REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak Polska wypada na tle Europy? Analiza płacy minimalnej 2024

Wywiad z ChatGPT na temat minimalnego wynagrodzenia w Europie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie to kluczowy wskaźnik ekonomiczny dla wielu krajów, odzwierciedlający podstawowy poziom wynagrodzenia, jaki pracownik może legalnie otrzymać. W Europie, gdzie różnorodność gospodarcza i społeczna jest wyraźnie zaznaczona, płace minimalne różnią się znacząco między krajami. W ostatnich latach wiele krajów podjęło decyzje o podniesieniu minimalnych stawek wynagrodzenia, reagując na rosnące koszty życia i nierówności społeczne. W tym kontekście Polska, będąca jednym z największych krajów Unii Europejskiej, również dokonała istotnych zmian w swojej polityce płacowej. W niniejszym wywiadzie z ChatGPT przyjrzymy się bliżej sytuacji w Polsce oraz porównamy ją z innymi krajami europejskimi, aby zrozumieć, jak kształtuje się minimalne wynagrodzenie w kontekście europejskim.

Infor: Witaj, ChatGPT. Chcielibyśmy porozmawiać na temat zmian w płacy minimalnej w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Polsce. Czy możesz nam powiedzieć, jakie są najnowsze informacje na ten temat?

REKLAMA

ChatGPT: Oczywiście! W 2024 roku płaca minimalna w Polsce zostanie podwyższona dwukrotnie. W styczniu stawka wyniesie 4242 zł brutto, a w lipcu wzrośnie do 4300 zł brutto. W porównaniu z płacą z 2022 roku, która wynosiła 3600 zł, będzie to wzrost o blisko 20%. Od 1 lipca 2024 roku pracownik otrzyma na rękę 3261,53 zł.

Infor: Jak Polska wypada na tle innych krajów Unii Europejskiej pod względem wysokości minimalnego wynagrodzenia?

ChatGPT: Po podwyżce płacy w lipcu 2024 roku, Polska znajduje się na 14. miejscu wśród państw Unii Europejskiej. Wyprzedzamy kraje takie jak Litwa, Rumunia, Węgry i Bułgaria. Natomiast Estonia, Chorwacja, Czechy i Słowacja mają minimalne wynagrodzenie na zbliżonym poziomie co Polska.

Infor: Jakie są najwyższe stawki minimalnego wynagrodzenia w Europie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ChatGPT: W Europie najwyższe miesięczne minimalne wynagrodzenie obowiązuje w Luksemburgu i wynosi 2387 euro, co przekłada się na około 10,6 tys. zł. Niemcy są na drugim miejscu z płacą minimalną wynoszącą 1981 euro, czyli około 8,9 tys. zł. To blisko 2,5 razy więcej niż w Polsce. Warto dodać, że w Niemczech wynagrodzenie minimalne w 2023 roku wzrosło o ponad 22% w porównaniu do 2022 roku, podczas gdy w Polsce wzrost wyniósł 18% (przeliczając euro na PLN) i 14%, jeśli bierzemy pod uwagę kwoty w euro.

Infor: Czy możesz powiedzieć coś więcej o dynamice wzrostu stawek minimalnego wynagrodzenia w różnych krajach?

ChatGPT: Oczywiście. W Niemczech i Francji dynamika wzrostu stawek minimalnego wynagrodzenia w ostatnich 14 latach jest mniejsza niż w Polsce czy Estonii. W Niemczech od 2010 roku płaca minimalna wzrosła o około 40%, podczas gdy w Polsce wzrost wyniósł około 130% (przeliczając kwoty na wartości w euro) i około 170% w złotówkach. Te dane również pokazują, jak polska złotówka straciła na wartości względem euro.

Infor: Jakie są prognozy na przyszłość?

ChatGPT: W 2024 roku w Polsce docelowa wartość minimalnego wynagrodzenia ma wynieść 4300 zł, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z 2022 rokiem. W Niemczech płaca minimalna ma wzrosnąć tylko o 3,4%, co przekłada się na wzrost o 67 euro.

Infor: Dziękujemy za rozmowę i cenne informacje.

ChatGPT: Dziękuję za pytania. Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości lub potrzebujecie dodatkowych informacji, służę pomocą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sztuczna inteligencja (AI)
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI w biznesie. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentów

AI ma być najbardziej dochodowym sektorem w gospodarce globalnej w ogóle, obok przemysłu zbrojeniowego. Tymczasem na obecnym etapie sektor biznesu wyraża ostrożne zainteresowanie sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Sterowanie komputerem falami mózgowymi, mruganiem oczu, mrugania lub zaciskaniem zębów. AI + Neurotechnologia dla integracji niepełnosprawnych

Dwie firmy połączyły siły w celu wsparcia integracji osób niepełnosprawnych dzięki sztucznej inteligencji i neuro-technologiom. Celem jest rozwój i doskonalenie nowego rodzaju interfejsu mózg-maszyna, który przekształca różnorodne dane neurofizjologiczne (fale mózgowe, aktywność serca, mimikę twarzy, ruchy oczu) w polecenia mentalne. Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo podczas sztafety z pochodnią olimpijską.

Trzeba pilnie dokonać implementacji! Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI)

Ruszyły prace nad polskim aktem o sztucznej inteligencji (AI). Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka pytań - trwają prekonsultacje. Podkreśla się, że to pierwsze na świecie prawo, które w tak złożony a zarazem kompleksowy sposób rozwiązuje problemy, które nawarstwiały się od wielu, wielu lat związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Płaszczyzn tych problemów jest wiele: od prawa do ochrony wizerunku, danych, odpowiedzialności za błędy sztucznej inteligencji (cywilnej, administracyjnej i karnej), praw pracowniczych, po prawa konsumenckie, autorskie i własności przemysłowej. Nowe unijne prawo wymaga wdrożenia w państwach członkowskich UE, w Polsce trwają więc prace nad implementacją. Są one jednak na początkowym etapie.

REKLAMA

Microsoft Copilot, czyli jak AI zmieni codzienny workflow w Microsoft 365

Microsoft Copilot to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób, w jaki firmy na całym świecie realizują swoje zadania w ramach pakietu Microsoft 365. Według raportu Microsoft "The Future of Work", aż 70% wczesnych użytkowników Copilot zgłasza wzrost produktywności, a 68% odnotowuje znaczącą poprawę jakości swojej pracy. Warto bliżej przyjrzeć się temu narzędziu i zrozumieć, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść wdrożenie go do w firmie.

Przełom dla ludzkości, praw człowieka i robotów - podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji

Trzeba stanowczo stwierdzić, że to przełom dla ludzkości, przełom dla praw człowieka, przełom dla pracowników i przełom dla robotów oraz automatyzacji. W dniu 13 marca 2024 r. podpisano rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, AI (Artificial Intelligence Act). To pierwszy w UE tego typu akt. Był bardzo wyczekiwany przez prawników, pracowników, wielkie koncerny, przedsiębiorców ale i po prostu obywateli. 

W tych zawodach sztuczna inteligencja nam nie zagraża

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że rozwój sztucznej inteligencji zmniejszy liczbę miejsc pracy nawet o 40%. W dużej części będą to pracownicy umysłowi. A jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

Polacy wciąż boją się, ze sztuczna inteligencja zabierze im pracę

Już prawie 60 proc. Polaków obawia się wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy. To dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024”. Pracownik przyszłości powinien umieć efektywnie wykorzystać możliwości oferowane przez AI. 

REKLAMA

77% placówek medycznych doświadczyło ataków na pocztę elektroniczną. Jak chronić dane pacjentów?

Od 2022 r. podwoiły się ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia. Tak wynika z raportu Barracuda Networks. Respondenci jednak nie czują się zagrożeni. 

Czy sztuczna inteligencja jest szkodliwa dla środowiska?

Rozwój sztucznej inteligencji nie pozostaje bez wpływu na czerpanie zasobów energii i generowanie śladu węglowego. Dlaczego? 

REKLAMA