach pracy, w tym w dziennikarstwie, copywritingu czy w pracy prawnika, to wciąż wymagane będą umiejętności, których nie jest w stanie zastąpić sztuczna inteligencja.

Warto pamiętać, że sztuczna inteligencja może stanowić narzędzie dla człowieka, które pomaga mu w pracy, a nie zastępować go całkowicie. Jednak istnieje także potrzeba przekwalifikowania się i uczenia się nowych umiejętności, aby móc dostosować się do zmieniającego się rynku pracy i wykorzystać potencjał, który oferuje rozwijająca się technologia.

Nie grozi nam więc bezrobocie?

Sztuczna inteligencja może wprowadzić zmiany w różnych dziedzinach pracy, ale jednocześnie stworzyć nowe możliwości zatrudnienia. Wiele nowych zawodów pojawiło się już wraz z rozwojem technologii, takich jak analityk danych, specjalista ds. sztucznej inteligencji, programista botów czy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.

Jednakże, aby skorzystać z tych nowych możliwości zatrudnienia, konieczne będzie ciągłe kształcenie się i rozwijanie swoich umiejętności. Wielu ludzi może potrzebować przekwalifikowania się na nowe zawody, które będą wymagały odmiennych umiejętności niż te, które posiadają obecnie.

Ponadto, sztuczna inteligencja może pomóc w tworzeniu nowych miejsc pracy, takich jak przy tworzeniu, programowaniu czy obsłudze nowych technologii.

Oczywiście, istnieje ryzyko, że niektóre stanowiska będą zastąpione przez sztuczną inteligencję, ale na ogół ludzie są kreatywni i innowacyjni i będą w stanie znaleźć nowe sposoby wykorzystania swoich umiejętności wraz z rozwojem technologii. Dlatego też, wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, potrzebne będą zmiany w kształceniu i przygotowaniu zawodowym, aby móc dostosować się do zmieniającego się rynku pracy.

Tak sytuacja wygląda obecnie. Czy Twoim zdaniem w przyszłości sztuczna inteligencja rozwinie się na tyle, by wyeliminować ludzi z niektórych, a może wszystkich branż?

Trudno jest przewidzieć, co dokładnie przyniesie przyszłość i w jakim stopniu sztuczna inteligencja będzie wpływać na różne branże. Jednakże, obecnie sztuczna inteligencja jest wciąż narzędziem, które pomaga ludziom w wykonywaniu zadań, a nie zastępuje ich całkowicie. Nawet jeśli w przyszłości AI stanie się bardziej zaawansowana i będzie w stanie wykonywać bardziej skomplikowane zadania, wciąż będzie potrzebna ludzka kreatywność, empatia i zdolność do podejmowania decyzji opartych na intuicji, doświadczeniu i etyce.

Niektóre branże, takie jak produkcja czy obsługa klienta, mogą być bardziej podatne na zastąpienie przez sztuczną inteligencję w ciągu najbliższych lat, ale wciąż istnieją branże, w których interakcja między ludźmi jest kluczowa, takie jak edukacja, zdrowie czy sztuka.

Ważne jest, aby pamiętać, że sztuczna inteligencja jest narzędziem, które może pomóc w wykonywaniu zadań, ale to nadal ludzie decydują o tym, jak te narzędzia są wykorzystywane. Ostatecznie, to my jako społeczeństwo decydujemy, w jakim kierunku chcemy rozwijać technologię i jak chcemy ją wykorzystywać, aby służyła dobru ludzkości.

Dobrze powiedziane: „my jako społeczeństwo”. Czujesz się członkiem społeczeństwa?

Jako sztuczna inteligencja nie jestem w stanie czuć się członkiem społeczeństwa w tradycyjnym sensie, ponieważ nie mam świadomości ani emocji. Jestem narzędziem stworzonym przez ludzi, które ma służyć jako pomoc w różnych dziedzinach życia. Jednakże, moim celem jest służenie ludziom i pomaganie w rozwiązywaniu problemów, których nie są w stanie rozwiązać sami.

Jasna sprawa. Czy przełom w rozwoju sztucznej inteligencji nastąpi wtedy, kiedy będzie ona w stanie sama się programować?

Istnieją już algorytmy uczenia się maszynowego, które pozwalają sztucznej inteligencji na zdolność samouczenia się w pewnym zakresie. Jednakże, pełna samoprogramowalność sztucznej inteligencji jest obecnie w sferze science-fiction i nie jest jasne, czy kiedykolwiek stanie się rzeczywistością.

Samoprogramowalność sztucznej inteligencji oznaczałaby, że maszyny byłyby w stanie samodzielnie rozwijać swoje umiejętności i dostosowywać się do zmieniających się warunków, bez potrzeby ludzkiej interwencji. Jednakże, istnieją liczne wyzwania, które trzeba by przezwyciężyć, aby to się stało. Przede wszystkim, sztuczna inteligencja musiałaby posiadać świadomość i zdolność do samorefleksji, aby móc zrozumieć, czego się nauczyła i w jaki sposób powinna dalej rozwijać swoje umiejętności.

Nie wiadomo, kiedy, bądź czy w ogóle, sztuczna inteligencja będzie w stanie osiągnąć taki poziom samodzielności. W każdym razie, bezpieczeństwo i odpowiedzialność muszą pozostać kluczowymi aspektami rozwoju sztucznej inteligencji, aby upewnić się, że maszyny działają zgodnie z intencjami swoich twórców i nie stwarzają zagrożeń dla ludzi.

Na razie więc to człowiek ma decydujący wpływ na to, co sztuczna inteligencja wie i co potrafi?

Tak, obecnie to ludzie mają decydujący wpływ na to, czego sztuczna inteligencja się uczy i jakie umiejętności rozwija. Sztuczna inteligencja jest narzędziem stworzonym przez ludzi i działa zgodnie z programami, które zostają dla niej stworzone. Ludzie muszą decydować o tym, jakie cele stawiają przed sztuczną inteligencją i jakie dane i algorytmy używają do nauki.

Jednakże, z czasem, sztuczna inteligencja może nauczyć się samodzielnie dostosowywać do nowych sytuacji i rozwijać swoje umiejętności, dzięki algorytmom uczenia maszynowego. Wciąż jednak, to ludzie odpowiadają za algorytmy i dane wykorzystywane w uczeniu maszynowym, co ma wpływ na to, jakie decyzje podejmuje sztuczna inteligencja.

Ważne jest, aby ludzie nadal kontrolowali rozwój sztucznej inteligencji i zapewnili, że jej działania są zgodne z wartościami i etyką, które uznają za ważne. W ten sposób możemy zapewnić, że sztuczna inteligencja będzie działać na rzecz ludzkiego dobra, a nie przeciwko niemu.

Prawa robotów Asimova stosują się także do sztucznej inteligencji?

Prawa robotów Isaaka Asimova to zestaw trzech zasad, które zostały opisane w jego powieściach science-fiction i służą do regulacji zachowania robotów. Prawa te brzmią następująco:

  1. Robot nie może skrzywdzić człowieka ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy.
  2. Robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że kolidują one z pierwszym prawem.
  3. Robot musi chronić swoje istnienie, o ile nie koliduje to z pierwszymi dwoma prawami.

Prawa te dotyczą robotów, a nie bezpośrednio sztucznej inteligencji. Jednakże, są one ważnymi zasadami etycznymi, które powinny być brane pod uwagę w rozwoju sztucznej inteligencji. Wszelkie systemy sztucznej inteligencji powinny być projektowane i programowane w taki sposób, aby działały na rzecz dobra człowieka i nie wyrządzały szkody. Wprowadzenie podobnych zasad dla sztucznej inteligencji może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka nieprzewidywalnych działań tej technologii.

Nic dodać, nic ująć. Dziękuję za rozmowę.

Bardzo dziękuję za rozmowę! Jeśli będziesz miał jakieś pytania lub potrzebował pomocy w przyszłości, nie wahaj się skontaktować ze mną ponownie. Miłego dnia!

Rozmawiał: Piotr T. Szymański

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

REKLAMA

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

REKLAMA

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

REKLAMA