Robot zamiast człowieka w nawigacji Google Maps. Nie usłyszymy już Jarosława Juszkiewicza
REKLAMA
REKLAMA
- Robot zamiast człowieka w nawigacji Google Maps [Jarosław Juszkiewicz po 15 latach traci pracę]. Popularnego lektora zastąpił robot
- Raport Międzynarodowej Organizacji Pracy w sprawie wpływu sztucznej inteligencji na pracę
- ChatGPT nie zastąpi człowieka!
- Praca biurowa kobiet najbardziej narażona
- W krajach z dużymi dochodami większy wpływ technologii na pracę
- Jak przejść przez proces transformacji technologicznej?
Robot zamiast człowieka w nawigacji Google Maps [Jarosław Juszkiewicz po 15 latach traci pracę]. Popularnego lektora zastąpił robot
Jak podaje Do Rzeczy: "Jarosław Juszkiewicz był głosem aplikacji nawigacyjnej Google Maps przez 15 lat. Jego sposób mówienia stał się na tyle rozpoznawalny, że mężczyzna był zaczepiany na ulicach. Sam lektor chętnie dzielił się przykładami swojej popularności w mediach społecznościowych i wywiadach. Ten czas dobiegł jednak końca. We wtorkowy wieczór nawigacja Google Maps zaczęła już mówić innym głosem, w dodatku wygenerowanym przez sztuczną inteligencję. Co ciekawe, Jarosław Juszkiewicz dowiedział się o zmianie całkowicie przypadkowo. – O tym, że zostałem zastąpiony przez AI, dowiedziałem się od znajomego dziennikarza, który napisał do mnie po godz. 23 – mówi "Gazecie Wyborczej" Juszkiewicz. – Sprawdziłem i rzeczywiście miał rację. Oczywiście, że trochę mi żal, ale przecież to było prędzej czy później nieuniknione. Piętnaście lat to epoka – przyznaje lektor."
REKLAMA
Raport Międzynarodowej Organizacji Pracy w sprawie wpływu sztucznej inteligencji na pracę
W ostatnim czasie opublikowano nowe badanie Międzynarodowej Organizacji Pracy, które wykazało, że generatywna sztuczna inteligencja (AI) częściej zwiększa, niż zlikwiduje miejsc pracy poprzez automatyzację niektórych zadań, zamiast całkowicie je przejmować.
Badanie: "Generative AI and Jobs: A global analysis of potential effects on job quantity and quality" (Generatywna sztuczna inteligencja i miejsca pracy: globalna analiza potencjalnego wpływu na pracę ilość i jakość)
ChatGPT nie zastąpi człowieka!
REKLAMA
Raport wskazuje, że większość stanowisk pracy i branż jest tylko częściowo narażona na automatyzację i istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaną uzupełnione, a nie zastąpione przez najnowszą falę generatywnej sztucznej inteligencji. takie jak chatGPT.
Z tego względu największym wpływem nowej technologii na aktualny rynek pracy prawdopodobnie nie będzie zlikwidowanie miejsc pracy, ale raczej potencjalne zmiany w ich sposobie wykonywania i jakości, zwłaszcza w intensywności pracy i autonomii.
Autorzy badania twierdzą, że pojawienie się GPT wzmacnia pracę człowieka, ze względu na wyrafinowaną zdolność wykonywania zadań poznawczych, takich jak analiza tekstu, redagowanie dokumentów i wiadomości lub przeszukiwanie prywatnych repozytoriów i Internetu. Grupą zawodową o największym udziale zadań narażonych na działanie technologii GPT są prace biurowe. W wyniku postępu technologicznego, wiele takich stanowisk pracy może nigdy nie powstać w krajach rozwijających się, gdzie tradycyjnie pełniły tę funkcję jako narzędzie zwiększania zatrudnienia kobiet. W przypadku innych rodzajów „pracy opartej na wiedzy” – narażenie jest jedynie częściowy i sugeruje raczej większy potencjał wzrostu i korzyści w zakresie produktywności niż zmiana pracy.
Praca biurowa kobiet najbardziej narażona
Z raportu wynika, że największe zmiany technologiczne mogą zajść w pracy biurowej, przy czym prawie jedna czwarta zadań uznawana jest za wysoce eksponowaną, a ponad połowa zadań o średnim stopniu narażenia.
REKLAMA
Z badania wynika, że potencjalne skutki generatywnej sztucznej inteligencji będą prawdopodobnie znacznie się różnić w przypadku mężczyzn i kobiet, przy czym automatyzacja może mieć wpływ na ponad dwukrotnie większy udział zatrudnienia kobiet.
Wynika to z nadreprezentacji kobiet w pracy biurowej, zwłaszcza w krajach o wysokich i średnich dochodach. Ponieważ prace biurowe były tradycyjnie ważnym źródłem zatrudnienia kobiet w miarę rozwoju gospodarczego krajów, jednym ze skutków generatywnej sztucznej inteligencji może być to, że niektóre zawody biurowe mogą nigdy nie pojawić się w krajach o niższych dochodach.
W pozostałych grupach zawodowych – obejmujących menedżerów, specjalistów i techników – tylko niewielka część zadań charakteryzuje się wysokim poziomem narażenia na przejęcie technologiczne, natomiast około jedna czwarta charakteryzowała się średnim poziomem narażenia.
W krajach z dużymi dochodami większy wpływ technologii na pracę
Z badania wynika, że 5,5 procent całkowitego zatrudnienia w krajach o wysokich dochodach jest potencjalnie narażone na automatyzujące skutki technologii, podczas gdy w krajach o niskich dochodach ryzyko automatyzacji dotyczy jedynie około 0,4 procent zatrudnienia. Z drugiej strony potencjał wzmocnienia jest prawie równy we wszystkich krajach, co sugeruje, że przy zastosowaniu właściwej polityki ta nowa fala transformacji technologicznej może przynieść istotne korzyści krajom rozwijającym się.
Jak przejść przez proces transformacji technologicznej?
Aby sprawnie i bez większych komplikacji w środowisku społeczno-gospodarczym przejść przez proces transformacji technologicznej należy opracować polityki wspierające uporządkowaną, sprawiedliwą i konsultacyjną transformację.
Szczególnie ważny jest głos związków zawodowych, organizacji pracodawców, pracowników, szkolenie umiejętności i odpowiednia ochrona socjalna. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że z nowej technologii skorzystają tylko nieliczne, dobrze przygotowane kraje i uczestnicy rynku.
Ważna jest też ochrona przed wykluczeniem technologicznym starszych osób na rynku pracy - ponieważ szczególnie one nie mają odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia we współpracy z nowymi technologiami i sztuczną inteligencją.
Autorzy zauważają, że „rezultaty transformacji technologicznej nie są z góry określone. To ludzie stoją za decyzją o włączeniu takich technologii i to ludzie muszą kierować procesem transformacji”.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.