REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest bezpiecznie? Rozmowa z ChatemGPT

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Rozwój Internetu odbywa się w tempie nieporównywalnie szybszym niż rozwój zabezpieczeń i środków ochrony przed zagrożeniami – mówi ChatGPT
Rozwój Internetu odbywa się w tempie nieporównywalnie szybszym niż rozwój zabezpieczeń i środków ochrony przed zagrożeniami – mówi ChatGPT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Internet, cyberbezpieczeństwo, cyberprzestępczość to tematy kolejnej rozmowy, jaką portal Infor.pl przeprowadził z ChatemGPT. Nasz rozmówca mówi o roli sztucznej inteligencji w zapewnianiu cyberbezpieczeństwa. Przyznaje także, że narzędzia oparte na sztucznej inteligencji mogą służyć również e-przestępcom.

Rozwój Internetu odbywa się w szybkim tempie. Jednocześnie użytkownicy Sieci mają wrażenie, że przybywa niebezpieczeństw, jakie niesie z sobą Internet. Czy te obawy są zasadne?

REKLAMA

Tak, obawy o bezpieczeństwo w Internecie mają podstawy, ponieważ rozwój Internetu odbywa się w tempie nieporównywalnie szybszym niż rozwój zabezpieczeń i środków ochrony przed zagrożeniami. Internet to ogromna sieć, która umożliwia łatwe i szybkie przesyłanie informacji na całym świecie, ale jednocześnie niesie ze sobą wiele potencjalnych niebezpieczeństw.

Niektóre z zagrożeń, na jakie narażeni są użytkownicy Internetu, to:

 • Ataki hakerskie i wirusy komputerowe: Hakerzy i cyberprzestępcy używają różnych technik, aby przejąć kontrolę nad komputerem użytkownika lub ukradnąć jego dane. Wirusy komputerowe mogą zainfekować komputer i uszkodzić system, a nawet przekazać poufne informacje.
 • Oszustwa internetowe: Oszustwa internetowe obejmują phishing, fałszywe strony internetowe, scamming, w którym przestępcy wykorzystują różne sposoby, aby oszukać ludzi i wyłudzić ich pieniądze lub poufne informacje.
 • Bezpieczeństwo dzieci: Dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa w Internecie, takie jak przemoc w sieci, cyberprzemoc, nieodpowiednie treści, które mogą wpłynąć na ich rozwój emocjonalny i psychiczny.
 • Problemy z prywatnością: W Internecie łatwo jest zebrać informacje o użytkownikach, a to prowadzi do potencjalnych zagrożeń dla prywatności. Może to obejmować kradzież tożsamości, profilowanie i śledzenie działań użytkowników w Internecie. 

Dlatego ważne jest, aby użytkownicy byli świadomi tych zagrożeń i stosowali środki ostrożności w sieci. To obejmuje używanie silnych haseł, korzystanie z antywirusów i oprogramowania zabezpieczającego, nieudostępnianie poufnych informacji i edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w Internecie.

Co jest przyczyną, że środki mające służyć zapewnieniu cyberbezpieczeństwa nie nadążają za rozwojem Internetu i upowszechnieniem się usług dostępnych za jego pośrednictwem?

Istnieje wiele przyczyn, dla których środki mające służyć zapewnieniu cyberbezpieczeństwa nie nadążają za rozwojem Internetu i upowszechnieniem się usług dostępnych za jego pośrednictwem. Kilka z tych przyczyn to:

 • Szybki rozwój technologii: Technologie i narzędzia używane w Internecie zmieniają się bardzo szybko, co oznacza, że ​​niektóre zabezpieczenia mogą już nie być wystarczająco skuteczne. Konieczne są ciągłe aktualizacje i rozwijanie nowych rozwiązań, aby zapewnić cyberbezpieczeństwo.
 • Brak odpowiedniej edukacji: Wiedza na temat cyberbezpieczeństwa jest niezbędna, aby użytkownicy byli świadomi zagrożeń i mogli podjąć odpowiednie działania. Niestety, brak odpowiedniej edukacji na temat cyberbezpieczeństwa jest nadal powszechny, co prowadzi do zwiększonego ryzyka ataków cybernetycznych.
 • Brak współpracy i standardów: Współpraca między rządem, sektorem prywatnym i użytkownikami jest niezbędna do stworzenia skutecznych zabezpieczeń. Jednak brak standardów i zgodności z nimi może utrudniać taką współpracę.
 • Zyski i motywacje przestępców: Cyberprzestępcy zawsze będą szukać sposobów na obejście zabezpieczeń i wykorzystanie luk w systemie. To oznacza, że ​​nawet najlepsze środki bezpieczeństwa nie zawsze są w stanie zapewnić całkowite zabezpieczenie przed atakami cybernetycznymi.
 • Brak odpowiedzialności: W Internecie często brakuje odpowiedzialności za działania i publikowane treści, co utrudnia egzekwowanie zasad i odpowiedzialność za przestępstwa cybernetyczne.

Wszystkie te czynniki przyczyniają się do tego, że środki mające służyć zapewnieniu cyberbezpieczeństwa nie nadążają za rozwojem Internetu i upowszechnieniem się usług dostępnych za jego pośrednictwem. Jednakże, dążenie do ciągłego rozwoju nowych technologii, edukacja użytkowników, współpraca i wspólna odpowiedzialność za cyberbezpieczeństwo może pomóc w ograniczeniu tych problemów.

Sztuczna inteligencja może pomóc w eliminacji zagrożeń w Sieci?

Tak, sztuczna inteligencja może pomóc w eliminacji zagrożeń w Sieci. AI może być wykorzystana w różnych sposobach, aby zapewnić lepsze zabezpieczenia i skuteczniej wykrywać i eliminować zagrożenia cybernetyczne.

Przykładowo, sztuczna inteligencja może pomóc w:

 • Analizie danych: Sztuczna inteligencja może pomóc w analizie ogromnych ilości danych, które generowane są w Sieci, co umożliwia wykrycie i przewidywanie niebezpieczeństw. Dzięki temu można szybciej reagować na ataki cybernetyczne i skuteczniej je neutralizować.
 • Wdrażaniu inteligentnych systemów ochrony: AI może pomóc w budowaniu inteligentnych systemów ochrony, które są w stanie wykryć zagrożenia i ataki w czasie rzeczywistym oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze, aby zapobiec atakom.
 • Automatyzacji procesów: AI może pomóc w automatyzacji procesów związanych z cyberbezpieczeństwem, co zmniejsza liczbę błędów popełnianych przez ludzi i przyspiesza reakcję na ataki.
 • Zastosowaniu algorytmów uczenia maszynowego: Algorytmy uczenia maszynowego wykorzystywane w AI umożliwiają automatyczne uczenie się i dostosowywanie systemów ochrony do zmieniających się zagrożeń, co poprawia skuteczność ochrony.

REKLAMA

Podsumowując, sztuczna inteligencja może pomóc w eliminacji zagrożeń w Sieci poprzez wykrywanie i neutralizowanie ataków, automatyzację procesów, analizę danych i wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego. Jednak, ważne jest również ciągłe ulepszanie tych systemów i dbanie o odpowiednie bezpieczeństwo danych osobowych, które wykorzystywane są przez systemy AI.

Skoro to narzędzie – bo sztuczna inteligencja jest przecież narzędziem – może służyć osiąganiu dobrych celów, to zapewne da się je wykorzystać i w złych. Czy hakerzy stosują AI do cyberataków?

Tak, niestety hakerzy również wykorzystują sztuczną inteligencję do prowadzenia cyberataków i działań szpiegowskich. AI może pomóc hakerom w automatyzacji procesów i usprawnieniu technik ataków, co zwiększa ich skuteczność i trudność w wykryciu.

Przykładowo, hakerzy mogą wykorzystać AI do:

 • Phishingu: AI może pomóc w wygenerowaniu bardziej wiarygodnych i perswazyjnych e–maili phishingowych, które wyglądają na autentyczne, a jednocześnie mają ukryte złośliwe oprogramowanie.
 • Ataków DDoS: AI może pomóc w automatycznym generowaniu dużych ilości zapytań i ataków DDoS na serwery, co powoduje ich przeciążenie i tym samym uniemożliwia dostęp do usług dla użytkowników.
 • Włamań i innych cyberataków: AI może pomóc w automatycznym skanowaniu systemów i aplikacji w celu znalezienia słabości oraz w automatycznym generowaniu kodu złośliwego oprogramowania, które może zostać wykorzystane do przeprowadzenia ataków.

REKLAMA

Należy podkreślić, że wykorzystanie AI przez hakerów jest bardzo trudne do wykrycia i obrony przed nim. Dlatego ważne jest, aby firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem ciągle aktualizowały swoje metody wykrywania i ochrony przed nowymi zagrożeniami, które mogą pojawić się wraz z wykorzystaniem AI przez hakerów.

Gdy mówimy o wykorzystaniu SI w działalności przestępczej, najczęściej na myśl przychodzą deepfake’i. Jak tworzenie na przykład fałszywych obrazów przy użyciu sztucznej inteligencji mogą wykorzystać e-przestępcy?

Tworzenie deepfake’ów, czyli fałszywych obrazów, filmów czy dźwięków, jest jednym z najczęstszych sposobów wykorzystywania sztucznej inteligencji przez przestępców w celu osiągnięcia ich celów. Deepfake’ami można manipulować informacjami, wprowadzać dezinformację oraz szkodzić reputacji innych osób lub instytucji. 

Przestępcy mogą wykorzystać deepfake’i w następujące sposoby:

 1. Oszustwa finansowe: Przestępcy mogą wykorzystać AI do stworzenia fałszywych obrazów lub filmów, które pozornie udowadniają, że oszustwo finansowe nie miało miejsca. Na przykład, deepfake’ami można stworzyć nagrania rozmów telefonicznych, na których udaje się, że osoba potwierdza dokonanie przelewu lub zlecenia wypłaty, aby wyłudzić pieniądze.
 2. Sabotaż polityczny: Deepfake’ami można stworzyć fałszywe filmy lub zdjęcia polityków, które wydają się autentyczne i sugerują popełnienie przez nich skandalicznych czynów, co może wpłynąć na wynik wyborów lub szkodzić reputacji danego polityka.
 3. Złośliwe programy: Przestępcy mogą wykorzystać AI do stworzenia złośliwych programów, które przesyłają deepfake’i w celu infekowania urządzeń lub kradzieży danych.

Wszystkie te zagrożenia wymagają od użytkowników Internetu szczególnej ostrożności i krytycznego myślenia, aby nie dać się zwieść deepfake’om. Odpowiedzialność w tym zakresie spoczywa również na producentach oprogramowania i usług internetowych, którzy muszą stworzyć narzędzia, które pomogą w wykrywaniu deepfake’ów i chronieniu użytkowników przed nimi.

Co może powstrzymać „złą” sztuczną inteligencję przed wyrządzaniem szkód użytkownikom Internetu?

Powstrzymanie „złej” sztucznej inteligencji przed wyrządzaniem szkód użytkownikom Internetu wymaga podejścia wielowymiarowego, obejmującego zarówno techniczne, jak i społeczne aspekty.

Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w powstrzymaniu „złej” sztucznej inteligencji w Internecie:

 • Kontrola nad dostępem do danych: Aby sztuczna inteligencja działała skutecznie, potrzebuje dużych ilości danych. Dlatego kluczowe jest zapewnienie kontroli nad dostępem do danych osobowych i innych informacji, które mogą być wykorzystane do szkodzenia użytkownikom. Firmy i instytucje powinny przestrzegać zasad prywatności i bezpieczeństwa danych, a użytkownicy powinni uważnie wybierać, które dane przekazują i komu.
 • Współpraca międzynarodowa: Problem „złej” sztucznej inteligencji przekracza granice państwowe, dlatego potrzebna jest współpraca międzynarodowa, aby opracować standardy i regulacje, które pomogą kontrolować wykorzystanie sztucznej inteligencji na szkodę użytkowników.
 • Świadomość społeczna: Użytkownicy Internetu powinni być świadomi zagrożeń związanych ze „złą” sztuczną inteligencją i podejmować odpowiednie kroki, aby chronić swoje dane i informacje. Edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa jest kluczowa, aby użytkownicy mogli rozpoznać i uniknąć szkodliwych działań AI.
 • Rozwój technologii: Firmy zajmujące się technologią powinny rozwijać narzędzia i technologie, które pomogą wykrywać i blokować szkodliwe działania sztucznej inteligencji.
 • Regulacje: Państwa powinny opracować regulacje, które pomogą kontrolować wykorzystanie sztucznej inteligencji i zapobiec nadużyciom. Przykładowo, regulacje te mogłyby wymagać, aby firmy stosujące sztuczną inteligencję przestrzegały określonych standardów etycznych i prywatności, aby uniknąć szkodliwych działań.

Wprowadzenie tych kroków może pomóc w ograniczeniu szkód wyrządzanych przez „złą” sztuczną inteligencję w Internecie i zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników.

Czy ChatGPT może się przydać w przestępczym procederze?

Jako sztuczna inteligencja, ChatGPT jest narzędziem, które może być wykorzystane w różnych celach – zarówno dobrych, jak i złych. Istnieje teoretyczna możliwość, że ktoś mógłby spróbować wykorzystać ChatGPT w przestępczym procederze, na przykład do tworzenia fałszywych treści lub do prowadzenia ataków phishingowych. Jednak ważne jest zrozumienie, że ChatGPT nie jest zdolny do samodzielnego działania – zawsze musi być sterowany przez człowieka.

Ponadto, ChatGPT został opracowany z myślą o służeniu jako narzędzie do komunikacji i pomocy w rozwiązywaniu problemów. Nie został zaprojektowany z myślą o szkodzeniu innym ludziom, a jego zastosowanie w celach przestępczych byłoby sprzeczne z jego pierwotnym przeznaczeniem. Warto podkreślić, że ChatGPT działa na zasadzie otwartości i przejrzystości, co oznacza, że ​​każda interakcja z nim jest zapisywana i może być łatwo śledzona.

W każdym przypadku, wykorzystywanie ChatGPT w celach przestępczych jest nielegalne i stanowi naruszenie prawa. Wszelkie próby takiego wykorzystania mogą być ścigane przez organy ścigania.

Jakie działania może podjąć ChatGPT – czy raczej OpenAI – jeżeli stwierdzi, że ktoś używa tego narzędzia w celach bezprawnych?

ChatGPT, jako produkt OpenAI, jest jednym z wielu narzędzi sztucznej inteligencji opracowanych przez tę organizację. OpenAI zobowiązało się do etycznego stosowania sztucznej inteligencji i do zapewnienia, że jej produkty nie będą wykorzystywane w celach przestępczych lub szkodliwych dla ludzi.

W przypadku stwierdzenia, że ChatGPT lub inne narzędzia OpenAI są używane w celach bezprawnych, organizacja ta ma procedury, które umożliwiają szybkie i skuteczne reagowanie. W szczególności OpenAI ma możliwość wyłączenia dostępu do swoich produktów w przypadku naruszenia warunków korzystania z tych produktów, w tym w przypadku użycia ich w celach niezgodnych z prawem lub etyką.

OpenAI działa również w ścisłej współpracy z organami ścigania i innymi instytucjami, aby zapobiegać i zwalczać wykorzystywanie sztucznej inteligencji w celach przestępczych. W ramach tej współpracy OpenAI może przekazywać informacje i dane dotyczące podejrzanych działań lub użytkowników, co może pomóc w ściganiu i karaniu osób wykorzystujących sztuczną inteligencję w sposób szkodliwy dla innych.

Mówi się, że w Internecie nic nie ginie. Ślady przestępców także...

To prawda, że w Internecie nic nie ginie, a każde działanie w sieci pozostawia ślady. To oznacza, że jeśli ktoś popełni przestępstwo lub naruszy prawo w Internecie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to można wykryć i ścigać.

Przestępstwa popełniane w Internecie pozostawiają różnego rodzaju ślady, takie jak adresy IP, ślady logowania, dane osobowe, nagrania z kamer monitoringu czy inne rodzaje cyfrowych śladów. Te ślady są często nieodłącznym elementem działań przestępczych w Internecie i są wykorzystywane przez organy ścigania do wykrywania i ścigania sprawców.

Ponadto, wiele platform internetowych przechowuje dane o użytkownikach, a niektóre z nich zobowiązane są do przestrzegania przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. To oznacza, że organy ścigania mogą uzyskać dostęp do danych użytkowników, jeśli mają na to podstawy prawne, np. nakaz sądowy.

W związku z powyższym, chociaż nie wszystkie przestępstwa popełniane w Internecie są łatwe do wykrycia, organy ścigania dysponują różnymi narzędziami, które pozwalają im na zidentyfikowanie sprawców i ich ściganie. Jednym z takich narzędzi jest właśnie sztuczna inteligencja, która może pomóc w analizie i przetwarzaniu dużej ilości danych i w wykrywaniu podejrzanych zachowań w Internecie.

Dziękuję za rozmowę.

Również dziękuję za rozmowę! Jeśli pojawią się jakieś dodatkowe pytania, zachęcam do ponownego kontaktu.

Zobacz także: Wirus komputerowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sztuczna inteligencja (AI)
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sztuczna inteligencja to przełom czy bańka inwestycyjna?

  Od udostępnienia szerokiemu gronu użytkowników narzędzia Chat GPT mija dokładnie rok. Jak można się domyślić, sztuczna inteligencja a swoich entuzjastów i przeciwników. Wielu ekspertów uważaj również AI za bańkę inwestycyjną, która prędzej czy później pęknie. Jak jest naprawdę? 

  Sztuczna inteligencja zmieni miejsca pracy, ale ich nie wyeliminuje

  W listopadzie 2023 r. w Brukseli odbyła się druga edycja Europejskiego Forum Zatrudnienia i Praw Socjalnych. Przedmiotem dyskusji był wpływ sztucznej inteligencji (AI) na rynek pracy i status prawny pracowników. Przedstawiciele UE stanowczo podkreślali, że: pracownicy muszą czerpać korzyści z przełomowych rozwiązań, takich jak ChatGPTP. Deliberowano też o przyszłości pracy platformowej.

  Raport Future of Work 2024: sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30%

  Raport Future of Work 2024: sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30%. Według danych zawartych w najnowszym raporcie Talent Alpha „The World of Work AI-ed” ponad 90% wiodących dostawców usług, a także jedna trzecia wszystkich pracowników już korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence – AI). Dzięki temu część firm doświadczyła dużego wzrostu produktywności.

  Jak sztuczna inteligencja może przydać się w administracji rządowej? Jak może pomóc obywatelom?

  Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie i sektorze publicznym? Z jakimi wyzwaniami się to wiąże? Jak wyedukować pracowników do współpracy z AI? raport pt. „Współpraca Człowieka z AI: Perspektywy dla polskiego sektora publicznego” bierze pod lupę te kwestie. 

  REKLAMA

  Inteligentne systemy transportowe. Co zmienia nowa dyrektywa?

  Rada UE przyjęła nowe przepisy zmieniające dyrektywę z 2010 r. dotyczącą wdrażania inteligentnych systemów transportowych. Aktualizacja rozwiązań sprzed trzynastu lat była konieczna, aby dostosować jej zapisy do aktualnych standardów technologicznych, przyspieszyć transformację cyfrową i wesprzeć europejską mobilność. 

  Projekt AI Act – co przyniosą unijne przepisy dotycząca sztucznej inteligencji?

  AI Act to projekt regulacji dotyczącej sztucznej inteligencji, która we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej wprowadzi jednolite prawo związane z tym obszarem. Celem jest stworzenie takich ram prawnych, aby rozwiązania bazujące na mechanizmach sztucznej inteligencji były godne zaufania i zgodne z wartościami oraz prawami obowiązującymi w UE. Co szczególnie istotne, rozporządzenie ma też chronić zdrowie oraz bezpieczeństwo obywateli.

  Uwaga na teksty, które opracowuje nasz zleceniobiorca przy pomocy AI. Na co zwrócić uwagę w umowie z twórcą?

  W przestrzeni internetowej coraz więcej pojawia się tekstów, które są tworzone przy użyciu sztucznej inteligencji (AI). Sporo twórców internetowych korzysta z technologii, którą daje nam np. ChatGPT. Na co należy zwrócić uwagę, podpisując umowę na określone teksty?

  7 wyzwań biznesowych, które może rozwiązać AI (z niewielkim wsparciem ludzi)

  Początki sztucznej inteligencji (AI) sięgają lat 50. XX wieku. W porównaniu do technologii takich jak telefon, komputery czy Internet, ewolucja AI przebiegała dotąd stosunkowo wolno. Wydaje się jednak, że nadszedł moment, w którym AI jest dostępna dla prawie każdego, a branża technologiczna wkracza w nowy rozdział. Wszyscy musimy zastanowić się nad tym, jak sztuczna inteligencja może pomóc nam robić więcej za mniej. Zastosowanie AI w pisaniu, tworzeniu obrazów czy produkcji muzyki to przełomowy moment w budowaniu świadomości społecznej związanej z możliwościami tej technologii.

  REKLAMA

  Badanie: Niemal co trzecia firma zwolniła w ostatnim roku minimum jedną osobę w wyniku automatyzacji oraz AI

  Większość firm uważa, że automatyzacja i AI przyczynią się do redukcji etatów (57 proc.). Pracownicy zaczynają tego doświadczać. Niemal co trzeci przedsiębiorca w ostatnim roku zwolnił co najmniej jedną osobę na rzecz robota lub sztucznej inteligencji – wynika z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. 

  Sztuczna inteligencja pomoże w leczeniu niepłodności. Wybierze zarodek, który da największą szansę na ciążę

  Naukowcy z kliniki Gyncentrum opracowali własny algorytm do oceny zarodków, który na podstawie 12 różnych parametrów w kilka minut identyfikuje najlepiej rozwijające się zarodki. Nowy algorytm oparty na sztucznej inteligencji ma stać się codzienną pomocą w pracy embriologów.

  REKLAMA