REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ChatGPT pomoże w walce z cyberprzestępczością?

Subskrybuj nas na Youtube
chatgpt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ChatGPT stał się groźnym narzędziem w rękach cyberprzestępców. Jednak, jak przekonują eksperci z Sophos, ten zaawansowany model językowy, zdolny do pisania i analizowania nawet dłuższych tekstów, może być również bardzo pomocny w walce z hakerami i internetowymi oszustami. Sztuczną inteligencję da się z powodzeniem wykorzystać do namierzania podejrzanej aktywności, filtrowania wiadomości e-mail czy przeciwdziałania cyberatakom z wykorzystaniem komponentów wbudowanych w system Microsoft Windows (LOLBin). 

Badacze z firmy Sophos pracowali nad trzema projektami, które miały sprawdzić potencjał wykorzystania mechanizmu ChatGPT w cyberbezpieczeństwie. Na potrzeby eksperymentów sztuczna inteligencja trenowana była za pomocą zaledwie małej liczby próbek danych (tzw. Few-Shot Learning). To metoda uczenia maszynowego poprzez analizę wzorców, przypominająca sposób pozyskiwania i klasyfikowania informacji przez człowieka. Dla przykładu, wystarczy kilka zdjęć i namalowanych obrazów, aby ludzki mózg nauczył się odróżniać je od siebie. W podobny sposób, przedstawiając konkretne wzory, da się ćwiczyć SI, co dodatkowo ogranicza potrzebę gromadzenia dużej ilości wstępnie klasyfikowanych informacji. 

REKLAMA

Jakie możliwości ma ChatGPT

REKLAMA

Pierwszym projektem specjalistów z Sophos było opracowanie specjalnego interfejsu zapytań w języku naturalnym (stosowanym przez ludzi do komunikowania się między sobą), który pozwala na filtrowanie złośliwej aktywności w telemetrii oprogramowania zabezpieczającego. Z odpowiednio przygotowanym modelem możliwa stała się obsługa oprogramowania Sophos XDR (Extended Detection and Response) nawet bez znajomości struktury baz danych czy języka SQL. Wystarczyło, że operatorzy wpisywali proste komendy w języku angielskim np. „Pokaż mi wszystkie uruchomione procesy o nazwie powershell.exe”, aby jeszcze szybciej otrzymywać poszukiwane informacje.

– Od listopada 2022 r., kiedy Open AI pokazało światu ChatGPT, wielu specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa skupiało się głównie na zagrożeniach. Pojawiało się wiele pytań, np. o to czy przestępcy będą przy pomocy nowej technologii tworzyć złośliwe oprogramowanie albo pisać jeszcze bardziej przekonujące maile phishingowe. To możliwe, ale poza niebezpieczeństwami trzeba także zwracać uwagę na możliwości, jakie niesie wykorzystanie ChatGPT. Sztuczną inteligencję postrzegamy jako sprzymierzeńca – mówi Sean Gallagher, główny badacz zagrożeń w firmie Sophos. 

ChatGPT do walki ze spamem

REKLAMA

Chat GPT został także wykorzystany do opracowania nowego filtru antyspamowego. Eksperci Sophos wytrenowali istniejący już model językowy przy pomocy zaledwie kilku wiadomości o charakterze spamu. Okazało się to wystarczające, by czat zaczął wychwytywać niechciane e-maile i robił to znacznie skuteczniej niż tradycyjne filtry stosowane w poczcie elektronicznej.

Ostatnim z prototypowych zastosowań ChatGPT było stworzenie oprogramowania, które upraszczałoby rozkładanie na czynniki pierwsze ataków wykorzystujących narzędzia LOLBin (legalne oprogramowanie i komponenty wbudowane w system Microsoft Windows). Układane przez przestępców komendy wprowadzane w wierszu poleceń, które umożliwiają im wejście do systemu, są bardzo trudne do rozszyfrowywania nawet przez doświadczonych specjalistów. Sztuczna inteligencja, zdolna wygenerować działający kod w wielu językach skryptowych i programowania na podstawie poleceń wydanych w języku naturalnym, radzi sobie z tym o wiele lepiej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badacze wykorzystali ten fakt i wyszkolili model, aby robił coś odwrotnego – przygotowywał tekstowe opisy służące do późniejszej analizy cyberataków na podstawie wprowadzonych komend wiersza poleceń. Dlatego zastosowanie SI, ułatwiającej i przyspieszającej analizę kodu, może przyczynić się do skuteczniejszego powstrzymywania ataków z użyciem LOLBin w przyszłości. 

Czy ChatGPT odciąży specjalistów z IT

Zdaniem Seana Gallaghear z Sophos jednym z głównych problemów, z którymi mierzą się zespoły ds. bezpieczeństwa, jest duża ilość napływającego „szumu”. Specjaliści muszą sprawdzać zbyt dużą liczbę powiadomień i wykrytych sygnałów. Tymczasem wiele firm ma ograniczone zasoby ludzkie, które nie radzą sobie z dokładnym badaniem wszystkich potencjalnych niebezpieczeństw. Przez to cyberochrona nie jest aż tak skuteczna, jak powinna.

– Nasze analizy udowodniły, że ChatGPT może uprościć czasochłonne procesy i odciążyć specjalistów ds. bezpieczeństwa. Pracujemy już nad włączeniem niektórych z tych prototypowych rozwiązań do naszych produktów – przekonuje Sean Gallagher. – Efekty prac zespołu Sophos X-Ops udostępniliśmy na naszym GitHubie. Mogą z nich skorzystać wszyscy zainteresowani testowaniem możliwości oferowanych przez ChatGPT we własnych środowiskach analitycznych. Wierzymy, że w przyszłości sztuczna inteligencja może pełnić rolę „drugiego pilota” dla specjalistów ds. bezpieczeństwa – podsumowuje.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dezinformacja bronią XXI wieku. 6 wskazówek jak się przed nią chronić i nie rozpowszechniać „fake newsów”

Manipulowanie informacjami i ingerencja zagraniczna są poważnym zagrożeniem dla społeczeństwa. Fake newsy mogą podważać wiarygodność instytucji i procesów demokratycznych, uniemożliwiając ludziom podejmowanie świadomych decyzji lub zniechęcając ich do głosowania. Komisja Europejska w swoim wzmocnionym komunikacie przedstawia sześć wskazówek, jak wykryć i przeciwdziałać manipulacji informacjami.

12 topowych narzędzi do generowania obrazów AI – przegląd

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje tworzenie grafik, umożliwiając szybkie generowanie realistycznych obrazów, koncepcyjnych ilustracji i wizualizacji produktów – bez potrzeby angażowania grafików czy długiego procesu projektowego. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz: fotorealizmu, stylizowanych grafik koncepcyjnych, a może prostych ilustracji do mediów społecznościowych? Sprawdź 12 najlepszych generatorów obrazów AI, które pomogą Ci wybrać idealne narzędzie do Twoich kreatywnych projektów.

Legislacja a technologia. Regulowanie odpowiedzialności za sztuczną inteligencję

Pamiętacie "A.I. Sztuczna Inteligencja"? Film Spielberga, w którym robot marzy o byciu chłopcem? Ta wizja przyszłości staje się coraz mniej odległa. Choć maszyny jeszcze nie płaczą, już teraz wkraczają w nasze życie, podejmując decyzje w biznesie i przemyśle. To rewolucja, ale z jednym "ale": kto odpowiada za błędy tych cyfrowych mózgów?

Prawo sztucznej inteligencji: co pominięto w AI Act i projekcie polskiej ustawy. Gdzie szukać przepisów o AI jeżeli nie ma ich w AI Act ani w polskiej implementacji?

Sam AI Act jako mimo że jest rozporządzeniem unijnym i nie wymaga implementacji do przepisów prawa danego państwa członkowskiego, tak jak Dyrektywy unijne, to jednak wymaga uzupełnienia w prawie krajowym – co polski ustawodawca już zauważył. Obecnie prace nad taką ustawą (Projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji) są prowadzone, a wynik prac legislacyjnych możemy znaleźć tu: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390551 . Dodatkowo wcześniej opracowano również projekt ustawy o związkach zawodowych mający na celu zapewnienie właściwego informowania pracowników o wykorzystywaniu AI. Te akty prawne w mojej ocenie regulują głównie działania developerów AI oraz relacje między nimi a organami państwowymi i użytkownikami. TO czego ewidentnie brakuje, to regulacji sytuacji prawnej użytkowników i ich relacji z pozostałymi osobami. Czy to oznacza, że nie jest ona uregulowana w prawie?

REKLAMA

Sztuczna inteligencja (AI) - pierwsze europejskie regulacje prawne

W obecnych czasach jesteśmy świadkami kolejnego przełomowego wydarzenia na miarę rewolucji przemysłowej z XVIII wieku oraz nie tak odległej rewolucji cyfrowej. Mowa o sztucznej inteligencji AI (ang. artificial intelligence).

DeepSeek – szansa czy zagrożenie dla rozwoju AI?

Sztuczna inteligencja (AI) dynamicznie zmienia świat biznesu, wnosząc innowacje. Jednym z nich jest DeepSeek – technologia, która budzi zarówno entuzjazm, jak i obawy. Czy DeepSeek to szansa na rozwój AI, czy może zagrożenie dla przedsiębiorców? Jaką rolę odgrywa odpowiedzialne podejście do korzystania z tej technologii?

AI i automatyzacja w sektorze finansowym [WYWIAD]

Jak nowe technologie wpływają na pracę banków? Czy klienci powinni obawiać się o swoje pieniądze? Jak sztuczna inteligencja już teraz wspomaga pracę sektora finansowanego? Na pytania odpowiada Aleksander Kania Lider UiPath w Polsce.

Robot zamiast człowieka w nawigacji Google Maps. Nie usłyszymy już Jarosława Juszkiewicza

Ostatnio pisaliśmy o audycjach radiowych generowanych przez sztuczną inteligencję, a teraz przyszedł czas na robota zamiast człowieka w nawigacji Google Maps.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja – AI zaczyna być użytecznym pomocnikiem pracowników na coraz większej liczbie stanowisk pracy

Sztuczna inteligencja automatyzuje procesy, odciąża z rutynowych obowiązków i pomaga w kreatywnych zadaniach. Pracownicy uwolnieni z potrzeby wykonywania czasochłonnych, nudnych i powtarzalnych czynności mają więcej czasu na myślenie koncepcyjne i kreację.

Przejmij kontrolę nad sztuczną inteligencją – a AI w firmie. Jak w praktyce stosować przepisy AI Act

Przepisy regulujące korzystanie ze sztucznej inteligencji przez firmy, tak zwany AI Act, weszły w życie 1 sierpnia 2024 r. Ich celem jest wspieranie biznesu w odpowiedzialnym wdrażaniu oraz rozwoju AI, uwzględniając podnoszenie poziomu bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej.

REKLAMA