REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja w nauce. Uniwersytet Warszawski przyjął wytyczne

Sztuczna inteligencja w nauce. Uchwała Uniwersytetu Warszawskiego zabrania używania SI podczas egzaminów
Sztuczna inteligencja w nauce. Uchwała Uniwersytetu Warszawskiego zabrania używania SI podczas egzaminów
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w nauce. Uchwałę w sprawie korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia podjęła Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia Uniwersytetu Warszawskiego. Regulacje dotyczą m.in. używania SI przy przygotowywaniu prac dyplomowych i zaliczeniowych.

Sztuczna inteligencja w nauce. Uchwała Uniwersytetu Warszawskiego

Uchwała Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia (URK) Uniwersytetu Warszawskiego, podjęta 8 grudnia, dotyczy zasad wykorzystania SI przy przygotowywaniu prac dyplomowych i prac zaliczeniowych oraz reguł używania jej w toku studiów - podała uczelnia na stronie internetowej. Uchwała ma obowiązywać do 30 września 2025 r., a po tym okresie będzie aktualizowana.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z nowym postanowieniem wykorzystanie sztucznej inteligencji (SI) do przygotowania pracy dyplomowej wymaga od teraz uzgodnienia tej kwestii między promotorem a studentem przygotowującym pracę. Ustalenia mają dotyczyć również zakresu i sposobów użycia narzędzi SI przy tworzeniu materiałów dyplomowych.

Opiekunowie prac dyplomowych na UW mają też obowiązek monitorowania, jak i w jakim zakresie dyplomanci posługują się SI oraz weryfikowania ich postępów. URK wymaga także, by wykorzystanie chatbotów i sposoby ich użycia były czytelnie opisane i oznaczone w każdej pracy – we wstępie lub w rozdziale dotyczącym metod badawczych.

W przypadku prac i prezentacji zaliczeniowych to prowadzący zajęcia mają określać zakres i sposoby wykorzystania systemów SI oraz przedstawić studentom te zasady w formie umożliwiającej dostęp do nich przez cały semestr lub rok, w czasie którego uczą się danego przedmiotu. Kwestie te może też regulować sylabus.

Sztuczna inteligencja zabroniona podczas egzaminów pisemnych

Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia zabroniła używania narzędzi SI podczas egzaminów pisemnych – chyba że inaczej uzna egzaminator lub będzie to wynikać z treści zadań egzaminacyjnych.

Postanowienie URK wskazuje również, że rady dydaktyczne i rady szkół doktorskich powinny przeprowadzić dyskusje na temat stosowania systemów SI na poszczególnych kierunkach studiów i w szkołach doktorskich. Rady mogą uchwalać odrębne zasady dla określonych kierunków studiów.

Rekomendacje dotyczące wykorzystania SI nie tylko Uniwersytecie Warszawskim. Powodem ChatGPT

Uniwersytet Warszawski to kolejna polska uczelnia (m.in. po Akademii Leona Koźmińskiego), która przygotowała rekomendacje dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie kształcenia. Błyskawiczny rozwój tego narzędzia okazał się ważnym zagadnieniem w edukacji. Wykładowców zaniepokoiła rosnąca liczba studentów posługujących się botem ChatGPT podczas przygotowywania prac zaliczeniowych lub dyplomowych. To kwestia tym bardziej aktualna, że ChatGPT staje się coraz doskonalszy – zaliczył już m.in. pierwszy rok na Uniwersytecie Harvarda (USA) ze średnią ocen 3,34.

Anna Bugajska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sztuczna inteligencja (AI)
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

  Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

  Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

  Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

  Czy sztuczna inteligencja namiesza w tegorocznych wyborach?

  Najgłośniejszym tematem 2023 roku była sztuczna inteligencja. Generatywna AI jest niewątpliwie najszybciej rozwijającym się obszarem sztucznej inteligencji. Czy w tym roku można spodziewać się przełomów? Co z tegorocznymi wyborami pod okiem AI? 

  Pracownicy nie wiedzą, czy w ich firmach korzysta się ze sztucznej inteligencji

  Sztuczna inteligencja jednocześnie fascynuje i budzi obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą miejsca pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Tym bardziej, że pracownicy często nie wiedzą, czy w ich firmach wykorzystuje się AI. 

  REKLAMA

  Jak wykorzystać Gen. AI w biznesie? [10 zasadniczych kroków] Czy umiejętność korzystania ze sztucznej inteligencji daje przewagę konkurencyjną już teraz?

  W dynamicznym świecie biznesu innowacje odgrywają kluczową rolę. Sztuczna inteligencja (AI) staje się rewolucyjnym narzędziem, zmieniającym sposób, w jaki firmy funkcjonują i konkurują na rynku. Rozwój generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, stał się punktem zwrotnym dla liderów biznesu, wyznaczając nowe standardy w dziedzinie technologii. W odpowiedzi na ten trend Lazarski University of Technology wprowadza innowacyjny program "Gen AI dla Biznesu", który nie tylko dostarcza teoretycznej wiedzy o sztucznej inteligencji, ale skupia się też na jej praktycznym wykorzystaniu w biznesie. Uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę, ale i niezbędne narzędzia do efektywnego wykorzystania AI w celu rozwijania innowacji i wzmacniania przewagi konkurencyjnej swoich firm.

  Handlowcy polubili sztuczną inteligencję. Ponad 60 proc. firm planuje w nią zainwestować

  Sztuczna inteligencja przekonuje do siebie handlowców? Wygląda na to, że tak. Nawet ponad 60 proc. firm z branży handlowej planuje zwiększyć inwestycje w sztuczną inteligencję (AI) w najbliższych 18 miesiącach. Skąd takie zainteresowanie?

  Czy pracownicy sektora finansowego powinni obawiać się sztucznej inteligencji?

  Sektor finansowy korzysta ze sztucznej inteligencji nie od dziś. W bankach możliwości na wykorzystanie nowych technologii jest dużo. Czy dalszy rozwój AI wiąże się z ryzykiem ograniczenia zatrudnienia w sektorze bankowym? 

  AI: Innowacja czy niepokój? Nowe badanie EY odsłania wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy

  W dobie dynamicznie rozwijającej się technologii, sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz bardziej powszechna w środowisku pracy, ale czy jej rosnąca obecność jest źródłem postępu, czy raczej powodem do niepokoju? Najnowsze badanie przeprowadzone przez EY, jedną z wiodących firm doradczych, rzuca światło na obawy pracowników związane z rosnącym wykorzystaniem AI w miejscu pracy. Wyniki badania ujawniają, że 71% pracowników odczuwa niepokój związany z wdrażaniem nowych, innowacyjnych rozwiązań, podkreślając obawy etyczne, prawne oraz ryzyko utraty pracy lub możliwości awansu.

  REKLAMA

  Rewolucja w przemyśle: Wizja autonomicznych fabryk wspieranych sztuczną inteligencją

  W dzisiejszym świecie, gdzie kolejne innowacje technologiczne zmieniają oblicze rzeczywistości, przemysł również stoi u progu rewolucji, której głównym motorem będzie, a w wielu przypadkach już jest, sztuczna inteligencja (AI). To wizja nieodległej przyszłości, w której fabryki operują całkowicie autonomicznie, a sztuczna inteligencja sprawuje kontrolę nad wszystkimi aspektami łańcucha wartości, obejmując zaopatrzenie, produkcję, utrzymanie maszyn i ich modernizację – minimalizując jednocześnie ludzką ingerencję. 

  Sztuczna inteligencja w nauce. Uniwersytet Warszawski przyjął wytyczne

  Sztuczna inteligencja w nauce. Uchwałę w sprawie korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia podjęła Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia Uniwersytetu Warszawskiego. Regulacje dotyczą m.in. używania SI przy przygotowywaniu prac dyplomowych i zaliczeniowych.

  REKLAMA