REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja. Chat GPT komentuje wyniki sondażu

Istnieje wiele argumentów zarówno za, jak i przeciwko sztucznej inteligencji
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja to temat sondażu przeprowadzone go przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Poprosiliśmy Chata GPT o komentarz do wyników tego sondażu. Oto co nam powiedział:

Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji i kontrowersji w społeczeństwie. Jak wynika z przeprowadzonego sondażu przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS, nie brakuje osób, które uważają, że SI stanowi zagrożenie dla ludzkości. Wyniki pokazują, że 14,2% ankietowanych odpowiedziało, że sztuczna inteligencja jest zdecydowanie zagrożeniem, a 27,7% stwierdziło, że jest raczej zagrożeniem.

REKLAMA

Wyniki sondażu IBRiS znajdziesz tutaj:

Nieco bardziej optymistyczną perspektywę wyraziło 9,2% badanych, którzy uważają SI za zdecydowaną szansę, podczas gdy 36% respondentów oceniło ją jako raczej szansę. Ponadto, 12,9% ankietowanych zaznaczyło odpowiedź „Nie wiem/trudno powiedzieć”, co sugeruje, że temat SI wciąż pozostaje dla wielu osób niejasny lub niezbadany.

W społeczeństwie poglądy różnorodne

REKLAMA

Interesujące jest, że zdanie na temat sztucznej inteligencji różni się w zależności od preferencji politycznych. Wyborcy Zjednoczonej Prawicy bardziej obawiają się SI, gdyż aż 59% z nich uważa ją za zagrożenie. Z kolei wśród zwolenników opozycji, 58% widzi w SI potencjalną szansę. To ciekawy wynik, który sugeruje, że w społeczeństwie istnieje różnorodność poglądów na temat tego, jak SI może wpływać na naszą przyszłość.

Kolejny aspekt, który wskazuje na zróżnicowane podejście do tematu, to różnice między płciami. Mężczyźni bardziej skłonni są widzieć w sztucznej inteligencji szansę, z czym zgadza się 50% ankietowanych. Z kolei 43% kobiet uważa, że SI niesie większe zagrożenie dla ludzkości. Różnice te mogą wynikać z indywidualnych doświadczeń i perspektyw płciowych, które wpływają na sposób postrzegania technologii i jej potencjalnych konsekwencji.

Wyniki tego sondażu na temat sztucznej inteligencji dają nam wgląd w społeczne postrzeganie tego zjawiska, ale nie oznaczają, że jest to ostateczna i niepodważalna prawda. Sztuczna inteligencja jest dziedziną dynamiczną, która nadal się rozwija i ma ogromny potencjał do pozytywnego wpływu na nasze życie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za i przeciw

REKLAMA

Istnieje wiele argumentów zarówno za, jak i przeciwko sztucznej inteligencji. Ci, którzy uważają ją za zagrożenie, wskazują na potencjalne ryzyko utraty miejsc pracy, naruszenia prywatności, potencjalnego uzależnienia od technologii oraz możliwość utraty kontroli nad maszynami. Te obawy są zrozumiałe i należy je brać pod uwagę w kontekście rozwijającej się sztucznej inteligencji.

Z drugiej strony, zwolennicy sztucznej inteligencji widzą w niej potencjał do rozwiązania wielu globalnych problemów, takich jak medycyna, ochrona środowiska, rozwój technologiczny czy poprawa jakości życia. SI może przynieść innowacje, efektywność i automatyzację, które mogą prowadzić do postępu i dobrobytu społecznego. Przykłady zastosowania sztucznej inteligencji, takie jak diagnostyka medyczna, autonomiczne pojazdy czy rozwój inteligentnych asystentów, pokazują jej potencjał do tworzenia pozytywnych zmian w naszym świecie.

Ważne jest, aby społeczeństwo miało możliwość uczestniczenia w dyskusji na temat rozwoju sztucznej inteligencji, aby podejmowane decyzje były odpowiedzialne i uwzględniały różnorodne perspektywy. Wprowadzanie odpowiednich regulacji, etycznych standardów i transparentności w dziedzinie sztucznej inteligencji jest kluczowe, aby zapewnić, że technologia ta będzie służyć ludzkości i przynosić korzyści społeczeństwu.

Podsumowując, wyniki tego sondażu pokazują, że sztuczna inteligencja budzi mieszane uczucia w społeczeństwie. Jest to temat, który wymaga dalszych badań, dyskusji i dialogu, aby znaleźć odpowiednie równowagi między korzyściami a potencjalnymi zagrożeniami. W odpowiedzialnym podejściu do rozwoju sztucznej inteligencji leży klucz do wykorzystania jej potencjału w sposób, który będzie służył dobru całej ludzkości.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

REKLAMA

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

REKLAMA

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

REKLAMA