REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?

Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?
Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dynamicznym świecie biznesu innowacje odgrywają kluczową rolę. Sztuczna inteligencja (AI) staje się rewolucyjnym narzędziem, zmieniającym sposób, w jaki firmy funkcjonują i konkurują na rynku. Rozwój generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, stał się punktem zwrotnym dla liderów biznesu, wyznaczając nowe standardy w dziedzinie technologii. W odpowiedzi na ten trend Lazarski University of Technology wprowadza innowacyjny program "Gen AI dla Biznesu", który nie tylko dostarcza teoretycznej wiedzy o sztucznej inteligencji, ale skupia się też na jej praktycznym wykorzystaniu w biznesie. Uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę, ale i niezbędne narzędzia do efektywnego wykorzystania AI w celu rozwijania innowacji i wzmacniania przewagi konkurencyjnej swoich firm.

Generatywna Sztuczna Inteligencja (Gen AI). Kierunek rozwoju biznesu

Generatywna Sztuczna Inteligencja (Gen AI) to przełomowa technologia bazująca na Large Language Models (LLMs) wykorzystujących pre-trening na ogromnych zbiorach danych, umożliwiająca tworzenie nowych, różnorodnych form treści. Ostatnie trendy w dziedzinie Gen AI, z ChatGPT jako flagowym przykładem, zapowiadają nową erę w rozwoju sztucznej inteligencji. Ta innowacyjna technologia umożliwia firmom nie tylko efektywną analizę danych, ale również generowanie kreatywnych treści, otwierając przed biznesem szereg nowych możliwości i perspektyw.

ChatGPT stał się najszybciej rozwijającą się aplikacją, która osiągnęła 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie (MAU) i zrobiła to organicznie w zaledwie 6 tygodni. Dla porównania, Instagram potrzebował 2.5 roku, WhatsApp 3.5 roku, a YouTube i Facebook 4 lata, aby osiągnąć ten poziom.

Z raportów branżowych wynika, że aż jedna trzecia przedsiębiorstw regularnie wykorzystuje już generatywną sztuczną inteligencję, co stanowi 60% firm zgłaszających adopcję AI. W świecie, w którym AI odmienia krajobraz biznesowy, wzmacniając sektory od marketingu po obsługę klienta, firmy, które zaadaptują się najszybciej, przetrwają i wykreują sobie przewagę konkurencyjną.

Zainteresowanie ChatGPT przekroczyło już wszelkie dotychczasowe trendy, stając się punktem zwrotnym dla liderów biznesowych w zakresie sztucznej inteligencji.

REKLAMA

zainteresowanie sztuczną inteligencją - źródło- workativ.com

 

 

Źródło zewnętrzne

Źródło: http://workativ.com

Badanie firmy Salesforce pokazuje, że 51% firm zajmujących się marketingiem używa już sztucznej inteligencji, a 27% planuje wdrożenie technologii AI w ciągu następnych dwóch lat[1]. Z kolei badanie przeprowadzone przez National Bureau of Economic Research w 2023 roku wykazało, że firmy korzystające z Gen AI odnotowują średnio o 14% wyższą produktywność na godzinę pracy, wliczając w to aż 34% wzrost u nowych pracowników i tych z niskimi kwalifikacjami.[2] – dodaje Jakub Norkiewicz z Horizont.ai.

Jak działa generatywna AI?

W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli sztucznej inteligencji, które głównie polegają na algorytmach uczenia maszynowego do klasyfikacji i analizy danych, generatywna AI (Gen AI) wykorzystuje zaawansowane techniki, opierając się na znacznych ilościach danych tekstowych lub innych danych zgromadzonych z internetu. Gen AI jest formą autonomicznego uczenia maszynowego, skoncentrowaną na przetwarzaniu języka naturalnego, zdolną do prognozowania i generowania kolejnych sekwencji tekstu na podstawie wprowadzonych promptów. W odróżnieniu od tradycyjnych modeli, które przede wszystkim klasyfikują istniejące informacje, Gen AI ma zdolność do tworzenia nowych, złożonych treści, działając na bazie ograniczonej ilości danych wejściowych - wyjaśnia Oskar Korszeń z Horyzont.ai

Praktyczne zastosowanie Gen AI w biznesie

Zainteresowanie Gen AI w kręgach biznesowych stale rośnie, co sugeruje, że stanie się ona standardem w różnorodnych branżach. Dla firm, które pragną utrzymać się na czele konkurencji, umiejętność korzystania z Gen AI okaże się kluczowa. W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku Lazarski University of Technology przygotował program "Generatywna Sztuczna Inteligencja dla Biznesu," który kładzie nacisk na praktyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesowym kontekście.

Gen AI otwiera przed firmami nowe możliwości do oszczędzenia czasu i finansów, obejmujące:
- automatyzację zadań za pomocą ChatGPT i Make.com, 
- personalizację doświadczeń klientów za pomocą AI Chatbotów, 
- szybkie tworzenie kodu za pomocą ChatGPT, 
- automatyzację projektowania graficznego za pomocą MidJourney, Dall-3 i Stable Diffusion,
- automatyzację projektowania filmowego za pomocą Runway i Deforum
 i wiele innych. 

Zdobycie kompetencji z zakresu sztucznej inteligencji staje się nie tylko kluczowym elementem otwierającym drzwi do innowacyjności, ale także istotnym narzędziem usprawniającym efektywność i kreatywność w pracy. Dzięki zdobytym umiejętnościom w zakresie Generatywnej Sztucznej Inteligencji, uczestnicy programu "Gen AI dla Biznesu" na LUT mają niepowtarzalną szansę nie tylko zrozumienia potencjału AI, ale także skutecznego wykorzystania go w codziennych operacjach biznesowych. W kontekście dzisiejszej edukacji, gdzie nowoczesne narzędzia są kluczowe, program ten oferuje praktyczne podejście do nauki AI, wspierając jednocześnie usprawnianie procesów i komunikację w miejscu pracy. To propozycja dla wszystkich, którzy widzą w sztucznej inteligencji nie tylko rewolucję w technologii, ale także efektywne narzędzie wspierające codzienne wyzwania biznesowe. Program ten jest dedykowany ambitnym przedsiębiorcom, liderom biznesowym, menedżerom innowacji i wszystkim związanym z biznesem, którzy pragną zgłębić praktyczne aspekty wykorzystania sztucznej inteligencji w środowisku pracy – mówi Marlena Wieteska, ekspertka od innowacji na Uczelni Łazarskiego oraz na Lazarski University of Technology, wykładowczyni, trenerka i mentorka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kroki do wdrożenia Gen AI w firmie opracowane przez Horyzont.ai.

Dla przedsiębiorstw pragnących skorzystać z rewolucyjnych możliwości Gen AI, powstał przewodnik wdrożenia:

1) Zrozumienie Gen AI - przed rozpoczęciem wdrożenia warto zdobyć gruntowną wiedzę na temat Gen AI. Dostęp do materiałów edukacyjnych, webinarów i kursów online ułatwi zrozumienie podstaw tej technologii.

2) Zdefiniowanie obszarów zastosowania - identyfikacja obszarów, w których Gen AI może przynieść największe korzyści dla firmy. Czy będą to obszary marketingu, obsługi klienta, czy analizy danych, zależy od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

3) Zbieranie danych - zidentyfikowanie i zebranie odpowiednich danych to istotny element nauki Gen AI. Dane klientów, informacje rynkowe czy zasoby wiedzy technicznej stanowią bazę dla efektywnego działania tej technologii.

4) Na rynku dostępne są różne narzędzia Gen AI. Ważny jest wybór tych, które najlepiej pasują do celów firmy i są łatwo integrowalne z istniejącymi systemami.

5) Przed pełnym wdrożeniem zaleca się przetestowanie Gen AI w małym projekcie pilotażowym. Pozwoli to na ocenę skuteczności i zrozumienie ewentualnych potrzeb dostosowania.

6) Regularna analiza wyników i optymalizacja działania Gen AI są niezbędne. Monitoring kluczowych wskaźników efektywności oraz zbieranie opinii użytkowników pozwalają na stałe ulepszanie narzędzi.

7) Wprowadzenie Gen AI wymaga przeszkolenia zespołu w zakresie korzystania z tej technologii. Zrozumienie możliwości Gen AI i nauka obsługi narzędzi są istotne dla skutecznego wdrożenia.

8) Po udanym pilotażu i optymalizacji, można rozszerzyć użycie Gen AI na inne działy i procesy w firmie.

9) Monitorowanie trendów - dziedzina Gen AI rozwija się dynamicznie. Bieżący monitoring najnowszych trendów pozwala na dostosowanie strategii wdrożenia, aby korzystać z nowych możliwości.

10) Zapewnienie bezpieczeństwa i zgodności – upewnienie się, że użycie Gen AI jest zgodne z przepisami o ochronie danych i prywatności, to ważny element wdrożenia. Implementacja odpowiednich zabezpieczeń i procedur weryfikacji treści gwarantuje bezpieczne korzystanie z tej technologii.

Wyzwania i szanse dla przedsiębiorców i liderów biznesowych

W nowych badaniach MIT zauważono, że gdy sztuczna inteligencja jest stosowana w sposób celowy i zgodny z jej projektowanymi możliwościami, znacząco zwiększa produktywność pracowników. Pracownicy wykorzystujący AI do odpowiednich zadań mogą doświadczyć aż 40% wzrostu produktywności w porównaniu z kolegami, którzy z niej nie korzystają.[3]

W świetle dynamicznych zmian w krajobrazie biznesowym rewolucja wywołana przez Gen AI staje się niezaprzeczalnym czynnikiem transformacyjnym. Firmy dążące do utrzymania się na czele zmian coraz częściej uznają ją za klucz do efektywnej automatyzacji, personalizacji i generowania innowacyjnych rozwiązań. Umiejętność korzystania z tej zaawansowanej technologii staje się najważniejszym elementem osiągania przewagi konkurencyjnej. Zdobycie kompetencji z zakresu Generatywnej Sztucznej Inteligencji otwiera drzwi do nowych możliwości i pozwala na skuteczne radzenie sobie z wyzwaniami współczesnego świata biznesu.

***

Źródło: Lazarski University of Technology - działający od listopada 2023 roku Lazarski University of Technology (w skrócie LUT) to nowo powołana technologiczna część istniejącej już od trzech dekad Grupy Uczelni Łazarskiego. 

[2] NBER, 2023: https://www.nber.org/papers/w31161

[3] MIT Sloan, 2023: https://mitsloan.mit.edu/ideas-made-to-matter/how-generative-ai-can-boost-highly-skilled-workers-productivity

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

REKLAMA

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

REKLAMA

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

REKLAMA