REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ChatGPT, czyli program AI z inteligencją na poziomie kota

ChatGP, program, AI
ChatGP, czyli program AI z inteligencję na poziomie kota

REKLAMA

REKLAMA

ChatGPT, program udostępniony przez Open AI, będący tzw. modelem językowym opartym na sztucznej inteligencji, wzbudził ogromne społeczne zainteresowanie. Program ma inteligencję na poziomie kota, ale wiedzę ma ogromną.

ChatGPT. Wybuch sztucznej inteligencji (AI)

REKLAMA

- W ciągu zaledwie 2 miesięcy z inteligentnym chatGPT porozmawiało ponad 100 mln osób na cały świecie, w tym tysiące Polaków, bo chat porozumiewa się także po polsku - mówi w rozmowie z MarketNews24 Zbigniew Gajewski, Partner w Ośrodku THINKTANK, ekspert w zakresie zastosowań sztucznej inteligencji. – Można zapytać o to, co jadał na kolację król Ludwik XIV, ale też o przyszłość sztucznej inteligencji i uzyskamy odpowiedź ciekawą i poprawną na poziomie, na poziomie maturzysty.

REKLAMA

Co jest takiego wyjątkowego w tym wydarzeniu? Do tej pory o sztucznej inteligencji rozmawiali głównie eksperci, aż tu nagle trafiła ona „pod strzechy”. To powszechne zainteresowanie jest zrozumiale, bo chatGPT jest faktycznie ogromnym osiągnięciem ludzkiej inteligencji. Bo chociaż sam chatGPT ma prawdziwej inteligencji najwyżej tyle co mój kot, ale wie o naszym świecie dużo, dużo więcej niż 95 proc. ludzkości. Został bowiem nakarmiony ogromna ilością informacji z całego Internetu, które przetworzone na tekst zajęłaby 700 GB przestrzeni na naszych dyskach komputerowych.

ChatGPT - do czego służy?

Poza tym, że odpowiada na dowolne pytania, ChatGPT tworzy również poezję, powieści, teksty piosnek, scenariusze filmowe, recenzje, sporządza podsumowania finansowe. W połączeniu z inną aplikacją Open AI tworzy też obrazy, logotypy i inne grafiki użytkowe, wykonywane dotąd przez zawodowych grafików. Umie także napisać kod informatyczny na podstawie polecenia zadanego przez osoby nie będące informatykami.

ChatGPT - co to oznacza dla świata? Jakie mogą być skutki dla biznesu?

REKLAMA

- Zmobilizowała się konkurencja firmy OpenAI i wspierającego ją Microsoftu. Google Amazon, Facebook, chiński Baidu i kilkanaście innych mniej znanych firm przyspieszyło prace nad własnymi botami konwersacyjnymi, których już teraz jest na rynku co najmniej 15, z niektórymi można porozumiewać się także głosowo – wyjaśnia Z.Gajewski.

W konsekwencji będziemy mieli dużo bardziej zaawansowanych asystentów osobistych w smartfonie czy w urządzeniach domowych typu Aleksa b. Będziemy mieli też jeszcze łatwiejszy dostęp do wiedzy dzięki dużo sprawniejszym wyszukiwarkom internetowym, a wiele innych zastosowań dopiero zostanie wymyślonych, bo jak jest technologia, to ludzka kreatywność znajdzie dla niej zastosowanie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ten wysyp nowych rozwiązań sztucznej inteligencji oznacza ogromne przyspieszenie jej rozwoju nie tylko w dziedzinie czatów, ale i innych zastosowań AI. W efekcie przybliża moment, kiedy przysłowiowe roboty zaczną zabierać ludziom pracę. Co prawda dzięki sztucznej inteligencji powstają też nowe zawody, ale jak na razie jest mało prawdopodobne, by nowych miejsc pracy było tyle samo co utraconych. To wymaga od rządzących opracowania planu, jak rozwiązywać problem narastającego bezrobocia technologicznego.

ChatGPT - co dalej? Obawy specjalistów

Uruchomienie ChatGPT pogłębia także obawy specjalistów o bezpieczeństwo ludzi w świecie sztucznej inteligencji. Na razie nie grozi nam bunt robotów, ale za to prawdopodo0bna jest kolejna eksplozja tzw. deep fejków, czyli dezinformacji. Już dziś mamy z tym wielki problem, ale kiedy nastąpi masowe korzystanie z chatów konwersacyjnych, ich błędy mogą mieć bardzo poważne negatywne konsekwencje dla ludzi.

Ze sztuczną inteligencją jest więc tak, jak było z każdą nową technologią w historii ludzkości: rozwiązuje jedne problemy, ale generuje wiele innych. Od nas ludzi zależy, czy SI będzie nam więcej dawała niż zabierała.

 
Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawo sztucznej inteligencji: co pominięto w AI Act i projekcie polskiej ustawy. Gdzie szukać przepisów o AI jeżeli nie ma ich w AI Act ani w polskiej implementacji?

Sam AI Act jako mimo że jest rozporządzeniem unijnym i nie wymaga implementacji do przepisów prawa danego państwa członkowskiego, tak jak Dyrektywy unijne, to jednak wymaga uzupełnienia w prawie krajowym – co polski ustawodawca już zauważył. Obecnie prace nad taką ustawą (Projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji) są prowadzone, a wynik prac legislacyjnych możemy znaleźć tu: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390551 . Dodatkowo wcześniej opracowano również projekt ustawy o związkach zawodowych mający na celu zapewnienie właściwego informowania pracowników o wykorzystywaniu AI. Te akty prawne w mojej ocenie regulują głównie działania developerów AI oraz relacje między nimi a organami państwowymi i użytkownikami. TO czego ewidentnie brakuje, to regulacji sytuacji prawnej użytkowników i ich relacji z pozostałymi osobami. Czy to oznacza, że nie jest ona uregulowana w prawie?

Sztuczna inteligencja (AI) - pierwsze europejskie regulacje prawne

W obecnych czasach jesteśmy świadkami kolejnego przełomowego wydarzenia na miarę rewolucji przemysłowej z XVIII wieku oraz nie tak odległej rewolucji cyfrowej. Mowa o sztucznej inteligencji AI (ang. artificial intelligence).

DeepSeek – szansa czy zagrożenie dla rozwoju AI?

Sztuczna inteligencja (AI) dynamicznie zmienia świat biznesu, wnosząc innowacje. Jednym z nich jest DeepSeek – technologia, która budzi zarówno entuzjazm, jak i obawy. Czy DeepSeek to szansa na rozwój AI, czy może zagrożenie dla przedsiębiorców? Jaką rolę odgrywa odpowiedzialne podejście do korzystania z tej technologii?

AI i automatyzacja w sektorze finansowym [WYWIAD]

Jak nowe technologie wpływają na pracę banków? Czy klienci powinni obawiać się o swoje pieniądze? Jak sztuczna inteligencja już teraz wspomaga pracę sektora finansowanego? Na pytania odpowiada Aleksander Kania Lider UiPath w Polsce.

REKLAMA

Robot zamiast człowieka w nawigacji Google Maps. Nie usłyszymy już Jarosława Juszkiewicza

Ostatnio pisaliśmy o audycjach radiowych generowanych przez sztuczną inteligencję, a teraz przyszedł czas na robota zamiast człowieka w nawigacji Google Maps.

Sztuczna inteligencja – AI zaczyna być użytecznym pomocnikiem pracowników na coraz większej liczbie stanowisk pracy

Sztuczna inteligencja automatyzuje procesy, odciąża z rutynowych obowiązków i pomaga w kreatywnych zadaniach. Pracownicy uwolnieni z potrzeby wykonywania czasochłonnych, nudnych i powtarzalnych czynności mają więcej czasu na myślenie koncepcyjne i kreację.

Przejmij kontrolę nad sztuczną inteligencją – a AI w firmie. Jak w praktyce stosować przepisy AI Act

Przepisy regulujące korzystanie ze sztucznej inteligencji przez firmy, tak zwany AI Act, weszły w życie 1 sierpnia 2024 r. Ich celem jest wspieranie biznesu w odpowiedzialnym wdrażaniu oraz rozwoju AI, uwzględniając podnoszenie poziomu bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej.

Sztuczna inteligencja w nowoczesnym biznesie

W dobie cyfryzacji, sztuczna inteligencja (AI) staje się nieodłącznym elementem strategii biznesowych firm na całym świecie. Jej rola w zwiększaniu efektywności i produktywności zespołów jest nieoceniona. AI rewolucjonizuje codzienne operacje zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zespołowym.

REKLAMA

AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

REKLAMA