REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?

Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?
Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dynamicznym świecie biznesu innowacje odgrywają kluczową rolę. Sztuczna inteligencja (AI) staje się rewolucyjnym narzędziem, zmieniającym sposób, w jaki firmy funkcjonują i konkurują na rynku. Rozwój generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, stał się punktem zwrotnym dla liderów biznesu, wyznaczając nowe standardy w dziedzinie technologii. W odpowiedzi na ten trend Lazarski University of Technology wprowadza innowacyjny program "Gen AI dla Biznesu", który nie tylko dostarcza teoretycznej wiedzy o sztucznej inteligencji, ale skupia się też na jej praktycznym wykorzystaniu w biznesie. Uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę, ale i niezbędne narzędzia do efektywnego wykorzystania AI w celu rozwijania innowacji i wzmacniania przewagi konkurencyjnej swoich firm.

Generatywna Sztuczna Inteligencja (Gen AI). Kierunek rozwoju biznesu

Generatywna Sztuczna Inteligencja (Gen AI) to przełomowa technologia bazująca na Large Language Models (LLMs) wykorzystujących pre-trening na ogromnych zbiorach danych, umożliwiająca tworzenie nowych, różnorodnych form treści. Ostatnie trendy w dziedzinie Gen AI, z ChatGPT jako flagowym przykładem, zapowiadają nową erę w rozwoju sztucznej inteligencji. Ta innowacyjna technologia umożliwia firmom nie tylko efektywną analizę danych, ale również generowanie kreatywnych treści, otwierając przed biznesem szereg nowych możliwości i perspektyw.

ChatGPT stał się najszybciej rozwijającą się aplikacją, która osiągnęła 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie (MAU) i zrobiła to organicznie w zaledwie 6 tygodni. Dla porównania, Instagram potrzebował 2.5 roku, WhatsApp 3.5 roku, a YouTube i Facebook 4 lata, aby osiągnąć ten poziom.

Z raportów branżowych wynika, że aż jedna trzecia przedsiębiorstw regularnie wykorzystuje już generatywną sztuczną inteligencję, co stanowi 60% firm zgłaszających adopcję AI. W świecie, w którym AI odmienia krajobraz biznesowy, wzmacniając sektory od marketingu po obsługę klienta, firmy, które zaadaptują się najszybciej, przetrwają i wykreują sobie przewagę konkurencyjną.

Zainteresowanie ChatGPT przekroczyło już wszelkie dotychczasowe trendy, stając się punktem zwrotnym dla liderów biznesowych w zakresie sztucznej inteligencji.

REKLAMA

zainteresowanie sztuczną inteligencją - źródło- workativ.com

 

 

Źródło zewnętrzne

Źródło: http://workativ.com

Badanie firmy Salesforce pokazuje, że 51% firm zajmujących się marketingiem używa już sztucznej inteligencji, a 27% planuje wdrożenie technologii AI w ciągu następnych dwóch lat[1]. Z kolei badanie przeprowadzone przez National Bureau of Economic Research w 2023 roku wykazało, że firmy korzystające z Gen AI odnotowują średnio o 14% wyższą produktywność na godzinę pracy, wliczając w to aż 34% wzrost u nowych pracowników i tych z niskimi kwalifikacjami.[2] – dodaje Jakub Norkiewicz z Horizont.ai.

Jak działa generatywna AI?

W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli sztucznej inteligencji, które głównie polegają na algorytmach uczenia maszynowego do klasyfikacji i analizy danych, generatywna AI (Gen AI) wykorzystuje zaawansowane techniki, opierając się na znacznych ilościach danych tekstowych lub innych danych zgromadzonych z internetu. Gen AI jest formą autonomicznego uczenia maszynowego, skoncentrowaną na przetwarzaniu języka naturalnego, zdolną do prognozowania i generowania kolejnych sekwencji tekstu na podstawie wprowadzonych promptów. W odróżnieniu od tradycyjnych modeli, które przede wszystkim klasyfikują istniejące informacje, Gen AI ma zdolność do tworzenia nowych, złożonych treści, działając na bazie ograniczonej ilości danych wejściowych - wyjaśnia Oskar Korszeń z Horyzont.ai

Praktyczne zastosowanie Gen AI w biznesie

Zainteresowanie Gen AI w kręgach biznesowych stale rośnie, co sugeruje, że stanie się ona standardem w różnorodnych branżach. Dla firm, które pragną utrzymać się na czele konkurencji, umiejętność korzystania z Gen AI okaże się kluczowa. W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku Lazarski University of Technology przygotował program "Generatywna Sztuczna Inteligencja dla Biznesu," który kładzie nacisk na praktyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesowym kontekście.

Gen AI otwiera przed firmami nowe możliwości do oszczędzenia czasu i finansów, obejmujące:
- automatyzację zadań za pomocą ChatGPT i Make.com, 
- personalizację doświadczeń klientów za pomocą AI Chatbotów, 
- szybkie tworzenie kodu za pomocą ChatGPT, 
- automatyzację projektowania graficznego za pomocą MidJourney, Dall-3 i Stable Diffusion,
- automatyzację projektowania filmowego za pomocą Runway i Deforum
 i wiele innych. 

Zdobycie kompetencji z zakresu sztucznej inteligencji staje się nie tylko kluczowym elementem otwierającym drzwi do innowacyjności, ale także istotnym narzędziem usprawniającym efektywność i kreatywność w pracy. Dzięki zdobytym umiejętnościom w zakresie Generatywnej Sztucznej Inteligencji, uczestnicy programu "Gen AI dla Biznesu" na LUT mają niepowtarzalną szansę nie tylko zrozumienia potencjału AI, ale także skutecznego wykorzystania go w codziennych operacjach biznesowych. W kontekście dzisiejszej edukacji, gdzie nowoczesne narzędzia są kluczowe, program ten oferuje praktyczne podejście do nauki AI, wspierając jednocześnie usprawnianie procesów i komunikację w miejscu pracy. To propozycja dla wszystkich, którzy widzą w sztucznej inteligencji nie tylko rewolucję w technologii, ale także efektywne narzędzie wspierające codzienne wyzwania biznesowe. Program ten jest dedykowany ambitnym przedsiębiorcom, liderom biznesowym, menedżerom innowacji i wszystkim związanym z biznesem, którzy pragną zgłębić praktyczne aspekty wykorzystania sztucznej inteligencji w środowisku pracy – mówi Marlena Wieteska, ekspertka od innowacji na Uczelni Łazarskiego oraz na Lazarski University of Technology, wykładowczyni, trenerka i mentorka.

Kroki do wdrożenia Gen AI w firmie opracowane przez Horyzont.ai.

Dla przedsiębiorstw pragnących skorzystać z rewolucyjnych możliwości Gen AI, powstał przewodnik wdrożenia:

1) Zrozumienie Gen AI - przed rozpoczęciem wdrożenia warto zdobyć gruntowną wiedzę na temat Gen AI. Dostęp do materiałów edukacyjnych, webinarów i kursów online ułatwi zrozumienie podstaw tej technologii.

2) Zdefiniowanie obszarów zastosowania - identyfikacja obszarów, w których Gen AI może przynieść największe korzyści dla firmy. Czy będą to obszary marketingu, obsługi klienta, czy analizy danych, zależy od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

3) Zbieranie danych - zidentyfikowanie i zebranie odpowiednich danych to istotny element nauki Gen AI. Dane klientów, informacje rynkowe czy zasoby wiedzy technicznej stanowią bazę dla efektywnego działania tej technologii.

4) Na rynku dostępne są różne narzędzia Gen AI. Ważny jest wybór tych, które najlepiej pasują do celów firmy i są łatwo integrowalne z istniejącymi systemami.

5) Przed pełnym wdrożeniem zaleca się przetestowanie Gen AI w małym projekcie pilotażowym. Pozwoli to na ocenę skuteczności i zrozumienie ewentualnych potrzeb dostosowania.

6) Regularna analiza wyników i optymalizacja działania Gen AI są niezbędne. Monitoring kluczowych wskaźników efektywności oraz zbieranie opinii użytkowników pozwalają na stałe ulepszanie narzędzi.

7) Wprowadzenie Gen AI wymaga przeszkolenia zespołu w zakresie korzystania z tej technologii. Zrozumienie możliwości Gen AI i nauka obsługi narzędzi są istotne dla skutecznego wdrożenia.

8) Po udanym pilotażu i optymalizacji, można rozszerzyć użycie Gen AI na inne działy i procesy w firmie.

9) Monitorowanie trendów - dziedzina Gen AI rozwija się dynamicznie. Bieżący monitoring najnowszych trendów pozwala na dostosowanie strategii wdrożenia, aby korzystać z nowych możliwości.

10) Zapewnienie bezpieczeństwa i zgodności – upewnienie się, że użycie Gen AI jest zgodne z przepisami o ochronie danych i prywatności, to ważny element wdrożenia. Implementacja odpowiednich zabezpieczeń i procedur weryfikacji treści gwarantuje bezpieczne korzystanie z tej technologii.

Wyzwania i szanse dla przedsiębiorców i liderów biznesowych

W nowych badaniach MIT zauważono, że gdy sztuczna inteligencja jest stosowana w sposób celowy i zgodny z jej projektowanymi możliwościami, znacząco zwiększa produktywność pracowników. Pracownicy wykorzystujący AI do odpowiednich zadań mogą doświadczyć aż 40% wzrostu produktywności w porównaniu z kolegami, którzy z niej nie korzystają.[3]

W świetle dynamicznych zmian w krajobrazie biznesowym rewolucja wywołana przez Gen AI staje się niezaprzeczalnym czynnikiem transformacyjnym. Firmy dążące do utrzymania się na czele zmian coraz częściej uznają ją za klucz do efektywnej automatyzacji, personalizacji i generowania innowacyjnych rozwiązań. Umiejętność korzystania z tej zaawansowanej technologii staje się najważniejszym elementem osiągania przewagi konkurencyjnej. Zdobycie kompetencji z zakresu Generatywnej Sztucznej Inteligencji otwiera drzwi do nowych możliwości i pozwala na skuteczne radzenie sobie z wyzwaniami współczesnego świata biznesu.

***

Źródło: Lazarski University of Technology - działający od listopada 2023 roku Lazarski University of Technology (w skrócie LUT) to nowo powołana technologiczna część istniejącej już od trzech dekad Grupy Uczelni Łazarskiego. 

[2] NBER, 2023: https://www.nber.org/papers/w31161

[3] MIT Sloan, 2023: https://mitsloan.mit.edu/ideas-made-to-matter/how-generative-ai-can-boost-highly-skilled-workers-productivity

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sztuczna inteligencja (AI)
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

  Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

  Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

  Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

  Czy sztuczna inteligencja namiesza w tegorocznych wyborach?

  Najgłośniejszym tematem 2023 roku była sztuczna inteligencja. Generatywna AI jest niewątpliwie najszybciej rozwijającym się obszarem sztucznej inteligencji. Czy w tym roku można spodziewać się przełomów? Co z tegorocznymi wyborami pod okiem AI? 

  Pracownicy nie wiedzą, czy w ich firmach korzysta się ze sztucznej inteligencji

  Sztuczna inteligencja jednocześnie fascynuje i budzi obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą miejsca pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Tym bardziej, że pracownicy często nie wiedzą, czy w ich firmach wykorzystuje się AI. 

  REKLAMA

  Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?

  W dynamicznym świecie biznesu innowacje odgrywają kluczową rolę. Sztuczna inteligencja (AI) staje się rewolucyjnym narzędziem, zmieniającym sposób, w jaki firmy funkcjonują i konkurują na rynku. Rozwój generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, stał się punktem zwrotnym dla liderów biznesu, wyznaczając nowe standardy w dziedzinie technologii. W odpowiedzi na ten trend Lazarski University of Technology wprowadza innowacyjny program "Gen AI dla Biznesu", który nie tylko dostarcza teoretycznej wiedzy o sztucznej inteligencji, ale skupia się też na jej praktycznym wykorzystaniu w biznesie. Uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę, ale i niezbędne narzędzia do efektywnego wykorzystania AI w celu rozwijania innowacji i wzmacniania przewagi konkurencyjnej swoich firm.

  Handlowcy polubili sztuczną inteligencję. Ponad 60 proc. firm planuje w nią zainwestować

  Sztuczna inteligencja przekonuje do siebie handlowców? Wygląda na to, że tak. Nawet ponad 60 proc. firm z branży handlowej planuje zwiększyć inwestycje w sztuczną inteligencję (AI) w najbliższych 18 miesiącach. Skąd takie zainteresowanie?

  Czy pracownicy sektora finansowego powinni obawiać się sztucznej inteligencji?

  Sektor finansowy korzysta ze sztucznej inteligencji nie od dziś. W bankach możliwości na wykorzystanie nowych technologii jest dużo. Czy dalszy rozwój AI wiąże się z ryzykiem ograniczenia zatrudnienia w sektorze bankowym? 

  AI: Innowacja czy niepokój? Nowe badanie EY odsłania wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy

  W dobie dynamicznie rozwijającej się technologii, sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz bardziej powszechna w środowisku pracy, ale czy jej rosnąca obecność jest źródłem postępu, czy raczej powodem do niepokoju? Najnowsze badanie przeprowadzone przez EY, jedną z wiodących firm doradczych, rzuca światło na obawy pracowników związane z rosnącym wykorzystaniem AI w miejscu pracy. Wyniki badania ujawniają, że 71% pracowników odczuwa niepokój związany z wdrażaniem nowych, innowacyjnych rozwiązań, podkreślając obawy etyczne, prawne oraz ryzyko utraty pracy lub możliwości awansu.

  REKLAMA

  Rewolucja w przemyśle: Wizja autonomicznych fabryk wspieranych sztuczną inteligencją

  W dzisiejszym świecie, gdzie kolejne innowacje technologiczne zmieniają oblicze rzeczywistości, przemysł również stoi u progu rewolucji, której głównym motorem będzie, a w wielu przypadkach już jest, sztuczna inteligencja (AI). To wizja nieodległej przyszłości, w której fabryki operują całkowicie autonomicznie, a sztuczna inteligencja sprawuje kontrolę nad wszystkimi aspektami łańcucha wartości, obejmując zaopatrzenie, produkcję, utrzymanie maszyn i ich modernizację – minimalizując jednocześnie ludzką ingerencję. 

  Sztuczna inteligencja w nauce. Uniwersytet Warszawski przyjął wytyczne

  Sztuczna inteligencja w nauce. Uchwałę w sprawie korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia podjęła Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia Uniwersytetu Warszawskiego. Regulacje dotyczą m.in. używania SI przy przygotowywaniu prac dyplomowych i zaliczeniowych.

  REKLAMA