REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak Polska wypada na tle Europy? Analiza płacy minimalnej 2024

Wywiad z ChatGPT na temat minimalnego wynagrodzenia w Europie
Wywiad z ChatGPT na temat minimalnego wynagrodzenia w Europie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie to kluczowy wskaźnik ekonomiczny dla wielu krajów, odzwierciedlający podstawowy poziom wynagrodzenia, jaki pracownik może legalnie otrzymać. W Europie, gdzie różnorodność gospodarcza i społeczna jest wyraźnie zaznaczona, płace minimalne różnią się znacząco między krajami. W ostatnich latach wiele krajów podjęło decyzje o podniesieniu minimalnych stawek wynagrodzenia, reagując na rosnące koszty życia i nierówności społeczne. W tym kontekście Polska, będąca jednym z największych krajów Unii Europejskiej, również dokonała istotnych zmian w swojej polityce płacowej. W niniejszym wywiadzie z ChatGPT przyjrzymy się bliżej sytuacji w Polsce oraz porównamy ją z innymi krajami europejskimi, aby zrozumieć, jak kształtuje się minimalne wynagrodzenie w kontekście europejskim.

Infor: Witaj, ChatGPT. Chcielibyśmy porozmawiać na temat zmian w płacy minimalnej w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Polsce. Czy możesz nam powiedzieć, jakie są najnowsze informacje na ten temat?

REKLAMA

ChatGPT: Oczywiście! W 2024 roku płaca minimalna w Polsce zostanie podwyższona dwukrotnie. W styczniu stawka wyniesie 4242 zł brutto, a w lipcu wzrośnie do 4300 zł brutto. W porównaniu z płacą z 2022 roku, która wynosiła 3600 zł, będzie to wzrost o blisko 20%. Od 1 lipca 2024 roku pracownik otrzyma na rękę 3261,53 zł.

Infor: Jak Polska wypada na tle innych krajów Unii Europejskiej pod względem wysokości minimalnego wynagrodzenia?

ChatGPT: Po podwyżce płacy w lipcu 2024 roku, Polska znajduje się na 14. miejscu wśród państw Unii Europejskiej. Wyprzedzamy kraje takie jak Litwa, Rumunia, Węgry i Bułgaria. Natomiast Estonia, Chorwacja, Czechy i Słowacja mają minimalne wynagrodzenie na zbliżonym poziomie co Polska.

Infor: Jakie są najwyższe stawki minimalnego wynagrodzenia w Europie?

ChatGPT: W Europie najwyższe miesięczne minimalne wynagrodzenie obowiązuje w Luksemburgu i wynosi 2387 euro, co przekłada się na około 10,6 tys. zł. Niemcy są na drugim miejscu z płacą minimalną wynoszącą 1981 euro, czyli około 8,9 tys. zł. To blisko 2,5 razy więcej niż w Polsce. Warto dodać, że w Niemczech wynagrodzenie minimalne w 2023 roku wzrosło o ponad 22% w porównaniu do 2022 roku, podczas gdy w Polsce wzrost wyniósł 18% (przeliczając euro na PLN) i 14%, jeśli bierzemy pod uwagę kwoty w euro.

Infor: Czy możesz powiedzieć coś więcej o dynamice wzrostu stawek minimalnego wynagrodzenia w różnych krajach?

ChatGPT: Oczywiście. W Niemczech i Francji dynamika wzrostu stawek minimalnego wynagrodzenia w ostatnich 14 latach jest mniejsza niż w Polsce czy Estonii. W Niemczech od 2010 roku płaca minimalna wzrosła o około 40%, podczas gdy w Polsce wzrost wyniósł około 130% (przeliczając kwoty na wartości w euro) i około 170% w złotówkach. Te dane również pokazują, jak polska złotówka straciła na wartości względem euro.

Infor: Jakie są prognozy na przyszłość?

ChatGPT: W 2024 roku w Polsce docelowa wartość minimalnego wynagrodzenia ma wynieść 4300 zł, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z 2022 rokiem. W Niemczech płaca minimalna ma wzrosnąć tylko o 3,4%, co przekłada się na wzrost o 67 euro.

Infor: Dziękujemy za rozmowę i cenne informacje.

ChatGPT: Dziękuję za pytania. Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości lub potrzebujecie dodatkowych informacji, służę pomocą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sztuczna inteligencja (AI)
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sztuczna inteligencja to przełom czy bańka inwestycyjna?

  Od udostępnienia szerokiemu gronu użytkowników narzędzia Chat GPT mija dokładnie rok. Jak można się domyślić, sztuczna inteligencja a swoich entuzjastów i przeciwników. Wielu ekspertów uważaj również AI za bańkę inwestycyjną, która prędzej czy później pęknie. Jak jest naprawdę? 

  Sztuczna inteligencja zmieni miejsca pracy, ale ich nie wyeliminuje

  W listopadzie 2023 r. w Brukseli odbyła się druga edycja Europejskiego Forum Zatrudnienia i Praw Socjalnych. Przedmiotem dyskusji był wpływ sztucznej inteligencji (AI) na rynek pracy i status prawny pracowników. Przedstawiciele UE stanowczo podkreślali, że: pracownicy muszą czerpać korzyści z przełomowych rozwiązań, takich jak ChatGPTP. Deliberowano też o przyszłości pracy platformowej.

  Raport Future of Work 2024: sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30%

  Raport Future of Work 2024: sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30%. Według danych zawartych w najnowszym raporcie Talent Alpha „The World of Work AI-ed” ponad 90% wiodących dostawców usług, a także jedna trzecia wszystkich pracowników już korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence – AI). Dzięki temu część firm doświadczyła dużego wzrostu produktywności.

  Jak sztuczna inteligencja może przydać się w administracji rządowej? Jak może pomóc obywatelom?

  Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie i sektorze publicznym? Z jakimi wyzwaniami się to wiąże? Jak wyedukować pracowników do współpracy z AI? raport pt. „Współpraca Człowieka z AI: Perspektywy dla polskiego sektora publicznego” bierze pod lupę te kwestie. 

  REKLAMA

  Inteligentne systemy transportowe. Co zmienia nowa dyrektywa?

  Rada UE przyjęła nowe przepisy zmieniające dyrektywę z 2010 r. dotyczącą wdrażania inteligentnych systemów transportowych. Aktualizacja rozwiązań sprzed trzynastu lat była konieczna, aby dostosować jej zapisy do aktualnych standardów technologicznych, przyspieszyć transformację cyfrową i wesprzeć europejską mobilność. 

  Projekt AI Act – co przyniosą unijne przepisy dotycząca sztucznej inteligencji?

  AI Act to projekt regulacji dotyczącej sztucznej inteligencji, która we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej wprowadzi jednolite prawo związane z tym obszarem. Celem jest stworzenie takich ram prawnych, aby rozwiązania bazujące na mechanizmach sztucznej inteligencji były godne zaufania i zgodne z wartościami oraz prawami obowiązującymi w UE. Co szczególnie istotne, rozporządzenie ma też chronić zdrowie oraz bezpieczeństwo obywateli.

  Uwaga na teksty, które opracowuje nasz zleceniobiorca przy pomocy AI. Na co zwrócić uwagę w umowie z twórcą?

  W przestrzeni internetowej coraz więcej pojawia się tekstów, które są tworzone przy użyciu sztucznej inteligencji (AI). Sporo twórców internetowych korzysta z technologii, którą daje nam np. ChatGPT. Na co należy zwrócić uwagę, podpisując umowę na określone teksty?

  7 wyzwań biznesowych, które może rozwiązać AI (z niewielkim wsparciem ludzi)

  Początki sztucznej inteligencji (AI) sięgają lat 50. XX wieku. W porównaniu do technologii takich jak telefon, komputery czy Internet, ewolucja AI przebiegała dotąd stosunkowo wolno. Wydaje się jednak, że nadszedł moment, w którym AI jest dostępna dla prawie każdego, a branża technologiczna wkracza w nowy rozdział. Wszyscy musimy zastanowić się nad tym, jak sztuczna inteligencja może pomóc nam robić więcej za mniej. Zastosowanie AI w pisaniu, tworzeniu obrazów czy produkcji muzyki to przełomowy moment w budowaniu świadomości społecznej związanej z możliwościami tej technologii.

  REKLAMA

  Badanie: Niemal co trzecia firma zwolniła w ostatnim roku minimum jedną osobę w wyniku automatyzacji oraz AI

  Większość firm uważa, że automatyzacja i AI przyczynią się do redukcji etatów (57 proc.). Pracownicy zaczynają tego doświadczać. Niemal co trzeci przedsiębiorca w ostatnim roku zwolnił co najmniej jedną osobę na rzecz robota lub sztucznej inteligencji – wynika z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. 

  Sztuczna inteligencja pomoże w leczeniu niepłodności. Wybierze zarodek, który da największą szansę na ciążę

  Naukowcy z kliniki Gyncentrum opracowali własny algorytm do oceny zarodków, który na podstawie 12 różnych parametrów w kilka minut identyfikuje najlepiej rozwijające się zarodki. Nowy algorytm oparty na sztucznej inteligencji ma stać się codzienną pomocą w pracy embriologów.

  REKLAMA